Հանրությունն այսօր առավել ևս պետք է համախմբված լինի մեր Զինված ուժերի, պետական ինստիտուտների շուրջ. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախքան օրակարգի քննարկումը, Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպին։ Իր խոսքում նա նշել է.
«Հարգելի գործընկերներ, տեղյակ եք, անշուշտ, որ այսօր առավոտյան միջադեպ ենք ունեցել հայ-ադրբեջանական սահմանին, և ես կարևոր եմ համարում տեղեկացնել, թե ինչ է տեղի ունեցել. Հայաստանի զինված ուժերի 6 զինծառայողներ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում իրականցնելիս են եղել սահմանի կահավորման աշխատանքներ: Ի՞նչ նկատի ունենք՝ պետական սահմանի կահավորման աշխատանքներ: Իրականցվել են ականապատման աշխատանքներ, ընդ որում ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ այդ աշխատանքներն իրականացվել են՝ զուգորդվելով զգուշացնող նշանների տեղադրմամբ: Այսինքն՝ դրանք իրականացվել են ոչ թե դիվերսիոն նպատակներով, այլ ականապատում է իրականացվել, զուգահեռաբար տեղադրվել են զգուշացնող նշաններ տարածքի ականապատված լինելու վերաբերյալ: Այս գործողություններն իրականացվել են մեր սահմանի պաշտպանության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով:
Իհարկե, հետագայում արդեն եղել է այն տեղեկատվությունը, որը մեր զինվորները գերեվարվել են: Գերեվարման հանգամանքները, իհարկե, դեռ պիտի պարզվեն, բայց մի բան հստակ է, որ դա, ըստ էության, գերեվարում չէ, և տեղի է ունեցել մեր զինծառայողների առևանգում ՀայաստանիՀանրապետության տարածքից:
Դուք տեղյակ եք, որ այդ տարածքներում մայիսի 12-ից գտնվում են նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումներ, և հարցը հենց այս համատեքստում է: Եվ ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ տեղի ունեցող գործընթացները բացարձակապես անընդունելի են մեզ համար, այս կարգի միջադեպերը տեղի են ունենում այն պատճառով, որ ոմանք ուզում են այնպես անել, որ մենք համակերպվենք մեր տարածքում ադրբեջանական ուժերի ներկայության հետ, ինչը տեղի ունենալ չի կարող:
Էլի եմ ասում՝ դեպքի առավել մանրամասն հանգամանքները կպարզվեն, բայց պետք է արձանագրել, որ դեպքը տեղի է ունեցել մեր տարածքում, և 6 զինծառայողներն ունեցել են ինժեներական խնդիր, սահմանի կահավորման խնդիր, որը, ըստ էության, շարունակաբար տեղի է ունենում ամբողջ սահմանի երկայնքով և պետք է տեղի ունենա մեր սահմանների ամրապնդման տեսակետից:
Շատ կարևոր եմ համարում այս դեպքի առիթով նույնպես ընդգծել, որ հարցն ամենևին չպետք է օգտագործվի ներքաղաքական նպատակներով: Սա կարևոր եմ համարում, ընդ որում, կարծում եմ, որ պետք է դատապարտել այս իրավիճակը բանակի և Զինված ուժերի դեմ օգտագործելու բոլոր փորձերը, որովհետև զինծառայողները, զինվորները, բանակը կատարում են Հայաստանի սահմանները պահպանելու, պաշտպանելու իրենց գործառույթը:
Նաև միանշանակ է, արդեն վերջին օրերին տեղի ունեցող միջադեպերն արձանագրում են, որ սա ամենևին սովորական իրադրություն չէ, ինչպես փորձ է արվում ներկայացնել, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից: Սա Հայաստանի տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանությանն սպառնացող ուղղակի վտանգ է, որը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է: Եվ սա այն պարագան է, երբ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է օգտագործի բոլոր, այդ թվում՝ միջազգային լծակները, իրադրությունը շտկելու և կարգավորելու համար: Եվ մենք դրա համար անհրաժեշտ բոլոր միջոցները ձեռանարկելու ենք:
Այստեղ շատ կարևոր է նաև, որ հստակ տեղեկատվություն տրվի տեղի ունեցած դեպքի մանրամասների և համատեքստի մասին, որպեսզի ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը չտարածվի, այդ թվում՝ հայկական լրատվական տիրույթում:
Եվ ես կարծում եմ, որ մեր հանրությունը, այո, այսօր առավել ևս պետք է համախմբված լինի մեր բանակի, մեր զինված ուժերի շուրջ, պետական ինստիտուտների շուրջ, որպեսզի մենք այս իրադրությունը հետևողական և հանգիստ հաղթահարենք:
Ուզում եմ ընդգծել նաև հետևյալը՝ պետք է 2 հակառակորդի 2 նպատակներն արձանագրել և կառավարել այդ նպատակները: Նպատակներից մեկը, արդեն ասացի, այն է, որ տարբերակ կա իրադրությունը զարգացնել այնպես, որ իրենց զինված ուժերի ներկայությունը մեր տարածքում դիտվի որպես ինքնին ենթադրվող և սովորական բան: Երկրորդ սցենարի մասին ես մի քանի անգամ խոսել եմ. հրահրել ռազմական բախում՝ իրադարձությունն ամբողջությամբ և իրադրությունը վերահսկողությունից դուրս բերելու նպատակով: Մենք այս 2 նպատակներից որևէ մեկին տուրք չպետք է տանք: Առաջինը՝ հստակ է մեր պահանջը, որ Ադրբեջանի զինված ուժերն անվերապահորեն պետք է դուրս գան Հայաստանի Հանրապետության տարածքից: Եվ երկրորդը՝ մենք բոլոր իրավիճակներում լինելու ենք սթափ, շրջահայաց և սադրանքների կառավարումը պետք է իրականացնենք առավել շրջահայացորեն:
Կրկնում եմ՝ Զինված ուժերը պետք է շարունակեն կատարել Հայաստանի սահմանների պահպանության և ամրության, տարածքային ամբողջականությունը պահպանելու Հայաստանի Հանրապետության իրենց գործառույթները: Ինչքան էլ մենք այսօր դժվար իրադրությունների միջով ենք անցնում՝ ներվային և չհավասարակշռված գործողությունները, հայտարարությունները, կեցվածքներն այստեղ ամենևին տեղին չեն»:

Общество сегодня должно быть более сплоченным вокруг наших ВС и государственных институтов: Никол Пашинян
Сегодня состоялось очередное заседание правительства Республики Армения, которое вел исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян.
До начала обсуждения вопросов повестки дня, исполняющий обязанности премьер-министра коснулся ситуации на армяно-азербайджанской границе. В своей речи он отметил:
“Уважаемые коллеги, вы, конечно, знаете, что у нас сегодня утром произошел инцидент на армяно-азербайджанской границе. Считаю важным сообщить, что произошло: 6 военнослужащих Вооруженных сил Республики Армения выполняли работы по оснащению границы на суверенной территории Республики Армения.
Что мы подразумеваем под оснащением государственной границы? Проводились работы по минированию, при этом хочу четко подчеркнуть, что эти работы проводились параллельно с установкой предупреждающих знаков. Т.е. проводились работы не в диверсионных целях, а проводилась работа по минированию и параллельно ставились предупреждающие знаки о том, что местность заминирована. Эти действия были предприняты для повышения уровня защиты нашей границы.
Конечно, позже появилась информация о том, что наши солдаты взяты в плен. Обстоятельства плена, конечно, еще должны быть выяснены, но ясно одно: по сути, это не пленение, и наши военнослужащие были похищены с территории Республики Армения.
Вы знаете, что подразделения вооруженных сил Азербайджана находятся на этих территориях с 12 мая, и вопрос находится именно в этом контексте. И я хочу подчеркнуть, что происходящие процессы абсолютно неприемлемы для нас, такие инциденты происходят из-за того, что некоторые хотят, чтобы мы смирились с присутствием азербайджанских сил на нашей территории, однако такого не может быть.
Повторяю, более подробные обстоятельства инцидента будут выяснены, но нужно констатировать, что инцидент произошел на нашей территории, у 6 военнослужащих были инженерные задачи, они должны были оснащать границу, что, по сути, постоянно осуществляется на протяжении всей границы, и эти работы должны быть проведены с точки зрения укрепления наших границ.
В данном случае, думаю, очень важно подчеркнуть, что вопрос не должен использоваться во внутриполитических целях. Я считаю это важным, более того, я считаю, что все попытки использовать эту ситуацию против Вооруженных сил и армии должны быть осуждены, потому что военнослужащие, солдаты и армия выполняют свою функцию по защите границ Армении.
Также однозначно, что инциденты последних дней показывают, что это не обычная ситуация, как пытаются представить это, в частности, власти Азербайджана. Это прямая угроза территориальной целостности и суверенитету Армении, что является грубым нарушением международного права. И это тот случай, когда Республика Армения должна использовать все, в том числе и международные рычаги, для урегулирования ситуации. И мы предпримем для этого все необходимые меры.
Здесь очень важно также, чтобы была предоставлена четкая информация о деталях и контексте инцидента, чтобы азербайджанская дезинформация не распространялась, в том числе в пространстве армянских СМИ.
И я думаю, что наше общество, да, сегодня должно быть более сплоченным вокруг нашей армии, наших вооруженных сил, государственных институтов, чтобы мы могли последовательно и спокойно преодолеть эту ситуацию.
Я хочу подчеркнуть также следующее: необходимо констатировать 2 цели двух противников и управлять этими целями. Одна из целей, я уже сказал, состоит в том, чтобы можно было так развивать ситуацию, чтобы присутствие их вооруженных сил на нашей территории считалось нормальным явлением. О втором сценарии я говорил несколько раз: спровоцировать военное противостояние, чтобы полностью вывести ситуацию из-под контроля. Мы не должны поддаваться ни одной из этих двух целей.
Во-первых, наше требование ясно: вооруженные силы Азербайджана должны безоговорочно покинуть территорию Республики Армения. А во-вторых, мы будем трезвыми и осмотрительными во всех ситуациях, и мы должны более осмотрительно управлять провокациями.
Повторяю, Вооруженные силы должны продолжать выполнять свои функции по защите и укреплению границ Армении, поддержанию территориальной целостности Республики Армения. Через какие бы тяжелые события мы ни проходили сегодня, нервные, неуравновешенные действия, заявления, позиции здесь совершенно неуместны”.