ԼՂ կարգավիճակի հարցը թողնվել է հետագայում լուծելու համար, ԵԱՀԿ ՄԽ արդեն կապի մեջ է կողմերի հետ. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը չի հիշատակվել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ, և այն թողնվել է հետագայում լուծելու համար: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Այն տարածքը, որտեղ տեղակայված է խաղաղապահ առաքելությունը, խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի է: Մենք ելնում ենք դրանից Երևանի եւ Բաքվի հետ մեր շփումներում: Այժմ մշակվում են տրանսպորտային հաղորդակցության կազմակերպման, մարդասիրական աջակցության վերաբերյալ մանրամասները»,- նշել է Լավրովը:
Նրա խոսքով`Երևանում և Բաքվում հակասություններ կան կարգավիճակի շուրջ և այդ հակասությունների պատճառով էլ երեք ղեկավարները որոշում են այդ հարցը թողնել հետագայում լուծելու համար:
ՌԴ արտգործնախարար նշել է, որ այդ հարցով նաև պետք է զբաղվեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, և նրանք արդեն կապի մեջ են կողմերի հետ, պատրաստվում են այցելել տարածաշրջան:
Լավրովի կարծիքով`որքան արագ լուծվի Երևանի և Բաքվի հավաստիացումները էթնիկ, կրոնական համայնքների միջև առօրյա կյանքը կարգավորելու պատրաստակամության մասին, այնքան ավելի արագ կլուծվի ԼՂ կարգավիճակի հարցը:
ՌԴ ԱԳ նախարարն «էկզոտիկ» է անվանել Ղարաբաղն Ռուսաստանի կազմ ընդգրկելու առաջարկը, և ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունն անգամ Հայաստանը չի ճանաչել:
«Մենք նման մտադրություն չունենք, մենք ելնում ենք նրանից, որ նման խնդիրները պետք է լուծվեն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ` տարածաշրջանում անվտանգությունը պահպանելու համար»,- եզրափակել է Լավրովը:

Вопрос статуса Нагорного Карабаха оставлен для дальнейшего разрешения, МГ ОБСЕ на связи со сторонами
Вопрос статуса Нагорного Карабаха не упомянут в трехстороннем заявлении от 9 ноября, он оставлен для дальнейшего разрешения. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказал министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
“Территория, где расположена миротворческая миссия, является зоной ответственности миротворческого контингента. Сейчас прорабатываются детали организации транспортного сообщения и гуманитарного содействия” - отметил Лавров.
По его словам, в Ереване и Баку есть противоречия относительно статуса, и из-за этих противоречий трое руководителей решили оставить этот вопрос для дальнейшего разрешения.
Глава МИД РФ отметил, что этим вопросом должны заниматься и сопредседатели Минской группы ОБСЕ, и они уже находятся на связи со сторонами, они собираются посетить регион.
По мнению Лаврова, чем быстрее решатся заверения Еревана и Баку о готовности урегулировать повседневную жизнь между этническими и религиозными общинами, тем быстрее будет решен вопрос статуса Нагорного Карабаха.
Глава МИД РФ предложение о включении Карабаха в состав России назвал “экзотичным”, и еще раз подчеркнул, что независимость Нагорного Карабаха не признала даже Армения.
“У нас нет такого намерения, мы исходим из того, что для сохранения безопасности в регионе подобные проблемы должны решаться между Арменией и Азербайджаном”, - заключил Лавров.