«Հոգին ճանապարհ» ալբոմով դուդուկահար Արսեն Պետրոսյանն աշխարհին կներկայացնի հայկական ծիրանափողը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած երիտասարդ լինելուն՝ դուդուկահար Արսեն Պետրոսյանը հասցրել է հայկական ծիրանափողը ներկայացնել ամբողջ աշխարհին՝ կատարելով հայկական ժողովրդական գործեր, որոնք հուզում են և՛ հայերին, և՛ օտարներին:
Մեր մշակութային ժառանգությունը պահպանելու, այն հանրահռչակելու նպատակով երաժիշտն օրերս թողարկել է «Հոգին ճանապարհ» ալբոմը, որում ներառվել է հայկական մշակութային ներկապնակի տարբեր դարաշրջանների 11 ստեղծագործություն:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արսեն Պետրոսյանն ասում է, որ «Հոգին ճանապարհ»-ը իր երկրորդ սոլո սկավառակն է, որն ստեղծվել է ծավալուն աշխատանքի արդյունքում:
Երաժիշտն ալբոմի առաջարկն ստացել է 2019 թվականին Լոնդոնում կայացած դեբյուտային մենահամերգից հետո: «Ալբոմ թողարկելու գաղափարն առաջարկեց բրիտանական ARC Music հեղինակավոր ընկերությունը, ինչը շատ ոգևորիչ էր. կարող ենք ասել, որ դա խոսում է համերգի հաջողության մասին: 2020-ի ամռանն սկսեցինք աշխատանքները: Սկավառակում ընդգրկված են 18-րդ դարից մինչև մեր օրերի գործեր՝ Բաղդասար Դպիր, Տիգրան Մանսուրյան… Այդ տեղծագործություններում ընդգծվում են հայկական երաժշտության բազմաժանր բովանդակությունն ու առանձնահատկությունները: Զետեղել ենք աշուղական, հոգևոր, ժողովրդական և այլ երաժշտություն»,-պատմում է Պետրոսյանը:
Սկավառակի ձայնագրությունն իրականացվել է Հայաստանում. գործընթացը համընկել է Արցախյան 44-օրյա ծանր պատերազմի հետ, ինչի պատճառով թե՛ Արսենը, թե՛ նրան նվագակցող երաժիշտները շատ ընկճվել են, բայց ժամեր են անցկացրել ստուդիայում՝ փորձելով ավարտին հասցնել աշխատանքը: Ալբոմը թողարկվել է Լոնդոնում:
«Գիտակցում ենք՝ երբ սկավառակ է թողարկվում, այն մնում է պատմության մեջ, պահպանում է մեր մշակութային ժառանգությունը՝ այն հասանելի դարձնելով ոչ միայն մեզ, այլև աշխարհին, ինչի շնորհիվ առավել զգոն ես լինում, ուշադրություն դարձնում յուրաքանչյուր մանրուքի»,-խոստովանում է դուդուկահարը:
Պետրոսյանը կարծում է՝ դուդուկը գեղեցիկ ձայն, հնչողություն ունի և բնական է, որ այն հաճախ առանց որևէ նվագակցության է ներկայացվում, բայց այլ երաժշտական գործիքները՝ երկրորդ դուդուկը, հարվածային գործիքները, դհոլը, քանոնը, սանթուրն ու տավիղն առավել գեղեցկացնում են դուդուկի ելևէջները:
Անդրադառնալով ալբոմի հաջողություններին՝ երաժիշտը տեղեկացնում է, որ այն արդեն իսկ միջազգային մեդիադաշտի ուշադրության կենտրոնում է: Սկավառակի շնորհանդեսը եղել է Իսպանիայի ազգային ռադիոյով և մեծ արձագանք է գտել: Ապրիլին այն լսումների թվով առաջատար է եղել: Սկավառակը ներկայացվել է եվրոպական տարբեր ռադիոկայաններով, երաժիշտը հարցազրույցների միջոցով հանրայնացրել է այն: Թե՛ կայքերը, թե՛ թերթերը մինչ օրս պարբերաբար անդրադառնում են սկավառակին, իսկ Transglobal World Music Chart-ում ձայնասկավառակը երկու ամիս շարունակ լավագույն 20-ում է: Այդ հարթակում քվեարկում են տարբեր երկրներից լավագույն մասնագետները:
Արսեն Պետրոսյանի համոզմամբ՝ արվեստի հիմնական նպատակը պետությունը, ազգը, մշակույթը ներկայացնելն է, իսկ դուդուկը Հայաստանի ձայնն է: Պետրոսյանն ուրախ է, ոգևորված, որ կարողանում է իր ներդրումն ունենալ այդ գործում:
Դուդուկահարը պատմում է, որ գործիքի հանդեպ սերը ժառանգել է տատիկի հորից, որը դուդուկահար է եղել: «Իմ ընտանիքում ժողովրդական երաժշտությունը միշտ սիրված ու հարգված է եղել: Երբ ծնողներս նկատել են, որ անտարբեր չեմ երաժշտության հանդեպ, հետաքրքրված եմ, ինձ տարել են երաժշտական դպրոց: Վեց տարեկանում շվի նվագել եմ սովորել, հետո՝ դուդուկ: Բարդ ճանապարհ է, բայց գիտակցաբար եմ ընտրել այս ուղին: 14 տարեկան էի, երբ ներկայացա համերգով, հետո շրջագայությունների մեկնեցի ԱՄՆ և Կանադա: Վերադառնալուց հետո մեծ ոգևորություն էի ապրում: Այդ ժամանակ արդեն պարզ էր, որ դժվար ճանապարհ է, որն ուզում եմ անցնել»,-շեշտում է Արսենն ու հավելում, որ հիասթափություններից չի կոտրվում, շատ է աշխատում, փորձում առաջ նայել և այդ նպատակով հուլիսին համերգներով ներկայանալու է Ֆրանսիայում, Իտալիայում, Շվեյցարիայում, Չեխիայում: Հնարավոր է՝ ելույթ ունենա Հայաստանում, որի հանդիսատեսին շատ խստապահանջ է համարում:
Արսեն Պետրոսյանը ծնվել է 1994 թվականին Չարենցավանում: Արսենն ակտիվ միջազգային գործունեություն է ծավալում՝ հետևելով դուդուկի վարպետ Ջիվան Գասպարյանի և իր ուսուցիչ Գևորգ Դաբաղյանի խորհուրդներին։ Երաժիշտն ուղի է հարթել ամենատարբեր համագործակցությունների միջոցով՝ աշխատելով լեգենդար ռոք կիթառահար Սթիվ Հաքեթի, կոմպոզիտոր Իհաբ Դարվիշի, ուդահար Օմար Բաշիրի ու այլոց հետ։
Արսեն Պետրոսյանը համերգներով հանդես է եկել Եվրոպայի, Հյուսիսային Ամերիկայի, Կենտրոնական Ասիայի, Միջին Արևելքի, Կովկասի երկրներում։
Նրա ելույթները ներկայացվել են Medici.tv, Mezzo TV, BR-KLASSIK, ինչպես նաև BBC Persia և այլ մեդիաներով։ Արսեն Պետրոսյանի առաջին սոլո ալբոմը՝ «Չարենցավան․ երաժշտություն՝ դուդուկի համար» լույս է տեսել 2015 թվականին ԱՄՆ-ում և մեծ հաջողություն ունեցել։

«Душа - как дорога»: дудукист Арсен Петросян представит миру армянский дудук
Несмотря на молодость, дудукист Арсен Петросян, исполняя армянские народные песни, которые волнуют как армян, так и иностранцев, уже сумел представить всему миру армянский дудук.
В целях сохранения и популяризации нашего культурного наследия музыкант недавно выпустил альбом «Душа - как дорога», в который вошли 11 произведений из разных эпох армянской мызыки.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» Арсен Петросян сказал, что «Душа - как дорога» - его второй сольный альбом, родившийся в результате большой работы.
Предложение об альбоме музыкант получил после своего дебютного сольного концерта в Лондоне в 2019 году. «Идея выпуска альбома была предложена престижной британской компанией ARC Music, что очень вдохновило меня. Можно сказать, что это говорит об успехе концерта. Мы начали работу летом 2020 года. На диске представлены произведения, начиная с 18 века до наших дней: Багдасар Дпира, Тигран Мансуряна … Эти произведения подчеркивают многожанровое содержание и особенности армянской музыки. Мы записали ашугную, духовную, народную и другие жанры музыки», - рассказал Арсен Петросян.
Запись диска производилась в Армении. Процесс совпал с 44-дневной тяжелой войной в Арцахе, из-за которой и Арсен, и аккомпанирующие ему музыканты были очень подавлены, но они часами сидели в студии, пытаясь закончить работу. Альбом вышел в Лондоне.
«Мы понимаем, что когда выпускается компакт-диск, он остается в истории, сохраняет наше культурное наследие, делая его доступным не только для нас, но и для всего мира, что делает нас более внимательными, заставляет обращать внимание на каждую деталь», - признается дудукист.
Петросян уверен, что у дудука красивый голос и звук. Естественно, что на нем часто исполняют без аккомпанемента, но другие музыкальные инструменты, такие как второй дудук, перкуссия, дхол, канон, сантур и арфа, делают звучание дудука красивее.
Говоря об успехе альбома, музыкант сказал, что он уже находится в центре внимания международных СМИ. Презентация альбома прошла на испанском национальном радио и получила много откликов. Он был лидером апреля по количеству прослушиваний. Альбом был представлен на различных европейских радиостанциях, музыкант обнародовал его посредством интервью. Альбом регулярно упоминается как на веб-сайтах, так и в газетах, и уже два месяца он входит в топ-20 музыкального чарта Transglobal World Music Chart. На этой платформе голосуют лучшие специалисты из разных стран.
По словам Арсена Петросяна, главная цель искусства - представлять страну, нацию, культуру, а дудук - это голос Армении. Петросян счастлив и рад возможности внести в это свой вклад
Дудукист говорит, что любовь к инструменту он унаследовал от отца своей бабушки, игравшего на дудуке. «В моей семье всегда любили и уважали народную музыку. Когда родители заметили, что я небезразличен к музыке, она мне стала интересна, меня отвели в музыкальную школу. В шесть лет я научился играть на шви, затем на дудуке. Это трудный путь, но я выбрал его осознанно. Мне было 14 лет, когда я дал свой первый концерт, а затем гастролировал по США и Канаде. Я очень рад был вернуться. В то время мне уже было ясно, что это трудный путь, который я хочу пройти», - подчеркивает Арсен и добавляет, что он не сдается, он много работает, старается смотреть только вперед. В июле его ждут концерты во Франции, Италии, Швейцарии и Чехии. Не исключено, что он выступит и в Армении, аудиторию которой он считает очень требовательной.
Арсен Петросян родился в 1994 году в Чаренцаване. Арсен развил активную международную деятельност. Следуя советам мастера дудука Дживана Гаспаряна и его учителя Геворга Дабагяна, музыкант проложил свой путь, сотрудничая с легендарным рок-гитаристом Стивом Хакеттом, композитором Ихабом Дарвишем, уддистом Омаром Баширом и с другими известными музыкантами.
Арсен Петросян давал концерты в Европе, Северной Америке, Центральной Азии, на Ближнем Востоке и на Кавказе.
Его выступления представляли Medici.tv, Mezzo TV, BR-KLASSIK, а также BBC Persia и другие СМИ. Первый сольный альбом Арсена Петросяна - «Чаренцаван. Мелодии дудука » вышел в 2015 году в США и имел большой успех.