Եզդի ժողովուրդն իր հարգանքի տուրքը մատուցեց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եզդի ժողովուրդը ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդում իր հարգանքի տուրքը մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Եզդիների ազգային միության նախագահ Խդր Հաջոյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ եզդի ժողովուրդը մշտապես եղել է և կլինի հայ ժողովրդի կողքին:
«106 տարի է անցել, սակայն այս ցավը չի մեղմացել: 1915-1918 թթ. եզդի ժողովուրդը նույնպես ցեղասպանություն է տեսել հայի հետ: Այդ տարիներին եզդիները նույնպես այդ ճակատագրին են արժանացել՝ տեղի է ունեցել ջարդ և ցեղասպանություն, մոտ 400 հազար զոհ ենք ունեցել: Այսօր այստեղ ենք, որպեսզի բարձրացնենք մեր բողոքի ձայնը՝ ընդդեմ Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականության: Այդ երկիրը չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, և 21-րդ դարում մենք տեսանք ցեղասպանության կրկնություն: 2014 թվականին տեղի ունեցած եզդիների ցեղասպանությունը հենց այդ ամենի շարունակությունն է»,- նշեց Հաջոյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ ոճրագործությունը չդատապարտելը հանգեցրել է նոր ցեղասպանությունների: Եզդիների ազգային միության նախագահը կոչ արեց միջազգային հանրությանը և ԱՄՆ-ին, որպեսզի ճանաչվի ու դատապարտվի Հայոց ցեղասպանությունը:
2014 թվականի օգոստոսի 3-ին Իրաքում ԻՊ ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինների կողմից սպանվել են հազարավոր եզդիներ:

Езидский народ воздал дань уважения жертвам Геноцида армян
Как передает «Арменпресс», в беседе с журналистами председатель Национального союза езидов Хдр Хаджоян сказал, что езидский народ всегда был и будет рядом с армянским народом.
“Прошло 106 лет, однако эта боль не смягчилась. В 1915-1918 гг. езиды, как и армяне подверглись геноциду. В те годы езидов тоже постигла эта участь: была резня, мы понесли около 400 000 жертв. Мы собрались здесь сегодня, чтобы поднять наш голос в знак протеста против политики Турции отрицания. Эта страна не признает Геноцид армян. В 21 веке мы стали свидетелями повторения геноцида. Геноцид езидов 2014 года является продолжением всего этого”, - сказал Хаджоян.
По его словам, непринятие этого преступления привело к новым геноцидам. Президент Национального союза езидов призвал международное сообщество, США, признать и осудить Геноцид армян.
Геноцид, осуществленный Османской империи в 1915 г. в отношении армян, был величайшим преступлением начала XX века. Армяне всего мира отмечают 106-ю годовщину Геноцида армян. Геноцид армян признали и осудили около трех десятков государств мира: Аргентина, Австрия, Бельгия, Боливия, Бразилия, Канада, Чили, Кипр, Чешская Республика, Дания, Германия, Греция, Италия, Литва, Люксембург, Нидерланды, Парагвай, Польша, Португалия, Румыния, Россия, Сирия, Словакия, Испания, Швеция, Швейцария, Уругвай, Франция также и ряд международных организаций.
3 августа 2014 года в Ираке боевиками террористической группировки “Исламского государства” были убиты тысячи езидов.