Հայաստանն ու Իրանը կուսումնասիրեն համատեղ ջանքերով «խելացի» քաղաքի ստեղծման հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը հունիսի 29-ին ընդունել է ԻԻՀ Նախագահի գիտության և տեխնոլոգիայի հարցերով փոխնախագահ, քաղաքականության և զարգացման գծով տեղակալ Մեհդի Էլիասիի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին նաև ԻԻՀ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի նախարարի տեղակալ և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կազմակերպության նախագահ Ամիր Նազեմի Աշանին, ԻԻՀ խորհրդարանի պատգամավորներ, իրանական մի շարք խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել հայ-իրանական գործարար համաժողովին մասնակցելու նպատակով։
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԻԻՀ փոխդեսպան Ալի Մոհամմադ Մոթաղին։
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ Վահան Քերոբյանը նշել է. «Հայ-իրանական օրակարգը մեր առաջնահերթություններից է։ Երկկողմ համագործակցությունն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար կարևոր է տրամաբանական ավարտի հասցնել և իրականացնել մեր բոլոր համատեղ նախատեսված ծրագրերը»։
Հանդիպման սկզբում պատվիրակության անդամները նշել են, որ համաժողովի ընթացքում իրանական ընկերությունները մեծ հետաքրքրվածություն են ցուցաբերել հայկական կողմի հետ տնտեսության տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ արդյունաբերության, շինարարության, գյուղատնտեսության, սննդի, տեքստիլի, դեղագործության և բժշկական սարքավորումների արտադրության ոլորտներում արդյունավետ համագործակցություն ծավալելու հարցում:
Այնուհետև պատվիրակության ղեկավար Մեհդի Էլիասին, ամփոփելով համաժողովի ընթացքում քննարկված հարցերը, ներկայացրել է իրանական կողմի մի շարք առաջարկներ։ Տեղեկացնելով, որ իրանական կողմն ունի տարբեր երկրներում բարձր տեխնոլոգիական կենտրոնների ստեղծման հարուստ փորձ՝ նա առաջարկել է Հայաստանում հիմնել նմանատիպ կենտրոն, որտեղ կկազմակերպվեն երկկողմ B2B հանդիպումներ և կանցկացվեն ոլորտին առնչվող քննարկումներ։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև «Մեղրի» և «Արաս» ազատ տնտեսական գոտիների շրջանակում երկկողմ համագործակցությանը։ Նկատի ունենալով Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը՝ կողմերը քննարկել են տնտեսության տարբեր ճյուղերում համատեղ արտադրությունների կազմակերպման և պատրաստի արտադրանքը դեպի ԵԱՏՄ և այլ երկրներ արտահանելու հնարավորությունները։
Իրանական կողմը նաև պատրաստակամություն է հայտնել համագործակցել Հայաստանի բժշկական հաստատությունները իրանական սարքավորումներով վերազինելու ուղղությամբ։ Քննարկվել են նաև դեղագործության ոլորտում համագործակցության հեռանկարները։
Պատվիրակության անդամներն առաջարկել են ուսումնասիրել համատեղ ջանքերով «խելացի» քաղաքի ստեղծման հնարավորությունները։
Տնտեսության ոլորտում հայ-իրանական փոխգործակցության շրջանակում աշնանը նախատեսվում է Իրանում անցկացնել գործարար համաժողով, որի ընթացքում կքննարկվի հայ-իրանական տնտեսական համագործակցությանը վերաբերող խնդիրների լայն շրջանակ։

Армения и Иран рассмотрят возможности создания совместными усилиями «умного» города
И. о. министра экономики Армении Ваан Керобян 29 июня принял делегацию, возглавляемую вице-президентом по вопросам науки и технологии, заместителем президента ИРИ по вопросам политики и развития Мехди Элиаси, в составе которой были заместитель министра информационных технологий и связи ИРИ, председатель Организации информационных технологий Амир Наземи Ашани, депутаты Меджлиса ИРИ и представители ряда крупных иранских компаний. Об этом «Арменпресс» сообщили в Управлении информации и общественных связей Министерства экономики.
Делегация прибыла в Армению для участия в Армяно-иранском бизнес форуме.
Во встрече участие принял и заместитель посла Исламской Республики Иран Али Мохаммад Моттаги.
Приветствуя участников встречи, Ваан Керобян отметил: «Армяно-иранская повестка - одна из наших приоритетов. Чтобы двустороннее сотрудничество было более эффективным, нужно довести до логического конца, реализовать все наши совместные программы».
Члены делегации отметили, что в ходе бизнес форума иранские компании проявили большой интерес к сотрудничеству с армянской стороной в различных сферах экономики, включая промышленность, строительство, сельское хозяйство, продукты питания, текстиль, фармацевтику и медицинское оборудование.
Затем глава делегации Мехди Элиаси, подводя итоги обсужденных в ходе конференции вопросов, представил ряд предложений, выдвинутых иранской стороной. Сообщив, что иранская сторона имеет богатый опыт создания центров высоких технологий в разных странах, он предложил создать аналогичный центр в Армении, где будут проводиться двусторонние B2B-встречи и обсуждения, связанные со сферой.
На встрече также говорилось о двустороннем сотрудничестве в рамках свободных экономических зон «Мегри» и «Арас». Принимая во внимание членство Армении в Евразийском экономическом союзе, стороны обсудили возможности организации совместных производств в различных секторах экономики и экспорта готовой продукции в другие страны ЕАЭС.
Иранская сторона также выразила готовность сотрудничать в оснащении медицинских учреждений Армении иранским оборудованием. Обсуждались перспективы сотрудничества и в области фармацевтики.
Члены делегации предложили изучить возможности создания совместными усилиями «умного» города.
В рамках армяно-иранского экономического сотрудничества осенью в Иране предполагается провести следующий бизнес-форум, в ходе которого будет обсужден широкий круг вопросов по сотрудничеству.