Ադրբեջանական կողմը կոպտորեն խախտում է գերիների վերադարձի պարտավորությունները. ԱԺ նախագահը՝ միջազգային կոնֆերանսին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի կերպով ուժով պահել հարյուրավոր հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Գլոբալ մարտահրավերներ եւ սպառնալիքներ` համաճարակի պայմաններում: Ահաբեկչություն եւ բռնի ծայրահեղականություն» միջազգային կոնֆերանսի իր ելույթում այս մասին ասել է ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը:
«Գերերվածների, ուժով պահվողների եւ մահացածների դիակների փոխանակումը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության պարտադիր կետերից մեկն է: Այս գործընթացը պետք է սկսվեր ստորագրումից անմիջապես հետո: Ավելին, պայմանավորվածություն կար, որ «գերերվածների, ուժով պահվողների եւ մահացածների դիակների փոխանակումը» պետք է տեղի ունենար «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով: Սակայն ավելի քան չորս ամիս անցնելուց հետո մենք փաստում ենք, որ ադրբեջանական կողմը կոպտորեն խախտում է համապատասխան պայմանավորվածությունները», - ասել է ԱԺ նախագահը՝ հավելելով, որ մինչ օրս Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի կերպով ուժով պահել հարյուրավոր հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց:
Արարատ Միրզոյանը հավելել է՝ կան անվիճելի եւ հաստատված փաստեր այն մասին, թե ինչպես բազմաթիվ գերիներ խոշտանգվել, խեղվել եւ նույնիսկ սպանվել են: «Այդ հանցագործությունները տեսանկարահանվել եւ տարածվել են սոցիալական ցանցերում եւ լայնորեն ընդունվել Ադրբեջանի հասարակության շրջանում: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի կողմից գերերվածների վերադարձի գործընթացի ձգձգումը բացառապես արհեստական է եւ լուրջ խոչընդոտներ է ստեղծում Եռակողմ հայտարարության 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի, ինչպես նաեւ այս տարվա հունվարի 11-ի հայտարարության իրականացման համար», - ընդգծել է Միրզոյանը:
ԱԺ նախագահը փաստել է՝ հայկական կողմը լիովին կատարել է իր ստանձնած պարտավորությունները: Ի տարբերություն դրան, Ադրբեջանը հետեւողականորեն հրաժարվում է եռակողմ հայտարարության պայմանավորվածությունների իրագործումից, մանիպուլյացիայի է ենթարկում ռազմագերիների եւ ուժով պահվող անձանց ցուցակները, հորինում է արհեստական քրեական գործեր եւ, ընդհանուր առմամբ, շարունակում է հայատյացության իր քաղաքականությունը՝ այս ամենով խափանելով Հարավային Կովկասի կայունացման եւ ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացը:
«Ձեռք բերված պայմանավորվածությունների նկատմամբ նման վերաբերմունքը չի կարող համապատասխան արձագանք չառաջացնել այն գործընկերների կողմից, ովքեր հետաքրքրված են մեր տարածաշրջանի խաղաղությամբ եւ կայունությամբ: Վստահ ենք, որ անհապաղ եւ գործնական գործողությունները կծառայեն այս չափազանց կարեւոր խնդրի շուտափույթ լուծման շահերին», - եզրափակել է Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը:

YEREVAN, APRIL 15, ARMENPRESS. Azerbaijan continues to illegally and by force keeping hundreds of Armenian POWs and civilians in detention, ARMENPRESS reports President of the National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan said in an international conference themed ‘’Global challenges and threats in the light of the pandemic. Terrorism and extremism’’.
‘’The exchange of hostages and those kept by force, as well as bodies of victims is one of the mandatory points of the November 9, 2020 trilateral declaration. This process has to start immediately after signing. Moreover, there was an agreement that the exchange of the hostages, those kept by force and bodies of victims should have taken place according to the principle of ‘’all for all’’. But after over 4 months we document that the Azerbaijani side grossly violates the agreements’’, the President of the National Assembly of Armenia said, adding that Azerbaijan continues to keep by force hundreds of Armenian POWs and civilians.
Ararat Mirzoyan added that there are irrefutable and confirmed facts of how many hostages have been tortured and even killed. ‘’Those crimes have been video-recorded and spread in social networks and have been broadly accepted by the Azerbaijani public. It’s obvious that the delay in the process of return of the captives by Azerbaijan is exclusively artificial and creates serious obstacles for the implementation of November 9, 2020 declaration, as well as the announcement of January 11 of this year’’, Mirzoyan emphasized.
The President of the National Assembly assured that the Armenian side has fully implemented its commitments, but Azerbaijan consistently refuses to implement the agreements of the trilateral declaration, manipulates over the lists of prisoners of war and detainees, invents artificial criminal cases and, in general, continues his policy of xenophobia, thus hindering the process of stabilization and unblocking of infrastructure in the South Caucasus.
Such an attitude towards the agreements cannot leave our partners that are interested in peace and stability in our region indifferent. We are confident that immediate and practical measures will contribute to the solution of this extremely important issue’’, the head of the Armenian parliament said.