Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է արտախորհրդարանական շուրջ մեկ տասնյակ քաղաքական ուժերի ղեկավարներին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է արտախորհրդարանական շուրջ մեկ տասնյակ քաղաքական ուժերի ղեկավարների հետ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում է, որ մասնավորապես, հանդիպմանը մասնակցել են «Ազատական կուսակցության առաջնորդ Սամվել Բաբայանը, «Ալյանս» առաջադիմական ցենտրիստական կուսակցության առաջնորդ Տիգրան Ուրիխանյանը, «Արդար Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Նորայր Նորիկյանը, «Ինքնիշխան Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Դավիթ Սանասարյանը, Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցությունից Տիգրան Արզաքանցյանը, Հայաստանի եվրոպական կուսակցության ղեկավար Տիգրան Խզմալյանը, Հայաստանի Քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Լևոն Շիրինյանը, «Միասնական հայրենիք» կուսակցության նախագահ Մհեր Տերտերյանը, Պահպանողական կուսակցության ղեկավար Միքայել Հայրապետյանը, Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության Հայաստանի վարչության ատենապետ Սեդրակ Աճեմյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ներկաներին հանդիպման հրավերն ընդունելու համար: «Ուզում եմ զուտ կազմակերպչական առումով տեղեկացնել, որ ևս մի քանի կուսակցությունների հետ նախապես կար պայմանավորվածություն, պարզապես «Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար պարոն Սարգսյանը և «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը հանրապետությունում չեն: Բայց մենք որոշեցինք կազմակերպել հանդիպումը, քանի որ պայմանավորվել էինք, որ 15 օրվա ժամկետում անպայման պետք է առաջին հանդիպումը կազմակերպել:
Կարծում եմ՝ այսօր պետք է մեր հետագա անելիքների շուրջ պայմանավորվածություն ձեռք բերենք, որովհետև ինչպես և պայմանավորվել ենք՝ առաջին հանդիպումը լինելու է զուտ կազմակերպչական բնույթի, որպեսզի լսենք տեսակետներ, թե ինչպես ենք աշխատելու: Պետք է փորձենք մշտական գործող ֆորմատ ձևավորել իմ մասնակցությամբ և արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացվածությամբ: Մենք սա դիտարկում ենք որպես, այսպես ասած, մեր հանրային կյանքի, քաղաքական կյանքի, տնտեսական կյանքի օրակարգային հարցերի քննարկման հարթակ ու եթե կարելի է այսպես ասել՝ մտագրոհի տեղ, որտեղ կարող ենք բոլոր հնարավոր հարցերը քննարկել»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նոր ձևավորվող ձևաչափի հետագա գործունեության, նիստերի օրակարգերի ձևավորման, աշխատակարգի վերաբերյալ:
Որոշում է կայացվել վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի և արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի ղեկավարների մասնակցությամբ առաջին նիստն անցկացնել առաջիկայում:

Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян встретился с лидерами около десятка внепарламентских политических сил.
Как передает «Арменпресс», Управление по связям с общественностью правительства сообщило, что во встрече участвовали руководители Либеральной партии Самвел Бабаян, Прогрессивно-центристской партии «Альянс»Тигран Уриханян, партии «Справедливая Армения» Норайр Норикян, партии «Суверенная Армения» Давид Санасарян, Демократической партии Армении Тигран Арзаканцян, Европейской партии Армении Тигран Хзмалян, Христианско-демократической партии Армении Левон Ширинян, партии «Единая Родина» Мгер Тертерян, Консервативной партии Микаэл Айрапетян председатель правления Социал-демократической партии «Гнчакян» Седрак Ачемян.
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян поблагодарил присутствующих за принятие приглашения на встречу. «Хочу проинформировать Вас с чисто организационной точки зрения, что и с другими партиями была достигнута договоренность, но руководитель партии «Республика» господин Саргсян и председатель партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян не в стране. Но мы решили провести встречу, потому что была договоренность организовать первую встречу в течение 15 дней.
Думаю, сегодня нам нужно договориться о том, что делать дальше, потому что, как мы и договаривались, первая встреча будет носить чисто организационный характер, чтобы выслушать мнения о том, как мы будем работать. Мы должны постараться создать постоянный формат с моим участием и представительством внепарламентских сил. Мы рассматриваем это как площадку для обсуждения вопросов, стоящих на повестке дня нашей общественной жизни, политической жизни, экономической жизни, и, если можно так выразиться, площадку для мозгового штурма, где мы можем обсудить все возможные вопросы», - сказал Никол Пашинян.
На встрече стороны обменялись мнениями о дальнейшей деятельности этого формата, о повестке и графике работы.
Первое заседание с участием исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна и лидеров внепарламентских политических сил решено провести в ближайшее время.