Արցախցիները շարունակում են Շիրակի մարզից վերադառնալ Արցախ
ԳՅՈՒՄՐԻ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ղարաբաղյան հակամարտության պատճառով Արցախից ժամանակավորապես տեղահանված ազգաբնակչությունը շարունակում է Շիրակի մարզից վերադառնալ Արցախ: Դեկտեմբերի 12-ի դրությամբ 1000 արցախցի վերադարձել է: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Շիրակի մարզպետի օգնական Էմմա Բաղդասարյանը:
Սեպտեմբերի 27-ից Արցախի տարբեր շրջաններից Շիրակի մարզ է եկել 2500 արցախցի: Հիմնականում նրանք բնակություն են հաստատել Գյումրիում: Շիրակի մարզ եկած արցախցիների գերակշիռ մասը Գյումրիում ազգականներ ու բարեկամներ ունեին, կամ նախկինում իրենք էլ բնակվել են Գյումրիում: Գյուղական բնակավայրերում բնակվողներն ավելի քիչ էին: «Մարզում այս պահին կա 1800 արցախցի, իրականում այս թիվը մի փոքր տարբեր է միգրացիոն ծառայության թվերից. ըստ միգրացիոն ծառայության տվյալների՝ մարզում ներկա պահին կա 1439 արցախցի: Պատճառն այն է, որ որոշ քաղաքացիներ չեն հաշվառվել համայնքերում, կամ էլ ընտանիքի անդամների մի մասն է հաշվառված»,-նշեց Էմմա Բաղդասարյանը:
Անդրադառնալով Շիրակից Արցախ վերադառնալու խնդրին՝ մարզպետի օգնականը նկատեց, որ վերջին օրերին այդ հոսքը բնակիչների վախի ու անորորոշության պատճառով մի փոքր նվազել է. եղել են այնպիսի ընտանիքներ, որոնք Արցախ վերադառնալուց հետո կեցության խնդրի ու վախի պատճառով կրկին վերադարձել են Շիրակի մարզ:

Арцахцы продолжают возвращаться из Ширакской области в Арцах
Население, временно перемещенное из Арцаха из-за карабахского конфликта, продолжает возвращаться из Ширакской области в Арцах. По состоянию на 12 декабря, в родные места вернулись уже 1000 арцахцев.
Об этом Арменпресс сообщила помощник губернатора Ширакской области Эмма Багдасарян.
С 27 сентября в Ширакскую область из разных регионов Арцаха приехали 2500 арцахцев. В основном они поселились в Гюмри. У большинства жителей Арцаха, приехавших в Ширакскую область, есть родственники и друзья в Гюмри, или они сами ранее проживали в Гюмри. В сельской местности поселилось меньше людей.
«На данный момент в области проживает 1800 арцахцев, фактически это число немного отличается от статистики миграционной службы. По данным миграционной службы, в настоящее время в регионе проживает 1439 арцахцев. Причина в том, что некоторые граждане не зарегистрированы в общинах или же зарегистрированы лишь некоторые члены семей», - сказала Эмма Багдасарян.
Относительно возвращения людей в Арцах из Ширака, помощник губернатора области отметила, что в последние дни этот поток несколько уменьшился из-за опасений и неуверенности жителей. Некоторые семьи вернулись в Ширакскую область после возвращения в Арцах — из-за проблем с местожительством и страха.