Նախարար Դումանյանն ընդունեց և պարգևատրեց մարզաշխարհի ներկայացուցիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունեց 2020 թվականին միջազգային ասպարեզներում մեդալներ նվաճած մարզիկներին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Դումանյանն իր խոսքում հիշատակեց Արցախյան պատերազմի մասնակից մարզիկներին և շեշտեց, որ այս պատերազմում բոլորն էին հայրենիքի զինվորը: «Լիահույս ենք, որ 2021 թվականն էապես պետք է լավը լինի ազգի և պետության համար: Դուք ավելիին եք արժանի, բայց այսօր մենք հոգևորի պակաս ունենք: Մենք միասին ենք և ամեն ինչ պետք է անենք, որ մեր սպորտը զարգանա»,-ասաց Վահրամ Դումանյանը:
Նախարարի հրամանով՝ պատվոգրերի և մեդալների արժանացան ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանը, սամբիստ Տիգրան Կիրակոսյանը, ըմբիշ Գևորգ Ղարիբյանը, ըմբիշ Կարեն Ասլանյանը, ըմբիշ Կարապետ Չալյանը, ըմբիշ Արսեն Հարությունյանը, հրաձիգ Գոռ Խաչատրյանը, կարատեիստ Մհեր Ղազարյանը, բռնցքամարտիկ Ռուսլան Ասլիկյանը, բռնցքամարտիկ Արթուր Սարապյանը, Հովհաննես Փափազյանը, բռնցքամարտիկ Գայանե Տեր-Բարսեղյանը, բռնցքամարտիկ Էլիդա Քոչարյանը, ըմբիշ Վազգեն Թևանյանը, ըմբիշ Արման Անդրիասյանը, մարմնամարզիկ,Արթուր Դավթյանը, ըմբիշ Մալխաս Ամոյանը, ըմբիշ Սլավիկ Գալստյանը, սամբիստ Արամ Աղաջանյանը, սամբիստ Վահագն Զալյանը, սամբիստ Վարսիկ Գրիգորյանը, բռնցքամարտիկ Կորյուն Սողոմոնյանը, սամբիստ Սամվել Բադալյանը:
Պարգևատրվել են նաև մարզիկները` Էդուարդ Սահակյանը, Գևորգ Ալեքսանյանը, Հաբեթնակ Կուրղինյանը, Հովհաննես Մարգարյանը, Արման Մակարյանը, Արման Կոստանյանը, Կարեն Աղամալյանը, Արշավիր Գրիգորյանը,Աշոտ Ավետիսյանը, Հարություն Մակարյանը, Ռաֆիկ Գոլեցյանը, Համլետ Հովհաննիսյանը, Մարտին Ալիխանյանը, Վովիկ Խոջոյանը, Էդգար Ենոքյանը, Հակոբ Սերոբյանը:
2020 թվականի ընթացքում տարբեր մարզաձևերի՝ Եվրոպայի մեծահասակների, երիտասարդների ու պատանիների առաջնություններում և Աշխարհի գավաթի խաղարկություններում հայ մարզիկները նվաճել են 22 մեդալ: Այս պահին Օլիմպիական խաղերին մասնակցելու ուղեգիր ունի 4 մարզիկ՝ բռնցքամարտիկ Կորյուն Սողոմոնյանը, մարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանը, հունահռոմեական ոճի ըմբիշներ Կարապետ Չալյանն ու Արթուր Ալեքսանյանը:

Министр Думанян наградил представителей спортивного мира
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Ваграм Думанян принял спортсменов, завоевавших в 2020 году медали на международных аренах.
Как сообщает Арменпресс, Думанян в своей речи обратился к спортсменам, участвовавшим в Арцахской войне, подчеркнул, что в этой войне каждый был воином своей Родины. “Мы надеемся, что 2021 год будет хорошим для нашего народа и для государства. Вы заслуживаете и большего. Мы вместе, мы должны сделать все для развития нашего спорта”, - сказал Ваграм Думанян.
По приказу министра, почетных грамот и медалей удостоились борец Артур Алексанян, самбист Тигран Киракосян, борец Геворг Гарибян, борец Карен Асланян, борец Карапет Чалян, борец Арсен Арутюнян, стрелок Гор Хачатрян, каратист Мгер Казарян, боксер Руслан Асликян, боксер Артур Сарапян, Оганес Папазян, боксер Гаяне Тер-Барсегян, боксер Элида Кочарян, борец Вазген Теванян, борец Арман Андриасян ,гимнаст, Артур Давтян, борец Малхас Амоян, борец Славик Галстян, самбист Арам Агаджанян, самбист Ваагн Залян, самбист Варсик Григорян, боксер Корюн Согомонян, самбист Самвел Бадалян.
Награждены и другие спортсмены: Эдуард Саакян, Геворг Алексанян, Абетнак Кургинян, Ованнес Маргарян, Арман Макарян, Арман Костанян, Карен Агамалян, Аршавир Григорян, Ашот Аветисян, Арутюн Макарян, Рафик Голецян, Гамлет Ованнисян, Мартин Алиханян, Вовик Ходжоян, Эдгар Енокян и Акоп Серобян.
В течение всего 2020 года на чемпионатах Европы среди взрослых, молодежи и юношей и на розыгрыше Кубка мира армянские спортсмены завоевали 22 медали. На данный момент путевки на Олимпийские игры имеют 4 спортсмена: боксер Корюн Согомонян, гимнаст Артур Давтян, борцы греко-римского стиля Карапет Чалян и Артур Алексанян.