Շարունակում ենք կրել ընդհանուր պատասխանատվություն և այն կկրենք պատվով. վարչապետը՝ ԶՈՒ սպայակազմին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պաշտպանության նախարարությունում խորհրդակցություն է անցկացրել Զինված ուժերի բարձրագույն սպայակազմի հետ: Խորհրդակցությանը մասնակցել են Պաշտապության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը, Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալները, Գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը և այլք:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, խորհրդակցության սկզբում վարչապետը դիմել է ներկաներին՝ նշելով.
Ուրախ եմ ձեզ տեսնելու համար, չնայած բոլորս էլ կուզենայինք, որ մեր հանդիպումը տեղի ունենար մի փոքր այլ միջավայրում և մթնոլորտում: Մենք բառիս բուն իմաստով միասին, նաև մեր պետությունը, մեր ժողովուրդն անցնում ենք բավականին ծանր փորձության միջով, բայց ուզում եմ արձանագրենք, որ նույնիսկ ամենածանր փորձության ժամին մեր երկիրը, մեր ժողովուրդը, որևէ քաղաքացի, կառավարության որևէ անդամ, մեզնից որևէ մեկը չի կարող թերագնահատել այն անուրանալի ծառայությունները, որ Հայաստանի զինված ուժերի բազմաթիվ գեներալներ և սպաներ, ենթասպաներ, սերժանտներ, շարքայիններ մատուցել են և մատուցում են մեր երկրին, այդ թվում՝ այս դահլիճում ներկա բազմաթիվ այրեր:
Ուզում եմ արձանագրել, որ մենք միասին շարունակում ենք կրել ընդհանուր պատասխանատվություն և համոզված եմ, որ այդ պատասխանատվությունը կկրենք պատվով: Ուզում եմ նաև արձանագրել հետևյալը. Զինված ուժերի կարիքներն ինչպես եղել, այնպես էլ շարունակում ու շարունակելու են մնալ կառավարության ուշադրության կենտրոնում: Իհարկե, սա նշանակում է, որ նաև մենք պիտի միասին կարողանանք քննարկել, վերլուծել, պատասխանել մի շարք հարցերի և իհարկե միասին ձևավորել Զինված ուժերի ապագայի վերաբերյալ ընդհանուր տեսլական, առաջին հերթին հիմնված այն բազմափորձ գեներալների, սպաների կարծիքի և տեսանկյունների վրա, ովքեր Զինված ուժեր, բանակ, բանակի կառավարում հասկացությունները գիտեն ոչ միայն որպես տերմիններ, այլև ամենօրյա աշխատանք, ամենօրյա ջանք, ամենօրյա փորձություն:
Ուզում եմ այստեղ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել բոլորին՝ իրենց մատուցած ծառայությունների համար: Սրանք ընդամենը խոսքեր չեն, որովհետև հույս ունեմ՝ անընդհատ զգացել եք, որ կառավարությունը և անձամբ ես շատ բարձր ենք գնահատում այն բոլոր ջանքերը, որ գործադրվել են հանուն մեր երկրի, այսօրվա և ապագայի:
Տեղյակ եք, որ այսօրվանից իրավունքի ուժով Գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանն ազատվել է Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից: Ցանկանում եմ պարոն Գասպարյանին շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետությանն իր մատուցած բոլոր ծառայությունների համար՝ ոչ միայն Գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնում աշխատած ժամանակաշրջանում, այլև իր ողջ կյանքի ընթացքում, որովհետև նա գործնականում ամբողջ գիտակից կյանքն անցկացրել է Զինված ուժերում:
Տեղյակ եք նաև, որ Հանրապետության նախագահին միջնորդություն եմ ներկայացրել Գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանին Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ նշանակելու վերաբերյալ: Պարոն Դավթյանը Գլխավոր շտաբը ղեկավարել է 2018-ից 2020 թվականներին և նա բոլորին ծանոթ է իր աշխատանքով, իր անցած ճանապարհով: Համոզված եմ, որ մենք միասին կկարողանանք հաղթահարել այս փորձությունը և այս փորձության արդյունքում Զինված ուժերը, Հայաստանի Հանրապետությունը, մեր պետությունը դուրս կգան ուժեղացած:
Ուզում եմ բոլոր ներկաներին խնդրել, որ շարունակեն իրենց ծառայությունը որպես Զինված ուժերի գեներալներ, սպաներ, որպես Հայաստանի անվտանգության և տարածքային ամբողջականության երաշխավորը հանդիսացող մարմնի, կառույցի հենասյուներ: Ես հավատում եմ ձեզ, ես համոզված եմ, որ իսկապես այն ծառայությունները, որ դուք մատուցել եք՝ մատուցել եք անկեղծորեն, և էլի ուզում եմ կրկնել, որ այդ ծառայություններն արժանի են ամենաբարձր գնահատանքի ու այդ գնահատանքը երբեք, որևէ հանգամանքում, որևէ պարագայում չի կարող հօդս ցնդել»:
Վարչապետը հավելել է, որ ավելի մանրամասն խոսակցություն կունենան Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նոր պետի նշանակման առիթով ակնկալվող հանդիպման ընթացքում: Միաժամանակ, կառավարության ղեկավարն ընդգծել է՝ դժվարին ժամանակահատվածում միասնականությունն ամենակարևորն է, որ անհրաժեշտ է Հայաստանի Հանրապետությանը և նրա ժողովրդին:
«Շնորհակալ եմ ուշադրության համար և Աստված մեզ օգնական, մեկս մյուսին օգնական, որպեսզի կարողանանք չկորցնել այն երազանքը, որը բոլորիս և մեզնից յուրաքանչյուրիս կոչել է ծառայության հանուն Հայաստանի Հանրապետության, հանուն Արցախի, հանուն հայ ժողովրդի»,- եզրափակել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Премьер-министр провел совещание с высшим офицерским составом ВС
Премьер-министр Никол Пашинян провел в министерстве обороны совещание с высшим офицерским составом Вооруженных сил. Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в совещании приняли участие министр обороны Вагаршак Арутюнян, заместители начальника Генштаба, генерал-лейтенант Артак Давтян и другие.
В начале встречи премьер-министр обратился к присутствующим, отметив:
Господа генералы и офицеры,
Рад вас видеть, хотя нам всем хотелось бы, чтобы наша встреча прошла в несколько иной обстановке и атмосфере. Мы, наше государство, наш народ вместе переживаем очень тяжелое испытание, но я хочу констатировать, что даже в час самого тяжелого испытания наша страна, наш народ, какой-либо гражданин, какой-либо член правительства, никто из нас не может недооценить те неоспоримые заслуги, которые оказали и оказывают нашей стране многие генералы, офицеры, сержанты, рядовые Вооруженных сил Армении, в том числе многие присутствующие в этом зале господа.
Хочу констатировать, что вместе мы продолжаем нести общую ответственность, и я уверен, что мы с честью будем нести эту ответственность. Я хочу констатировать следующее: нужды Вооруженных сил были и продолжают оставаться в центре внимания правительства.
Конечно, это означает, что мы должны вместе обсудить, проанализировать, ответить на ряд вопросов и, конечно, сформировать общее видение будущего Вооруженных сил, основанное, прежде всего, на мнениях опытных генералов и офицеров, знающих понятия “Вооруженные силы, армия, управление армией” не только как термины, но и как повседневную работу, повседневные усилия , ежедневный опыт.
Хочу здесь еще раз поблагодарить всех за их заслуги. Это не просто слова, так как надеюсь, вы постоянно чувствовали, что правительство и я лично высоко ценим все усилия, которые были приложены во имя нашей страны, сегодняшнего дня и будущего.
Вы знаете, что с сегодняшнего дня генерал-полковник Оник Гаспарян силой права освобожден с должности начальника Генштаба ВС. Хочу поблагодарить господина Гаспаряна за все его заслуги перед Республикой Армения, не только во время его пребывания на посту начальника Генерального штаба, но и на протяжении всей его жизни, потому что практически всю свою сознательную жизнь он провел в Вооруженных силах.
Вы знаете также, что я представил президенту Республики ходатайство о назначении генерал-лейтенанта Артака Давтяна начальником Генерального штаба Вооруженных сил. Г-н Давтян возглавлял Генштаб с 2018 по 2020 годы, он всем известен своей работой и пройденным путем. Убежден, что вместе мы сможем преодолеть это испытание, и из этого испытания Вооруженные силы, Республика Армения, наше государство выйдут более сильными.
Хочу попросить всех присутствующих продолжить службу в качестве генералов, офицеров Вооруженных сил, в качестве опор структуры, гарантирующей безопасность и территориальную целостность Армении. Я верю в вас, я убежден, что ваша служба действительно искренняя, и я хочу еще раз заявить, что эти заслуги достойны самой высокой оценки, и эта оценка никогда, ни при каких обстоятельствах, ни при каких условиях не может быть оспорена”.
Премьер-министр добавил, что более подробную беседу они проведут на встрече по случаю назначения нового начальника Генштаба Вооруженных сил. Вместе с тем премьер-министр подчеркнул, что в сложный период единство - это самое главное, что нужно Республике Армения и ее народу.
Благодарю за внимание, и да поможет нам Бог, поможем мы друг другу, чтобы не потерять ту мечту, которую все мы и каждый из нас называл службой ради Республики Армения, ради Арцаха, ради армянского народа”, - заключил Никол Пашинян.