Վեհափառը երախտագիտության նամակ է հղել Ջո Բայդենին
ԷՋՄԻԱԾԻՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ապրիլի 24-ին նամակ է հղել ԱՄՆ նախագահ Ջոզեֆ Բայդենին՝ իր եւ ողջ հայ ժողովրդի անունից երախտագիտություն հայտնելով ապրիլքսանչորսյան ուղերձում վերջինիս արդարամիտ կեցվածքի համար։ Այս մասին «Արմենպրես»-ինտեղեկացրին Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից։
«Վեհափառ Հայրապետն իր նամակում ընդգծել է, որ 106 տարի առաջ Օսմանյան Թուրքիայում սկսված Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը ԱՄՆ կողմից հատկապես այս պատմական դժվարին պահին ունի ուրույն կարեւորություն՝ հաշվի առնելով նույն Թուրքիայի սատարմամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված բարբարոսական պատերազմը 2020 թվականի աշնանը, որի հետեւանքների հաղթահարման հարցում Մայր Աթոռը ակնկալում է ողջ միջազգային հանրության շուտափույթ հումանիտար ներգրավումը»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

Католикос Гарегин  II  направил Джо Байдену благодарственное письмо
24 апреля Верховный Патриарх и Католикос Всех армян Его Святейшество Гарегин II направил президенту США Джозефу Байдену письмо, в котором от имени всего армянского народа и от своего лично выразил признательность за его справедливую позицию, выраженную в послании 24 апреля.
Об этом Арменпресс сообщили в информационной службе Первопрестола Святого Эчмиадзина.
В своем письме Верховный Патриарх подчеркнул, что признание США геноцида армян, которое началось 106 лет назад в Османской Турции, имеет особое значение в этот сложный исторический момент — учитывая варварскую войну против Арцаха, при поддержке той же Турции развязанную Азербайджаном осенью 2020 года. В вопросе преодоления последствий этой войны Первопрестол ожидает скорейшего гуманитарного участия всего международного сообщества», - говорится в заявлении.