ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվայի Արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելյուս Լանդսբերգիսը երկրորդեց Եվրոպական միության այն դիրքորոշումը, որ Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո գերեվարված բոլոր անձինք պետք է վերադարձվեն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Լանդսբերգիսը նշեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Բավականին հստակ դիրքորոշում է ներկայացվել ԵՄ-ի կողմից, որ բոլոր պատանդները, բոլոր գերիները պետք է վերադարձվեն, եթե պլանավորում ենք որևէ փոխվստահությանն ուղղված գործունեություն: Ես, իհարկե, կարող եմ միայն երկրորդել Եվրոպական միության դիրքորոշումը»,- ասաց նախարարը:
Ապրիլի 8-ին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակը հայտարարել էր, որ գերիների վերադարձը, ցավոք, կրկին հետաձգվում է, քանի որ հակառակորդի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետն ի կատար չի ածվում, ինչը հետպատերազմական մարդասիրական գործընթացի կոպիտ խախտում է։

Глава МИД Литвы повторил позицию ЕС о необходимости возвращения пленных
Министр иностранных дел Литвы Габриелюс Ландсбергис заявил, что все лица, взятые в плен после второй Арцахской войны, должны быть возвращены. Как сообщает «Арменпресс», об этом Ландсбергис сказал в ходе совместной пресс-конференции с исполняющим обязанности министра иностранных дел Армении Ара Айвазяном.
“Со стороны ЕС была представлена довольно четкая позиция, если планируем деятельность, направленную на взаимное доверие, то все заложники, все военнопленные должны быть возвращены.
8 апреля офис вице-премьера Армении Тиграна Авиняна заявил, что возвращение пленных, к сожалению, вновь откладывается, 8-й пункт трехстороннего заявления от 9 ноября вновь не выполняется, что является грубым нарушением послевоенного гуманитарного процесса.