ՌԴ-ից մինչև հեռավոր Բրազիլիա. «Քայլ դեպի տուն»-ը Սփյուռքի տարբեր համայնքներից կունենա 400 մասնակից
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Քայլ դեպի տուն» ծրագիրն այս տարի Սփյուռքի տարբեր համայնքներից կունենա 400 մասնակից: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ծրագրերի իրականացման բաժնի պետ Հայկ Ենգիբարյանը նշեց, որ ծրագիրն իրականացվելու է 4 փուլով, յուրաքանչյուր փուլի ժամանակ ընդունելու են 100 մասնակցի:
«Նախորդ տարիներին յուրաքանչյուր փուլի ընթացքում մասնակիցների թիվը 100-ից ավելին է եղել, սակայն այս անգամ, համավարակով պայմանավորված, սահմանել ենք այդ թիվը: Ասեմ, որ Հայաստան ժամանող մասնակիցը պետք է ունենա Covid-19-ի ախտորոշման թեստի պատասխան՝ 72 ժամ վաղեմությամբ: Ամեն ինչ արվելու է համավարակի հետ կապված անվտանգության կանոնները պահպանելու համար, երեխաները պարտադիր ձեռքի տակ ունենալու են ախտահանիչ միջոցներ, դիմակներ»,-ասաց Հայկ Ենգիբարյանը:
Ծրագրին մասնակցելու հայտարարությունն արդեն տրված է, դիմումներն ընդունվում են: Մինչ այդ հանձնակատարի գրասենյակը Սփյուռքում մեր հայրենակիցների շրջանում ճշտել է մասնակցության հետ կապված տրամադրությունները: Հայկ Ենգիբարյանն ընդգծեց, որ հենց այդ տրամադրությունները հիմք հանդիսացան, որ ծրագիրն այս տարի անցկացվի, մանավանդ, որ 2020 թվականին, համավարակով պայմանավորված, այն անցկացվել էր առցանց:
«Շատ մեծ է եղել պահանջը, որպեսզի այս տարի հնարավորություն տրվի սփյուռքահայ երիտասարդներին ծրագրի շրջանակներում գան Հայաստան, ճանաչեն իրենց երկիրը: Ասեմ, որ արձագանքներ կան Ռուսաստանից, Վրաստանից, Ուկրաինայից, Նիդերլանդներից, անգամ հեռավոր Բրազիլիայից, ԱՄՆ-ից»,-ասաց Հայկ Ենգիբարյանը:
«Քայլ դեպի տուն» ծրագիրն այս տարի մեկնարկելու է հունիսի 21-ին և անցկացվելու է մինչև օգոստոսի 14-ը: Ծրագրին կարող են մասնակցել 13-18 տարեկան սփյուռքահայ այն պատանիները և աղջիկները, որոնք նախորդ տարիներին չեն մասնակցել «Արի տուն» և «Քայլ դեպի տուն» ծրագրերին: Հայկ Ենգիբարյանը նշեց, որ պատանիներին ու աղջիկներին հետաքրքիր ու հագեցած ծրագիր է սպասվում: Նախատեսված է 14-օրյա ճամբարային ծրագիր, ճանաչողական այցելություն Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր, թանգարաններ, կրթական հաստատություններ, գյուղական համայնքներ: Կլինեն հայոց լեզվի, հայրենագիտության, ազգային երգ ու պարի դասընթացներ, կանցկացվեն հանդիպումներ պետական, հասարակական, մշակույթի և արվեստի գործիչների հետ, տեղի կունենան մարզական և մշակութային միջոցառումներ:
«Հիմնականում այցելության վայրերը պահպանել ենք՝ Դիլիջանի միջազգային դպրոց, Հաղարծին, «Մոնթե Մելքոնյան» վարժարան, Էջմիածին, Գառնի, Գեղարդ, Երևանի Թումո կենտրոն և այլն: Բազմազան ծրագիր է սպասվում: Այս ամբողջ ընթացքում երեխաները ոչ թե հյուրընկալող ընտանիքում են ապրելու, այլ ճամբարում: Դա հնարավորություն կտա այդ ընթացքում միասին լինել, ավելի շուտ ընկերանալ, մտերմանալ: Նախորդ փորձը ցույց տվեց, որ երեխաները շատ տպավորվում են, ու դժվարությամբ են հեռանում»,-հավելեց Հայկ Ենգիբարյանը:

От России до далекой Бразилии: “Шаг к дому” примет 400 участников из разных общин диаспоры
В программе Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения “Шаг к дому” в этом году участие примут 400 юношей и девушек из разных общин диаспоры. В беседе с Арменпресс начальник отдела реализации программы Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры Айк Енгибарян отметил, что программа будет реализована в 4 этапа, в каждом этапе будет 100 участников.
“В прошлые годы количество участников в каждом раунде было более 100, но на этот раз из-за эпидемии мы установили этот лимит. Участники, прибывающие в Армению, должны иметь ответ на диагностический тест Covid-19, сделанный за 72 часа. Все правила соблюдения безопасности, связанные с эпидемией, будут соблюдаться”, - сказал Айк Енгибарян.
Объявление об участии в программе уже размещено, заявки принимаются. Офис уполномоченного уточнил желание участия наших соотечественников диаспоре участвовать в программе. Айк Енгибарян подчеркнул, что это и легло в основу программы, которая состоится в этом году, тем более что в 2020 году из-за эпидемии она проводилась онлайн.
“В этом году необходимо в рамках этой программы молодежи из диаспоры дать возможность приехать в Армению и познакомиться со своей родинной. Должен отметить, что уже есть заявки из России, Грузии, Украины, Нидерландов, даже из далекой Бразилии и США” , - сказал Айк Енгибарян.
Программа “Шаг к дому” стартует 21 июня и продлится до 14 августа. Программа открыта для всех юношей и девушек из диаспоры в возрасте 13-18 лет, которые не участвовали в ней в предыдущие годы. Айк Енгибарян отметил, что молодых людей ожидает интересная и насыщенная программа. Запланирована 14-дневная программа пребывания в лагере: ознакомительные поездки по историческим и культурным местам Армении, музеям, учебным заведениям, сельским общинам. Будут организованы курсы армянского языка, патриотизма, национальной песни и танцев, встречи с государственными, общественными деятелями, деятелями культуры, также и спортивные и культурные мероприятия.
“В основном мы сохранили места посещения: Дилижанская международная школа, Агарцин, Колледж Монте Мелконян, Эчмиадзин, Гарни, Гегард, Центр Тумо и др. Ожидаются самые разные мероприятия. Все это время дети будут жить не в принимающей семье, а в лагере. Это даст им возможность быть вместе в течение всего времени, подружиться, стать ближе. Предыдущий опыт показал, что дети получают много впечатлений и уезжают с сожалениями”, - добавил Айк Енгибарян.