Տոկիո 2020. Մեզ համար կարևոր է Օլիմպիական խաղերին մասնակցել որակապես լավ թիմով. Հրաչյա Ռոստոմյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տոկիոյի 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի մեկնարկից ուղիղ 100 օր առաջ «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը սկսում է «Երազանքի ճանապարհը` Տոկիո 2020» նախագիծը, որի շրջանակում ընթերցողին կներկայացնենք մեր օլիմպիական թիմի անդամներին, կպատմենք նրանց մասին, ինչպես նաև կունենանք հատուկ ֆոտոշարք: Նախագիծը մեկնարկումէ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանի հետ հարցազրույցով. խոսել ենք օլիմպիական թիմի, հնարավոր ուղեգրերի ու սպասվելիք մեդալների մասին:
-Պարոն Ռոստոմյան, ինչպե՞ս են ընթանում Օլիմպիական խաղերի նախապատրաստական աշխատանքները:
-Նախապատրաստական բոլոր աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Ստեղծված իրավիճակում գոհ ենք այն ընթացքից, որ ունենք հիմա: Օգտագործում ենք մեր ձեռքի տակ առկա բոլոր ռեսուրսները: Չենք թերացել կամ ուշացել որևէ բանից: Սակայն այս օրերին նույնիսկ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն դեռևս չգիտի՝ ինչ է սպասվում: Հաճախակի ՄՕԿ-ի հետ հեռավար հանդիպումներ ենք ունենում, որտեղ քննարկում ենք բազմաբնույթ հարցեր: Քննարկման առարկա են, ինչպես օրինակ, մարզիկների, սպասարկող անձնակազմի պատվաստման հարցերը: Հստակ և վերջնական ոչ մի պատասխան դեռևս չունենք: Ինչ նախանշել ենք մինչ այս, արդեն իրագործվում է:
-Այսինքն սա ենթադրո՞ւմ է մարզիկների կամ սպասարկող անձնակազմի պատվաստում Խաղերին մասնակցելու համար:
-Նման քննարկում եղել է: Ոչ միայն մարզիկները կարող է պատվաստվեն, այլ բոլոր մարդիկ, որոնք հավաքական թիմի հետ կմեկնեն Տոկիո: Ավելի շատ ուշադրություն դարձվում է սպասարկող անձնակազմին և մեծ է հավանականությունը, որ նրանք անպայման կպատվաստվեն:
-Քանի՞ ուղեգրի ակնկալիք ունի Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
-Այժմ ունենք վեց ուղեգիր: Կարծում եմ մոտավոր 12-14 մարզիկ կմասնակցի Տոկիոյի 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերին: Կունենանք մարզիկներ այն մարզաձևերից, որոնցից արդեն իսկ ունենք ուղեգրեր, ասել է թե՝ ըմբշամարտ, բռնցքամարտ և կլինի նաև ծանրամարտից: Մեզ համար կարևոր է Օլիմպիական խաղերին մասնակցել որակապես լավ թիմով: Մարզիկը, որն ինքն է վարկանիշ ձեռքբերում, ավելի մոտ է մեդալների համար պայքարին:
-Պարոն Ռոստոմյան, ՀԱՕԿ-ը որոշել է չօգտվել «Սպիտակ քարտ»-ից: Ինչո՞ւ:
-Մենք շատ երկար ենք մտածել այդ մասին: Տարիների ընթացքում մեր փորձը հաշվի առնելով և լրագրողների արձագանքը մեզ հանգեցրեց նրան, որ չօգտվենք «Սպիտակ քարտերից»: Մեր երկրին հաղթանակներ են պետք և մարզիկը, որը պարզապես «Սպիտակ քարտով» է մասնակցելու, չի ունենա հավանականություն լուրջ պայքար մղելու մեդալների համար: Կուզենայի, որ ընթերցողն իմանար, որ «Սպիտակ քարտ»-ին արժանանում են ամենաթույլ մարզիկները: Եկեք ինքնախաբեությամբ չզբաղվենք:
-Քանի՞ մեդալի ակնկալիք ունեք:
-Բոլոր այն մարզիկները, որոնք մինչ այս վարկանիշ են ձեռք բերել ու բոլոր նրանք, որոնք կնվաճեն, լինելու են մեդալի հավակնորդ: Չեմ կարծում, որ 2016 թվականի Ռիոյի Օլիմպիական խաղերից վատ արդյունք ունենանք: Եթե մեկ ոսկե մեդալ ունենանք, կլինի նաև երկուսը: Սակայն անուններ չեմ տա: Յուրաքանչյուրս մեր ոլորտում` սկսած մարզիկներից, վերջացրած մեզանով, պետք է հաղթանակի ձգտենք, որ կարողանանք վերականգնվել:
-Ի՞նչ է կրելու Օլիմպիական խաղերի ժամանակ Հայաստանի պատվիրակությունը:
-Այժմ մարզահագուստն Իսպանիայում պատրաստման փուլում է: Բացման արարողության հետ կապված դեռևս հստակ չէ: Բայց հայկական պատվիրակության գույները կլինեն ավանդական սպիտակի, կապույտի ու կարմիրի համադրությամբ:
-Ռիոյի Օլիմպիական խաղերից առաջ Հայաստանն ունեցավ դոպինգի հետ կապված լուրջ խնդիրներ: Չե՞նք ունենա նման խնդիր այս խաղերին կամ առաջիկայում արդյոք:
-Մինչ այսօր այդ խնդիրների հետևանքներն ենք կրում: Դեռևս 2000-ական թվականներից դոպինգ-խնդիրներ կային: Սակայն խթանիչ միջոցների օգտագործումը միայն մեզ մոտ չէր: Նախորդ մի քանի տարիներին և այսօր էլ աշխարհի առաջնություններում առհասարակ նման խնդիր չենք ունեցել: ՀԱՕԿ-ը և Հայաստանի հակադոպինգային ծառայությունը սերտ համագործակցում են: ՀԱՕԿ-ի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հանձնարարությամբ տարիներ շարունակ լուրջ աշխատանք ենք տարել:
-Կորոնավիրուսի պանդեմիան ազդեցություն ունեցավ գրեթե բոլոր ոլորտների վրա: Ի՞նչ հետևանք ունեցավ և ունի այժմ այն սպորտում:
-Կորոնավիրուսի լրջագույն հետևանքները կտեսնենք մի քանի տարի անց: Այն կարծիքին եմ, որ մոտ մեկուկես տարի անիմաստ կորուստ ունեցանք` անհեռատես կառավարման պատճառով: Սպորտի ամենակարևոր խնդիրը անընդհատությունն ապահովելն է: Մոտ երկու տարի է սպորտդպրոցները չեն աշխատում: Սրա հետևանքները կրելու ենք առաջիկայում: Այս ամենից ելք համարում են այն, որ նախ պետք է իմի բերել ամեն ինչ` հասկանալու համար, թե ինչ ունենք: 3-4 տարի անց ազգային հավաքականները համալրելու լուրջ խնդիր ենք ունենալու:

Токио 2020: Для нас важно участвовать в Олимпийских играх, имея хорошую команду: Грачья Ростомян
За 100 дней до начала XXXII летних Олимпийских игр в Токио Государственное информационное агентство «Арменпресс» запускает проект “Дорога мечты: Токио-2020”, в рамках которого мы познакомим читателей с членами нашей олимпийской сборной, расскажем о них. Будет и специальная галерея фотографий. Проект открывает интервью с генеральным секретарем Национального олимпийского комитета Армении Грачья Ростомяном. Мы говорили об олимпийской сборной, возможных путевках не игры и предстоящих медалях.
- Господин Ростомян, как продвигается подготовка к Олимпийским играм?
- Все подготовительные работы ведутся. В нынешней ситуации мы удовлетворены существующим процессом. Мы используем все имеющиеся в нашем распоряжении ресурсы. Упущений и опозданий нет. Но сейчас даже Международный олимпийский комитет не знает, чего можно ожидать. У нас часто бывают онлайн встречи с МОК, на которых обсуждаются самые разные вопросы, такие вопросы, как вакцинация спортсменов и обслуживающего персонала. На все у нас пока нет однозначных ответов. То, что мы наметили, уже реализуется.
- Означает ли это вакцинацию спортсменов и обслуживающего персонала для участия в Играх?
- Было и это обсуждение. Сделать прививку могут не только спортсмены, но и все люди, которые поедут в Токио со сборной. Обслуживающему персоналу уделяется большое внимание, они будут вакцинированы.
- Сколько путевок на игры предполагает иметь Национальный олимпийский комитет Армении?Сейчас у нас 6 путевок. Думаю, что в XXXII летней Олимпиаде в Токио примут участие 12-14 спортсменов. У нас будут спортсмены по тем видам спорта, путевки которых у нас уже есть: борьба, бокс, будет и из тяжелой атлетики. У нас есть возможность участвовать в Олимпийских играх с хорошей командой. Спортсмен, который сам приобрел свой рейтинг, ближе к борьбе за медаль.
- Г-н Ростомян, МОК решил не использовать Уайлд-кард. Почему?
- Мы долго думали над этим. Учитывая наш многолетний опыт, и реакцию журналистов мы решили отказаться от использования Уайлд-кард. Нашей стране нужны победы. Спортсмен, который просто выступит с Уайлд-кард, не сможет бороться за медали. Хочу, чтобы читатель знал, что белая карта вручается самым слабым спортсменам. Не будем заниматься самообманом.
- Сколько медалей Вы ожидаете?
- Все спортсмены, набравшие рейтинг, и все, кто еще победит, будут претендовать на медали. Не думаю, что у нас будет хуже результат, чем на Олимпиаде в Рио-де-Жанейро в 2016 году. Если тогда была одна золотая медаль, сейчас будут две. Но имен называть не буду. Все, начиная со спортсменов до нас, должны стремиться к победе, мы должны восстановиться.
- Какую форму наденет армянская делегация на Олимпийские игры?
- Спортивную форму готовят в Испании. Какой будет церемония открытия игр пока не ясно. Но цвета армянской делегации будут традиционные - белый, синий и красный.
- Перед Олимпиадой в Рио у Армении были серьезные проблемы с допингом. Не будет ли такой проблемы и в этих играх или в ближайшем будущем?
- По сей день, мы несем на себе основную тяжесть этих проблем. Проблемы с допингом были с 2000-х годов. Однако употребление стимуляторов было проблемой не только для нас. За последние несколько лет у нас на чемпионатах мира не было такой проблемы. МОК и Армянская антидопинговая служба тесно сотрудничают. По поручению президента Национального олимпийского комитета Армении Гагика Царукяна, мы уже много лет проводим серьезную работу.
- Пандемия, практически, затронула все сферы. Какое влияние она оказывает на спорт сейчас?
- Самые серьезные последствия COVID-19 мы увидим через несколько лет. Думаю, мы уже полтора года терпим бессмысленные убытки из-за недальновидности менеджмента. Важнейшая задача спорта - обеспечить преемственность. Спортивные школы не работают около двух лет. Мы заметим последствия этого в ближайшем будущем. Необходимо понять, чем мы располагаем. Через 3-4 года у нас будут серьезные проблемы с набором национальных сборных.