Աշխարհը պետք է ճանաչի Արցախի հայության ինքնորոշման իրավունքը. Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը վերահաստատեց Հայաստանի Հանրապետության այն դիրքորոշումը, որ աշխարհը պետք է ճանաչի Արցախի հայության ինքնորոշման իրավունքը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Միրզոյանը նշեց խորհրդարանի հերթական նիստի ընթացքում՝ անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ «նորոգման աշխատանքների» քողի տակ ադրբեջանցիներն աղավաղում են Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցին:
«Ես կարծում եմ, որ այդ բարբարոսությունը, Ադրբեջանում պահվող հայերի նկատմամբ վերաբերմունքը, շաբաթներ առաջ խայտառակ «պուրակի» բացումը վկայում են այն մասին, որ Արցախի հայության անվտանգ գոյությունն Ադրբեջանի կազմում անհնար է, և աշխարհը պետք է ճանաչի Արցախի հայության ինքնորոշման իրավունքը»,- ասաց Միրզոյանը:
ԱԺ նախագահը հավելեց, որ սա այն դիրքորոշումն է, որն ունի Հայաստանի Հանրապետությունը և դրանում որևէ փոփոխություն չկա:
Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցում «վերանորոգման աշխատանքների» անվան տակ Ադրբեջանը աղավաղում է հայկական հոգևոր մշակութային արժեքներից մեկը՝ նպատակ ունենալով ոչնչացնել հայկական ներկայությունն ու հետքը:

Мир должен признать право армянства Арцаха на самоопределение: Арарат Мирзоян
Председатель Национального собрания Арарат Мирзоян подтвердил позицию Республики Армения, что мир должен признать право армянства Арцаха на самоопределение.
Как передает «Арменпресс», об этом Мирзоян заявил на очередном заседании Парламента, говоря о том, что под прикрытием ремонтных работ азербайджанцы изменяют вид церкви Св. Христа Всеспасителя Казанчецоц в Шуши.
“Я думаю, что это варварство, отношение к армянам, содержащимся в Азербайджане, открытие позорного “парка” свидетельствуют о том, что безопасное существование армян Арцаха в составе Азербайджана невозможно, и мир должен признать право армянства Арцаха на самоопределение”, - сказал Мирзоян.
Председатель НС добавил, что это та позиция, которую занимает Республика Армения, и в ней нет никаких изменений.
Под видом “ремонтных работ” в церкви Св. Христа Всеспасителя Казанчецоц г. Шуши Азербайджан искажает одну из армянских духовных культурных ценностей, преследуя цель уничтожить армянское присутствие и следы.