ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախից Հայաստան եկած երեխաներին տոն պարգևելու նպատակով դեկտեմբերի 24-ից 27-ը Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ցուցադրվելու է օսկարակիր «Սառցե սիրտը» մուլտֆիլմը, որի երաժշտական հատվածները կկատարի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նվագախումբը կվարի ռուս դիրիժոր Միխայիլ Գոլիկովը, իսկ մեներգչուհի Կարինա Ադեգամովան կկատարի մեներգային հատվածները։
Երաշարժան բարեգործական միջոցառման հրավիրատոմսերն առաջնահերթ կերպով կբաշխվեն Արցախից տեղահանված և Հայաստանում դեռևս օթևանող, ինչպես նաև 44-օրյա պատերազմի մարտական գործողություններում զոհվածների երեխաներին։
«Արցախի մեր մանուկները 2020 թվականին ստիպված եղան հաղթահարել բազում դժվարութուններ, իսկ նրանցից շատերը դեռևս անցնում են հետպատերազմական զրկանքների միջով։ Այսօր մեզնից յուրաքանչյուրը փորձում է անել ամեն բան՝ փոքր ինչ գունավորելու նրանց տարեվերջյան տրամադրությունը»,-ասվում է նվագախմբի տարածած հաղորդագրությունում:
Նախաձեռնությունն իրականացնում են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրը, Sure օնլայն հարթակը, «Ներդաշնակ մանկություն» բարեգործական հիմնադրամը և «Զապոմնի» ընկերությունը:

Детям, приехавшим из Арцаха в Армению, с 24 по 27 декабря в Спортивно-концертном комплексе им. К. Демирчяна будет показан оскароносный мультфильм “Ледяное сердце”, фрагменты музыки которого исполнит Государственный симфонический оркестр Армении.
Как передает «Арменпресс», оркестром будет дирижировать российский дирижер Михаил Голиков, арии исполнит Карина Адегамова.
Пригласительные билеты благотворительного мероприятия в первую очередь будут распределены детям, депортированным из Арцаха, а также детям, погибших при боевых действиях 44-дневной войны.
“Дети Арцаха в 2020 году преодолели множество трудностей, многим из них все еще приходится преодолевать послевоенные лишения. Сегодня каждый из нас пытается сделать все, чтобы хоть немного поднять их настроение”, - говорится в сообщении оркестра.
Инициативу осуществляют Государственный симфонический оркестр Армении и Спортивно-концертный комплекс им. К. Демирчяна, онлайн-платформа Sure, Благотворительный фонд “Гармоничное детство” и компания “Запомни”.