Վարդաձորում բացվեց Հայրենական մեծ պատերազմի եւ Արցախյան պատերազմի զոհերի հուշարձանը
ԳԱՎԱՌ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գեղարքունիքի մարզի Վարդաձոր համայնքում Մայիսիննյան հաղթանակների օրը նշանավորվեց Հայրենական մեծ պատերազմում եւ Արցախյան վերջին պատերազմում զոհված վարդաձորցիների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի բացմամբ՝ բարերարությամբ վարդաձորցի գործարար Անդրանիկ Բաղդասարյանի։
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ հուշարձանի բացման պատիվը վերապահվեց Արցախյան վերջին պատերազմում զոհված Արշամ Մանուկյանի եւ Մոնթե Մեսրոպյանի ընտանիքների անդամներին։ Օրհնության կարգ կատարեց Գեղարքունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահ Տեր Պարթեւ վարդապետ Բարսեղյանը՝ մասնակցությամբ Գեղարքունյաց թեմի հոգեւոր դասի։ Հուշարձանը տեղադրվել է Վարդաձորի միջնակարգ դպրոցի բակում (քանդակագործ Արա Սիմոնյան, մտահղացումը՝ Վահե Խաչատրյանի)։ Հուշարձանի վերեւի մասում հայրենիքիը պաշտպանող զինվորի բազալտակուռ քանդակն է, ներքեւի մասում՝ մարմարակերտ պատվանդանը, որի վրա փորագրված են Հայրենական մեծ պատերազմում զոհված 140 եւ Արցախյան վերջին պատերազմում զոհված 2 վարդաձորցի քաջորդիների անունները։
Հուշարձանի բացումը համընկավ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի՝ Վարդաձոր համայնք կատարած այցի հետ։ Հուշարձանի բացմանը մասնակցեցին ՀՀ ՏԿԵ նախարար Սուրեն Պապիկյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ալեն Սիմոնյանը, Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը, Վարդաձոր համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար Մաքսիմ Ավետիսյանը, պաշտոնական այլ անձինք, Հայրենական մեծ պատերազմում եւ Արցախյան վերջին պատերազմում զոհված վարդաձորցիների ընտանիքների անդամներ, Վարդաձորի եւ հարակից համայնքների բնակիչներ։ Հուշարձանին ծաղիկներ խոնարհեցին ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, բարերար Անդրանիկ Բաղդասարյանը, բազմաթիվ անհատ քաղաքացիներ։ Այնուհետև ՀՀ վարչապետը եւ նրան ուղեկցող պաշտոնական անձինք մասնակցեցին դպրոցի ռազմագիտության կաբինետի անվանակոչության արարողությանը, որը կրելու է Արցախյան վերջին պատերազմում հերոսացած Արշամ Մանուկյանի եւ Մոնթե Մեսրոպյանի անունները։
«Ես կատարեցի իմ հոգու պարտքը այն մարդկանց հանդեպ, ովքեր իրենց կյանքի ու արյան գնով են մեզ հայրենիք թողել, ովքեր արժանի են մեծարանքի ու հավերժացման։ Իմ հայրենի գյուղը մինչ օրս չուներ Մեծ հայրենականում զոհված մեր քաջարի պապերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձան։ Այդ անմահների կողքին անհնար էր չդասել Արցախյան վերջին պատերազմում զոհված մեր երկու հերոս զավակների անունները։ Նրանք բոլորը միասին խորհրդանշում են մեր հաղթանակների եւ խաղաղության հավաքական կերպարը, մեր հայրենիքի ազատության գաղափարը։ Այս հուշարձանի առջեւ բոլոր վարդաձորցիները խոնարհվելու են սերնդեսերունդ»,-նշեց բարերար Անդրանիկ Բաղդասարյանը։

В Вардадзоре установлен Памятник Великой Отечественной войны и Арцахской войны
В общине Вардадзор Гегаркуникской области день майских побед ознаменовался открытием памятника вардадзорцам, погибшим в Великой Отечественной войне и в последней Арцахской войне. Памятник установлен при содействии вардадзорского предпринимателя Андраника Багдасаряна.
Как сообщает «Арменпресс», честь открытия памятника была предоставлена членам семей Аршама Манукяна и Монте Месропяна, погибших в Арцахской войне. Церемонию освещения совершил наместник Гегаркуникской епархии архимандрит отец Партев Барсегян при участии духовного сословия Гегаркуникской епархии. Памятник установлен во дворе Вардадзорской средней школы (скульптор Ара Симонян, идея Ваге Хачатряна). На мраморном постаменте расположена базальтовая скульптура солдата - защитника Родины. На нем выгравированы имена 140 погибших героев Великой Отечественной войны и 2-х героев Вардадзора, погибших в последней Арцахской войне. Открытие памятника совпало с визитом и. о. премьер-министра Никола Пашиняна в Вардадзорскую общину, в сопровождении министра территориального управления Сурена Папикяна, заместителя председателя НС Алена Симоняна, губернатора Гегаркуника Гнела Саносяна, и.о. мэра Вардадзора Максима Аветисяна и других официальных лиц. На открытии присутствовали члены семей жителей Вардадзора, погибших в Великой Отечественной войне и в последней Арцахской войне. И. о. премьер-министра Никол Пашинян, меценат Андраник Багдасарян возложили к подножию памятника цветы. Затем Никол Пашинян и сопровождающие его официальные лица приняли участие в церемонии присвоения военному кабинету школы, имен Аршама Манукяна и Монте Месропяна - героев последней Арцахской войны.
“Я исполнил свой долг перед людьми, которые ценой своей жизни и крови защищали нашу Родину, которые заслуживают уважения и увековечения. В моем родном селе до сих пор не было памятника нашим отважным дедам, погибшим в Великой Отечественной войне. Рядом с этими именами должны были быть и имена двух наших героев, погибших в последней арцахской войне. Вместе они символизируют собирательный образ наших побед и мира, идею свободы нашей Родины. Все жители Вардадзора из поколения в поколение будут преклоняться перед этим памятником”, - сказал благотворитель Андраник Багдасарян.