Հայաստանում և Արցախում եռօրյա սուգ է
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում և Արցախում դեկտեմբերի 19-ից եռօրյա սուգ է: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 19-ին ժամը 13:00-ին տեղի կունենա հիշատակի սգո երթ Հանրապետության հրապարակից «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն, որին կմասնակցի նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Այս օրերին կլինեն հիշատակի այլ միջոցառումներ:
Ավելի վաղ, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ դեկտեմբերի 19-ին լրանում է ռազմական գործողությունների ավարտի 40-րդ օրը և այս կապակցությամբ դեկտեմբերի 19-ից ՀՀ-ում եռօրյա սուգ կհայտարարվի, նաև կկազմակերպվի հիշատակի երթ՝ Հանրապետության հրապարակից դեպի Եռաբլուր:
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն էլ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է. «Հարգելի՛ հայրենակիցներ, հաշվի առնելով, որ դեկտեմբերի 19-ին լրանում է 44-օրյա պատերազմի զինադադարի 40-րդ օրը՝ ՀՀ վարչապետի հետ պայմանավորվել ենք Արցախի և Հայաստանի Հանրապետություններում այդ օրվանից հայտարարել եռօրյա սուգ՝ ոգեկոչելու Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհված մեր նահատակների հիշատակը»:

В Армении и в Арцахе — трехдневный траур
Как передает Арменпресс, 19 декабря в 13:00 от площади Республики к воинскому пантеону «Ераблур» состоится шествие, в котором примут участие премьер-министр Никол Пашинян и другие высокопоставленные лица. В эти дни будут и другие поминальные службы.
Ранее премьер-министр РА Никол Пашинян объявил, что 19 декабря истекает 40 дней с момента окончания боевых действий, в связи с чем 19 декабря в Армении будет объявлен трехдневный траур, состоится также траурное шествие от площади Республики до Ераблура.
Президент Арцаха Араик Арутюнян на своей странице в Facebook написал: «Уважаемые соотечественники, с учетом того, что 19 декабря исполняется 40 дней с момента прекращения огня после 44-дневной войны, мы с премьер-министром РА договорились объявить в республиках Арцах и Армения трехдневный траур в память о наших мучениках, погибших, защищая Родину».