«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Կրետական մոդել՝ C-400-ների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Թուրքիան սովորաբար ստեղծում է խնդիրներ, փաստի առջեւ կանգնեցնում իր «խաղընկերներին»՝ հստակ գիտակցելով, որ նախնական տարբերակին վերադարձ չի լինի: Այդպես եղավ նաեւ ռուսական C-400 զենիթահրթիռային համակարգերի գնման դեպքում, որի հետեւանքով վերջին շրջանում լարված էին Անկարայի հարաբերությունները ՆԱՏՕ-ի գործընկերների եւ ԱՄՆ-ի հետ։ Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը նախօրեին հայտարարել էր, որ Թուրքիան կարող է մարտական մշտական հերթապահության մեջ չընդգրկել ու մասնակիորեն օգտագործել Ռուսաստանից գնած C-400 ՀՕՊ համակարգերը: «Պետք չէ դրանք անընդհատ օգտագործել: Մենք կարող ենք դրանք օգտագործել՝ կախված սպառնալիքների ի հայտ գալուց»,- ասել է Թուրքիայի ռազմական գերատեսչության ղեկավարը։ Վերջինս առաջարկել է կիրառել կրետական մոդելը, նկատի ունենալով այն, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ Հունաստանը եւս ունի ռուսական C-300 համակարգեր, որոնք օգտագործում է միայն զորավարժությունների ժամանակ:
Թուրքական որոշ աղբյուրներ գրում են, որ Անկարան եւ Մոսկվան արդեն ավարտել են բանակցությունները C-400-ի երկրորդ խմբաքանակի մատակարարման շուրջ, իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման համար անհրաժեշտ է «միայն Թուրքիայի վերջին ստորագրությունը»: Հիշեցնենք, որ Էրդողանի կողմից երկրորդ խմբաքանակը ձեռք բերելու պայմանների շարքում էր C-400-ի տեխնոլոգիայի փոխանցման եւ համատեղ արտադրության իրականացումը։ Արդյոք ռուսական կողմը համաձայնել է դրան, թե ոչ, ցույց կտա ժամանակը։ Այս կերպ Թուրքիան փորձում է ապահովել իր անկախությունը ինչպես ՆԱՏՕ-ից, այնպես էլ՝ Ռուսաստանից։ Եվ մինչ «կրետական մոդելի» առաջարկը կքննարկվի գործընկերների կողմից, Թուրքիան առաջ կտանի իր գործը»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Критская модель для С-400
«Турция обычно создает проблемы, ставит своих партнеров перед фактами, четко осознавая, что возврата к предварительному варианту не будет. Так было и при закупке российских зенитно-ракетных систем С-400, в результате чего в последнее время напряжены отношения Анкары с партнерами по НАТО и США. Министр обороны Турции Хулуси Акар накануне заявил, что Турция закупленные у России системы ПВО С-400 может не включать в боевые дежурства и не всегда использовать их. «Нам не нужно использовать их постоянно. Мы можем их использовать в зависимости от появления угроз”, - сказал глава военного ведомства Турции. Он предложил применить критскую модель, имея в виду, что член НАТО Греция также имеет российские системы С-300, которые использует только во время учений.
Некоторые турецкие источники пишут, что Анкара и Москва уже завершили переговоры о поставках второй партии С-400, и для реализации достигнутых договоренностей необходима последняя подпись Турции. Напомним, что в числе условий Эрдогана о приобретении второй партии была передача технологии С-400 и совместное производство. Согласилась ли российская сторона на это или нет, покажет время. Таким образом, Турция пытается обеспечить свою независимость как от НАТО, так и от России. И пока предложение “критской модели” будет обсуждаться партнерами, Турция продвинет свое дело».