Չեմ մոռանում և արդարություն եմ պահանջում. կատալոնացի գրողը՝ Ցեղասպանության տարելիցի առիթով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Մուսա լեռան 40 օրը» հեղինակավոր գրքի` կատալոներեն թարգմանիչՌամոն Մոնտոնը Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի առիթով իր համերաշխությունն է հայտնում հայ ժողովրդին: Նա այս մասին նշեց«Արմենպրես»-ին փոխանցած ուղերձում:
«Ցանկանում եմ իմ համերաշխությունը հայտնել հայ ժողովրդինՀայոց ցեղասպանության ճանաչման պայքարում։ Չեմ մոռանում և արդարություն եմ պահանջում»,-ասաց գրողը:
Օսմանյան կայսրության կողմից 1915թ. հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճրագործությունն է: Աշխարհասփյուռ հայությունը նշում էՀայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը: Ցեղասպանությունը ճանաչել և դատապարտել է մոտ երեք տասնյակ պետություն, միջազգային կազմակերպություններ:

Не забываю и требую справедливости: каталонский писатель — к годовщине  Геноцида армян
Каталонский писатель Рамон Монтон - переводчик романа «40 дней Муса-Дага» о Геноциде армян, по случаю 106-й годовщины Геноцида армян выражает солидарность с армянским народом.
Об этом он сказал в своем послании, предоставленном «Арменпресс».
«Хочу выразить солидарность с армянским народом в его борьбе за признание Геноцида армян. Я не забываю, я требую справедливости», - сказал писатель.
Поминальные службы проходит во всех епархиях Армянской Апостольской церкви.
Факт Геноцида армян, совершенного правительством Османской империи, был обоснован, признан и подтвержден свидетельствами очевидцев, законами, постановлениями и решениями многих государств и международных организаций. 1915 г. Огромен ряд документов, квалифицирующих массовое истребление армянского населения в Османской империи как заранее спланированный и полностью осуществленный акт геноцида. Геноцид армян признан тридцатью государствами и международными организациями.