Հայաստանից այս տարի արտահանվել է 21 հազար տոննա ծիրան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը կառավարության նիստում անդրադարձավ գյուղմթերքի արտահանման գործընթացին, որի առնչությամբ գոհունակություն հայտնեց: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Վահան Քերոբյանը նշեց, որ մինչև այս պահը ծիրանի արտահանումը նախորդ ողջ տարվա նույն ժամանակահատվածի 7,2 հազար տոննայի համեմատ կազմել է 21 հազար տոննա:
«Մենք արդեն գերազացել ենք ամբողջ նախորդ տարվա ծավալը: Նախորդ տարի այդ ծավալը եղել է 19,7 հազար տոննա, իսկ այս տարի արդեն 21 հազար է, և կարծում ենք, որ կարող ենք հույս ունենալ 50-70 տոկոս ավել արդյունք ունենալ միայն ծիրանի մասով:
Ընդհանուր գյուղմթերքի մասով վիճակն էլ ավելի լավ է: Մենք մոտավորապես կրկնակի ավել գյուղմթերք ենք արտահանել նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Կարծում եմ, որ տեմպը պահպանվելու է: Այս տարի էապես լավ արդյունք է լինելու թե 2019-ի, թե 2020-ի նկատմամբ»,- ասաց նախարարի պաշտոնակատարը:

В этом году из Армении экспортировано 21 000 тонн абрикосов
Исполняющий обязанности министра экономики Ваан Керобян на заседании правительства коснулся процесса экспорта сельхозпродукции, и по этому поводу выразил удовлетворение. Как сообщает Арменпресс, Ваан Керобян отметил, что пока экспорт абрикосов составил 21 000 тонн против 7,2 тысячи тонн за аналогичный период прошлого года.
«Мы уже превысили прошлогодний объем. В прошлом году этот объем составил 19,7 тыс. тонн, а в этом году уже 21 тыс., и мы надеемся и на лучшие результаты, на 50 - 70% больше только по части абрикосов.
Лучше дело обстоит по сельскохозяйственной продукции и в общем. Мы экспортировали сельхозпродукции примерно в два раза больше, чем за аналогичный период прошлого года. Думаю, темп сохранится. Этот год будет лучше и 2019-го года, и 2020-го года», - сказал и. о. министра.