Կոնստանտին Իշխանովը սատարեց Արամ Խաչատրյանի անվան տրիոյի նախաձեռնությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արամ Խաչատրյանի անվան տրիոն, որը վերջին տարիներին հաճախակի և ակտիվորեն համերգային շրջագայություններ էր ունենում ամբողջ աշխարհով մեկ, կորոնավիրուսի պատճառով ստիպված է եղել գրեթե մեկամյա դադար վերցնել. 2020-ին, երեք մեծ շրջագայություն` Եվրոպայում, Հյուսիսային Ամերիկայում և Ռուսաստանում տեղի չունեցան:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս պահին անսամբլը պատրաստվում է մեծ համերգային շրջագայության, որը տեղի է ունենալու 2021 թվականի մարտին`Ռուսաստանի քաղաքներում։Իսկ փետրվարի 10-ին Խաչատրյան տրիոն մեծ դադարից հետո առաջին համերգով հանդես կգա Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի բեմում։
Սակայն կորոնավիրուսային սահմանափակումների պատճառով տրիոյի հիմնադիր թավջութակահար Կարեն Քոչարյանը չի կարողանալու ներկա լինել ելույթներին, նրան կփոխարինի երիտասարդ, տաղանդավոր երաժիշտ Արտյոմ Իոանիսյանը: Երաժիշտների կարծիքով՝ առաջիկա համերգների ոգևորությունը համեմատելի է առաջին անգամ բեմ բարձրանալու հետ: Եռյակի դաշնակահար, Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Արմինե Գրիգորյան. «Արդեն տևական ժամանակ է, ինչ մեծ ցանկություն է առաջացել կրկին բազմազան ծրագրերով դուրս գալ բեմում։ Ստեղծված պայմաններում վերագնահատվում է նաև փորձերի արժեքը: Թվում է, թե մենք պատրաստվում ենք մեր առաջին ելույթին, չնայած անսամբլը ավելի քան քսան տարեկան է: Մենք անչափ շնորհակալ և երախտապարտ ենք Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամին և անձամբ հիմնադրամի նախագահ Կոնստանտին Իշխանովին, մեզ այս հնարավորությունը ընձեռելու համար»:
Կոնստանտին Իշխանովը նշեց, որ ինքը վաղուց ծանոթ է Խաչատրյան տրիոյին և միշտ հետևում է նրանց ելույթներին. «Պետք է ասեմ, որ վերջին տարիներին մենք բավականին հաճախ և հաջող համագործակցել ենք: Խաչատրյան տրիոն ելույթ ունեցավ մեր փառատոններին՝ Մալթայում, Ղազախստանում, Ռուսաստանում և Իտալիայում: Շատ ուրախ եմ, որ կարող եմ օգնել անսամբլին վերադառնալ լիարժեք համերգային գործունեության: Արժանապատիվ հայ երաժիշտների, ինչպիսիք են Խաչատուրյան տրիոյի անդամները, զարգացումը և հաջող կարիերան ինձ համար շատ կարևոր են, հուսով եմ, որ մեկ անգամ չէ, որ կհանդիպենք մեր նախագծերի շրջանակներում»:
Փետրվարի 10-ին Երևանում, ժամը 19.00-ին, Խաչատրյանի տուն-թանգարանում տեղի ունենալիք համերգային ծրագրում ընդգրկված են Լյուդվիգ վան Բեթհովենի, Անտոնին Դվորժակի ստեղծագործությունները, ինչպես նաև կհնչի Ալեքսեյ Շորի դաշնամուրային տրիոն, որը կատարվելու է առաջին անգամ:

Константин Ишханов поддержал инициативу трио имени Арама Хачатуряна
Трио Арама Хачатуряна, которое в последние годы часто и активно гастролирует по миру, из-за пандемии COVID-19 вынуждено было взять перерыв почти на год. Три больших тура 2020 года - в Европу, Северную Америку и по России - не состоялись.
Как сообщает «Арменпресс», в настоящее время ансамбль готовится к большому концертному туру по городам России, который начнется в марте 2021 года. 10 февраля трио Хачатуряна после долгого перерыва даст свой первый концерт на сцене Дома-музея Арама Хачатуряна.
Однако из-за ограничений, связанных с эпидемией, виолончелист Карен Кочарян - не сможет присутствовать на выступлениях, и его заменит молодой талантливый музыкант Артем Иоаннисян. По словам музыкантов, азарт от предстоящих концертов сравним с выходом на сцену в первый раз. Пианистка трио, директор Дома-музея Арама Хачатуряна Армине Григорян. “Уже долгое время, как у меня возникло огромное желание снова выйти на сцену с различными программами. В сложившихся обстоятельствах ценность экспериментов также переоценивается. Кажется, будто мы готовимся к нашему первому выступлению, хотя ансамблю уже больше двадцати лет. Мы очень благодарны Европейскому фонду поддержки культуры, президенту фонда Константину Ишханову за предоставленную нам возможность”.
Константин Ишханов заметил, что давно знаком с трио Хачатуряна и всегда следит за их выступлениями. “Должен сказать, что в последние годы мы часто и успешно сотрудничали. Трио Хачатуряна выступало на наших фестивалях на Мальте, в Казахстане, России и в Италии. Я очень рад, что могу помочь ансамблю вернуться к полноценной концертной деятельности. Развитие достойных армянских музыкантов, таких как участники Трио Хачатуряна, их успешная карьера для меня очень важны, надеюсь, мы еще не раз встретимся в рамках наших проектов”.
В программе концерта, который состоится в 19.00 10 февраля в Доме-музее Хачатряна в Ереване, прозвучат произведения Людвига ван Бетховена, Антонина Дворжака, а также пьесы для фортепианного трио Алексея Шора, которые будут исполнены впервые.