ՌԴ-ից մինչև հեռավոր Բրազիլիա. «Քայլ դեպի տուն»-ը Սփյուռքի տարբեր համայնքներից կունենա 400 մասնակից
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Քայլ դեպի տուն» ծրագիրն այս տարի Սփյուռքի տարբեր համայնքներից կունենա 400 մասնակից: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ծրագրերի իրականացման բաժնի պետ Հայկ Ենգիբարյանը նշեց, որ ծրագիրն իրականացվելու է 4 փուլով, յուրաքանչյուր փուլի ժամանակ ընդունելու են 100 մասնակցի:
«Նախորդ տարիներին յուրաքանչյուր փուլի ընթացքում մասնակիցների թիվը 100-ից ավելին է եղել, սակայն այս անգամ, համավարակով պայմանավորված, սահմանել ենք այդ թիվը: Ասեմ, որ Հայաստան ժամանող մասնակիցը պետք է ունենա Covid-19-ի ախտորոշման թեստի պատասխան՝ 72 ժամ վաղեմությամբ: Ամեն ինչ արվելու է համավարակի հետ կապված անվտանգության կանոնները պահպանելու համար, երեխաները պարտադիր ձեռքի տակ ունենալու են ախտահանիչ միջոցներ, դիմակներ»,-ասաց Հայկ Ենգիբարյանը:
Ծրագրին մասնակցելու հայտարարությունն արդեն տրված է, դիմումներն ընդունվում են: Մինչ այդ հանձնակատարի գրասենյակը Սփյուռքում մեր հայրենակիցների շրջանում ճշտել է մասնակցության հետ կապված տրամադրությունները: Հայկ Ենգիբարյանն ընդգծեց, որ հենց այդ տրամադրությունները հիմք հանդիսացան, որ ծրագիրն այս տարի անցկացվի, մանավանդ, որ 2020 թվականին, համավարակով պայմանավորված, այն անցկացվել էր առցանց:
«Շատ մեծ է եղել պահանջը, որպեսզի այս տարի հնարավորություն տրվի սփյուռքահայ երիտասարդներին ծրագրի շրջանակներում գան Հայաստան, ճանաչեն իրենց երկիրը: Ասեմ, որ արձագանքներ կան Ռուսաստանից, Վրաստանից, Ուկրաինայից, Նիդերլանդներից, անգամ հեռավոր Բրազիլիայից, ԱՄՆ-ից»,-ասաց Հայկ Ենգիբարյանը:
«Քայլ դեպի տուն» ծրագիրն այս տարի մեկնարկելու է հունիսի 21-ին և անցկացվելու է մինչև օգոստոսի 14-ը: Ծրագրին կարող են մասնակցել 13-18 տարեկան սփյուռքահայ այն պատանիները և աղջիկները, որոնք նախորդ տարիներին չեն մասնակցել «Արի տուն» և «Քայլ դեպի տուն» ծրագրերին: Հայկ Ենգիբարյանը նշեց, որ պատանիներին ու աղջիկներին հետաքրքիր ու հագեցած ծրագիր է սպասվում: Նախատեսված է 14-օրյա ճամբարային ծրագիր, ճանաչողական այցելություն Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր, թանգարաններ, կրթական հաստատություններ, գյուղական համայնքներ: Կլինեն հայոց լեզվի, հայրենագիտության, ազգային երգ ու պարի դասընթացներ, կանցկացվեն հանդիպումներ պետական, հասարակական, մշակույթի և արվեստի գործիչների հետ, տեղի կունենան մարզական և մշակութային միջոցառումներ:
«Հիմնականում այցելության վայրերը պահպանել ենք՝ Դիլիջանի միջազգային դպրոց, Հաղարծին, «Մոնթե Մելքոնյան» վարժարան, Էջմիածին, Գառնի, Գեղարդ, Երևանի Թումո կենտրոն և այլն: Բազմազան ծրագիր է սպասվում: Այս ամբողջ ընթացքում երեխաները ոչ թե հյուրընկալող ընտանիքում են ապրելու, այլ ճամբարում: Դա հնարավորություն կտա այդ ընթացքում միասին լինել, ավելի շուտ ընկերանալ, մտերմանալ: Նախորդ փորձը ցույց տվեց, որ երեխաները շատ տպավորվում են, ու դժվարությամբ են հեռանում»,-հավելեց Հայկ Ենգիբարյանը:

“Step Towards Home” to bring 400 Diaspora-Armenians to homeland this year
YEREVAN, MARCH 17, ARMENPRESS. “Step Towards Home” program of the Office of High Commissioner for Diaspora Affairs of Armenia this year will have 400 participants from different communities of the Diaspora.
Hayk Yengibaryan, head of the program implementation department at the Office of High Commissioner, stated that the project will be implemented at four stages, and they will accept 100 participants at each stage.
“In the past the number of participants at each stage was more than 100, however, this time we have set this number conditioned by the pandemic. The participant arriving in Armenia must have a negative COVID-19 test from the past 72 hours. Everything will be done for maintaining all the safety rules connected with COVID-19, the children will have hand-sanitizers and face masks”, he said.
The participation to the program has already been announced, the application process has started. But before this the Office of the High Commissioner tried to check the moods within the Diaspora-Armenians related to the project. Hayk Yengibaryan noted that the moods they saw among the Diaspora-Armenians served a base for holding the project this year. Last year it was held online due to COVID-19.
“There was a high demand for the project because Diaspora-Armenians wanted to have an opportunity to come to Armenia on the sidelines of this program. I would like to note that there are interests from Russia, Georgia, Ukraine, the Netherlands, even Brazil, USA”, he added.
“Step Towards Home” will launch on June 21 and will last until August 14.
Diaspora-Armenians aged 13-18 can take part in the program.
Yengibaryan stated that interesting program is waiting for the participants. There will be a 14-day camping program, a cognitive visit to Armenia’s historical-cultural sites, museums, educational facilities and rural communities. Meetings will be held with state, public, cultural and art figures. Sport and cultural events are also planned.