Միջազգային միջոցառումները կուղղորդվեն տարվա երիտասարդական մայրաքաղաք Կապան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքի մարզկենտրոն Կապանը 2021 թվականին լինելու է երիտասարդական միջոցառումների կենտրոն: Տարվա երիտասարդական մայրաքաղաք դարձած Կապանում այս տարի անցկացվելու են ոչ միայն տեղական, այլև միջազգային բնույթի միջոցառումներ:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը նշեց, որ ԱՊՀ երիտասարդության խորհրդի նիստում հաստատվել է ԱՊՀ երիտասարդության հարցերով խորհրդի նիստը և «100 գաղափար ԱՊՀ-ի համար» ծրագրի միջազգային փուլը Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացնելու՝ մեր երկրի ստանձնած հանձնառությունը: Այս միջոցառումները նախատեսվում է իրականացնել երիտասարդական մայրաքաղաքում:
«Արդեն ունենք պայմանավորվածություն Կապանի քաղաքապետարանի մեր գործընկերների հետ: Կապանը դեռ 2020 թվականին պետք է երիտասարդական մայրաքաղաք լիներ: Համավարակով ու պատերազմով պայմանավորված՝ միջոցառումները չկայացան, որոշում կայացվեց, որ քաղաքը 2021-ին նույնպես լինի տարվա երիտասարդական մայրաքաղաք»,-ասաց Արթուր Մարտիրոսյանը:
Տարվա ընթացքում նախատեսվում է նշված միջազգային միջոցառումներից բացի, Կապանում նշել Կամավորության օրը, այնտեղ կազմակերպել երիտասարդ աշխատողների վերապետրաստում: Առիթից օգտվելով՝ Արթուր Մարտիրոսյանը երիտասարդական կազմակերպություններին, միջազգային կառույցներին կոչ արեց այս տարվա ծրագրերը կազմելիս ուշադրություն դարձնել Կապանին, շատ կարևոր է, որ երիտասարդական մայրաքաղաքի երիտասարդներն զգան, որ 2021-ն իրենց համար առանձնահատուկ է:

Международные мероприятия будут проводиться в молодежной столице года – Капане
Капан, областной центр Сюника, в 2021 году станет центром молодежных мероприятий. В Капане, который стал молодежной столицей года, в этом году пройдут не только местные, но и международные мероприятия.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Артур Мартиросян на пресс-конференции в пресс-центре Арменпресс отметил, что на заседании Совета по делам молодежи СНГ было утверждено международный этап программы “100 идей для СНГ” провести в Республике Армения. Эти мероприятия планируется провести в молодежной столице, в Капане.
“Уже есть договоренности с нашими партнерами из мэрии Капана. В 2020 году Капан должен был стать молодежной столицей. Из-за эпидемии и войны это не состоялось, было принято решение, что город будет молодежной столицей года в 2021 году”, - сказал Артур Мартиросян.
В течение года, помимо упомянутых международных мероприятий, в Капане планируется отметить и День волонтера, организовать там курсы переквалификации молодых работников. Пользуясь случаем, Артур Мартиросян призвал молодежные и международные организации обратить внимание на Капан при разработке программ этого года. Очень важно, чтобы молодежь молодежной столицы почувствовала, что 2021 год для них особенный.