Ապրելու արվեստը․ Դիլիջանում կայացավ Էդվարդ Միրզոյանի 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական համերգը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոմպոզիտորների միության Էդվարդ Միրզոյանի անվան դիլիջանյանստեղծագործական տանը կայացել է կոմպոզիտոր, մանկավարժ, ՀՀ և ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, մշակութային, հասարակական գործիչ Էդվարդ Միրզոյանի 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական համերգը։ Համերգը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության նախաձեռնությամբ և աջակցությամբ կազմակերպել է Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչությունը տեղեկացնում է, որ հոբելյանական հանդիսությանը ներկա են եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը, Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախագահ Արամ Սաթյանը, բազմաթիվ հյուրեր, մեծանուն կոմպոզիտորի արվեստի երկրպագուներ։
Ողջույնի խոսքում Արա Խզմալյանը շնորհակալություն է հայտնել Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի աշխատակազմին, մասնավորապես՝ ղեկավար Նորայր Նազարյանին՝ հայ կոմպոզիտորական դպրոցի ամենավառ անհատականություններից մեկի՝ Էդվարդ Միրզոյանի 100-ամյա հոբելյանի համերգին նոր բովանդակություն և իմաստ հաղորդելու համար․ «Ես հույս ունեմ, որ մեծանուն կոմպոզիտորի անունը կրող ստեղծագործական տանը կազմակերպված հոբելյանական համերգով այս կառույցում բուռն ստեղծագործական վերելքի սկիզբը կդրվի»։
Խոսելով կոմպոզիտորի կյանքի և ստեղծագործական ուղու մասին՝ Արա Խզմալյանը նկատել է, որ Էդվարդ Միրզոյանը տաղանդավոր էր կյանքի բոլոր ասպարեզներում: «Զարմանալի է, թե ինչպես կարող էր մարդկային մի կյանքում տեղավորվել այսքան գործ և մեզ թողնել այսքան հարուստ ժառանգություն։ Բոլորս գիտենք, որ ի դեմս Էդվարդ Միրզոյանի՝ գործ ունենք մեծանուն և մեծատաղանդ կոմպոզիտորի հետ․ սա փաստ է։ Հետհայացք նետելով նրա անցած ուղուն՝ կարող ենք ասել, որ ի դեմս Էդվարդ Միրզոյանի՝ մենք գործ ունենք նաև օրինակելի քաղաքացու և զարմանալի հասարակական գործչի հետ։ Նա կարողացել է ստեղծել հարաբերությունների մի այնպիսի որակ, որոնք ապահովել են մշակութային կարևոր ենթակառուցվածքներ։ Այսինքն՝ մենք միաժամանակ գործ ունենք դիվանագիտական հմտություններ և բացառիկ քաղաքական բնազդ ունեցող անհատականության հետ։ Ինքն իր մասին հաճախ ասում էր՝ ես 90 տարեկան տղա եմ։ Եվ հենց այդպես էլ ապրում էր՝ տղայի սիրահարվածությամբ։ Ամենամեծ բանը, որ երիտասարդներս պետք է յուրացնենք նրա անցած ճանապարհից, չհուսահատվելն է։ Պետք է պատասխանատվության զգացում ունենանք նրա թողած մեծ արվեստի հանդեպ։ Սովորենք այն արվեստը, որին այդքան փայլուն տիրապետում էր Էդվարդ Միրզոյանը, իսկ դա ապրելու արվեստն է»,-նշել է նա:
Դիլիջանի Է․ Միրզոյանի անվան ստեղծագործական տան Բեթհովենի անվան դահլիճի բեմում Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյանի ղեկավարությամբ, ներկայացրել է Էդվարդ Միրզոյանի Լարային քառյակ, Սիմֆոնիա լարային նվագախմբի և գոսերի համար, Պոեմ-էպիտաֆիա կամերային նվագախմբի համար ստեղծագործությունները։ Ցուցադրվել է մեծանուն կոմպոզիտորի կյանքի և ստեղծագործական ճանապարհի մասին պատմող փաստավավերագրական ֆիլմ։
Հոբելյանական համերգը Դիլիջանի Էդվարդ Միրզոյանի անվան կոմպոզիտորների միության ստեղծագործական տանն անցկացնելը խորհրդանշական իմաստ ուներ։ Հոբելյանական համերգը ոչ միայն հարգանքի տուրք էր մեծանուն կոմպոզիտորի հիշատակին, այլև նրա անունը կրող ստեղծագործական տան հանրահռչակմանը, ներդրում կատարողների ուշադրությունը գրավելու և կառույցի նորովի վերածննդին նպաստելու նպատակ ուներ։
1963 թվականին հիմնադրված ստեղծագործական տունը 2013 թվականից կրում է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, կոմպոզիտոր Էդվարդ Միրզոյանի անունը։ Ականատեսների պատմելով՝ Էդվարդ Միրզոյանը կարևոր ներդրում է ունեցել կառույցի շինարարական աշխատանքներում․ նա ուշադրությամբ հետևել է շինարարությանը։ Ժամանակին Դիլիջանի կոմպոզիտորների ստեղծագործական տանը հանդես են եկել մի շարք անվանի արտիստներ, որոնք իրենց նպաստն են բերել կառույցի կայացմանը և հեղինակության բարձրացմանը։

Искусство жить: в Дилижане состоялся юбилейный концерт, посвященный 100-летию Эдварда Мирзояна
В Дилижане в Доме творчества Союза композиторов состоялся юбилейный концерт, посвященный 100-летию композитора, педагога, народного артиста СССР, культурного и общественного деятеля Эдуарда Мирзояна. Концерт был организован Национальным центром камерной музыки по инициативе Министерства образования, науки, культуры и при поддержке Министерства науки, образования, культуры и спорта. Как передает «Арменпресс», Управление информации и по связям с общественностью Министерства НОКС сообщило, что на юбилейной церемонии присутствовали заместитель министра НОКС Ара Хзмалян, президент Союза композиторов Армении Арама Сатьяна, множество гостей и поклонников творчества великого композитора.
В своем приветственном слове Ара Хзмалян поблагодарил коллектив Национального центра камерной музыки, в частности директора Норайра Назаряна, за новое содержание и значении, которое они, придали концерту, посвященному 100-летнему юбилею одной из ярчайших личностей армянской композиторской школы - Эдуарду Мирзояну: «Надеюсь, что юбилейный концерт, организованный в Доме творчества имени великого композитора, положит начало бурному творческому росту».
Говоря о творческом пути и жизни композитора, Ара Хзмалян отметил, что Эдвард Мирзоян был талантлив во всех сферах жизни. «Удивительно, как столько ипостасей может уместиться в одной человеческой жизни, оставив нам такое богатое наследие. Все мы знаем, что в лице Эдварда Мирзояна мы имеем дело с великим, талантливым композитором․Это однозначно. Но оглядываясь на его жизненный путь, можно сказать, что в лице Эдуарда Мирзояна мы имеем дело с примерным гражданином, с удивительным общественным деятелем. Он смог создавать качественные отношения, которые обеспечивали сильную культурную инфраструктуру. Другими словами, это был человек, обладающий дипломатическим искусством и исключительным политическим чутьем. Он часто говорил о себе: «Я 90-летний мальчик». Так он и жил с влюбленностью мальчика. Самое лучшее, чему наши молодые люди должны научиться, глядя на его пройденный путь - это не отчаиваться. У нас должно быть чувство ответственности за то великое искусство, которое он оставил после себя. Научимся тому искусству, которым так блестяще владел Эдвард Мирзоян, и это - искусство жить», - заключил Ара Хзмалян.
В Дилижане, на сцене Бетховенского зала Дома творчества им. Э. Мирзояна Государственный камерный оркестр Армении под руководством художественного руководителя Вагана Мартиросяна исполнил Струнный квартет, Симфония для струнного оркестра и литавр, произведения для камерного оркестра, Поэму-эпитафию. Был показан документальный фильм о жизни и творческом пути великого композитора.
Юбилейный концерт в Доме творчества Союза композиторов Эдуарда Мирзояна в Дилижане имел символическое значение. Он был не только данью памяти великого композитора, он имел цель - популяризация Дома творчества его имени, привлечение внимания инвесторов ради возрождения этого места.
Основанный в 1963 году, Дом творчества композиторов носит имя народного артиста СССР, композитора Эдуарда Мирзояна с 2013 года. По словам очевидцев, Эдуард Мирзоян внес значительный вклад в строительство дома, он сам внимательно следил за строительными работами. В свое время в Дом творчества композиторов Дилижана приезжали много известных артистов, которые способствовали становлению структуры и повышению ее престижа.