33 տարի առաջ մեկնարկած իրադարձությունները դարձան հայ ժողովրդի վերածննդի շարժում. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Արցախի վերածննդի օրվա կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ԱԳՆ տարածած հայտարարությունը.
«1988թ. փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի ժողովրդական պատգամավորների խորհրդի կողմից կայացվեց պատմական որոշում՝ խաղաղ միջոցներով պայքարելու արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի իրականացման համար: Այդ որոշումը պարտադրված էր տարածաշրջանի խորհրդայնացման տարիներին Արցախի կարգավիճակի վերաբերյալ կամայական վճիռներով, Ադրբեջանի ԽՍՀ իշխանությունների կողմից հայ ժողովրդի նկատմամբ տասնամյակներ հետապնդվող էթնիկ խտրականությամբ, հայ ինքնության ճնշմամբ, հայկական պատմամշակութային ժառանգության խեղմամբ և Արցախի ժողովրդագրական պատկերի նպատակաուղղված փոփոխման քաղաքականությամբ, ինչի մասին բացեիբաց տարբեր ժամանակաշրջաններում հայտարարել էին հենց Ադրբեջանի բարձրաստիճան ղեկավարությունը:
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճնշման նպատակով Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հրահրվեց և կիրառվեց բռնի ուժ Արցախից հարյուրավոր կիլոմետրեր հեռու՝ Կիրովաբադում, Սումգայիթում, Բաքվում և այլ քաղաքներում՝ հանգեցնելով հարյուրավոր զոհերի և Ադրբեջանի լիարժեք հայաթափմանը:
Այդ քաղաքականությունը նոր թափ ստացավ Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմների ժամանակ, որոնք ուղեկցվեցին զանգվածային ոճրագործություններով, Արցախի՝ ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված շրջանների լիակատար հայաթափմամբ և այդ տարածքների հայկական ինքնության ոչնչացման փորձերով:
33 տարի առաջ մեկնարկած իրադարձություններն, իրենց բոլոր ձեռբերումներով և զրկանքներով, դարձան հայ ժողովրդի վերածննդի շարժում՝ ընդգծելով համազգային միասնականությունը, սեփական հայրենիքում անվտանգ, ազատ և արժանապատիվ ապրելու ու արարելու ձգտումը»։

‘Events unfolded 33 years ago became movement of revival of Armenian people’ – Foreign Ministry
YEREVAN, FEBRUARY 20, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of Armenia has issued a statement on the occasion of the Artsakh Revival Day, the ministry told Armenpress.
“On February 20, 1988, the Council of People's Deputies of the Nagorno Karabakh Autonomous Oblast made a historic decision to peacefully strive for the realization of the right of the Artsakh Armenians to self-determination. This decision came as result of arbitrary decrees on the status of Artsakh at the sovietization period of the region, the Azerbaijani SSR authorities’ decades-long policy of ethnic discrimination against the Armenian people, oppression of the Armenian identity, distortion of the Armenian historical and cultural heritage and deliberate policy of changing the demographic situation in Artsakh, which was openly admitted by the high-level leadership of Azerbaijan at different periods.
In order to suppress the right of the people of Artsakh to self-determination, the Azerbaijani authorities resorted to force in Kirovabad, Sumgait, Baku and other cities- hundreds of kilometers away from Artsakh- resulting in hundreds of victims and the complete annihilation of Armenians in Azerbaijan.
This policy gained a new momentum during the wars unleashed by Azerbaijan against the Republic of Artsakh, which were accompanied by mass atrocities, the complete annihilation of Armenians in the Azerbaijani-occupied regions of Artsakh, and attempts to destroy the Armenian identity of those territories.
The events unfolded 33 years ago, with all their achievements and losses, became a movement of revival of the Armenian people, emphasizing the nationwide unity, the aspiration to create a safe, free and dignified life in their own homeland”.