33 տարի առաջ մեկնարկած իրադարձությունները դարձան հայ ժողովրդի վերածննդի շարժում. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Արցախի վերածննդի օրվա կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ԱԳՆ տարածած հայտարարությունը.
«1988թ. փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի ժողովրդական պատգամավորների խորհրդի կողմից կայացվեց պատմական որոշում՝ խաղաղ միջոցներով պայքարելու արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի իրականացման համար: Այդ որոշումը պարտադրված էր տարածաշրջանի խորհրդայնացման տարիներին Արցախի կարգավիճակի վերաբերյալ կամայական վճիռներով, Ադրբեջանի ԽՍՀ իշխանությունների կողմից հայ ժողովրդի նկատմամբ տասնամյակներ հետապնդվող էթնիկ խտրականությամբ, հայ ինքնության ճնշմամբ, հայկական պատմամշակութային ժառանգության խեղմամբ և Արցախի ժողովրդագրական պատկերի նպատակաուղղված փոփոխման քաղաքականությամբ, ինչի մասին բացեիբաց տարբեր ժամանակաշրջաններում հայտարարել էին հենց Ադրբեջանի բարձրաստիճան ղեկավարությունը:
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճնշման նպատակով Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հրահրվեց և կիրառվեց բռնի ուժ Արցախից հարյուրավոր կիլոմետրեր հեռու՝ Կիրովաբադում, Սումգայիթում, Բաքվում և այլ քաղաքներում՝ հանգեցնելով հարյուրավոր զոհերի և Ադրբեջանի լիարժեք հայաթափմանը:
Այդ քաղաքականությունը նոր թափ ստացավ Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմների ժամանակ, որոնք ուղեկցվեցին զանգվածային ոճրագործություններով, Արցախի՝ ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված շրջանների լիակատար հայաթափմամբ և այդ տարածքների հայկական ինքնության ոչնչացման փորձերով:
33 տարի առաջ մեկնարկած իրադարձություններն, իրենց բոլոր ձեռբերումներով և զրկանքներով, դարձան հայ ժողովրդի վերածննդի շարժում՝ ընդգծելով համազգային միասնականությունը, սեփական հայրենիքում անվտանգ, ազատ և արժանապատիվ ապրելու ու արարելու ձգտումը»։

События, начавшиеся 33 года назад, стали движением возрождения армянского народа. МИД РА
Министерство иностранных дел Республики Армения выступило с заявлением по случаю Дня возрождения Арцаха.
Арменпресс представляет заявление МИД РА.
"20 февраля 1988 г. Совет народных депутатов Нагорно-Карабахской автономной области принял историческое решение - бороться мирными средствами за реализацию права армян Арцаха на самоопределение. Это решение было вызвано волюнтаристскими решениями о статусе Арцаха во время советизации региона, десятилетиями этнической дискриминации армянского народа властями Азербайджанской ССР, притеснением армянской идентичности, искажением армянского исторического и культурного наследия и политики целенаправленных демографических изменений в Арцахе, о чем в разные времена неоднократно заявляли сами высокопоставленные руководители Азербайджана.
В целях подавления права народа Арцаха на самоопределение власти Азербайджана спровоцировали применение силы за сотни километров от Арцаха - в Кировабаде, Сумгаите, Баку и других городах, что привело к сотням жертв и полному выселению. армян из Азербайджана.
Эта политика получила новый импульс во время войн, развязанных Азербайджаном против Республики Арцах, которые сопровождались массовыми зверствами, полным выселением армян из оккупированных Азербайджаном районов Арцаха и попытками уничтожить армянскую самобытность этих территорий.
События, начавшиеся 33 года назад, со всеми их достижениями и лишениями, стали движением за возрождение армянского народа, подчеркнув национальное единство, стремление жить и творить безопасно, свободно и достойно на своей родине».