Ավարտվել են «Սյունիք» օդանավակայանի վերականգնման աշխատանքները. նախատեսվում է շահագործել մինչև 19 նստատեղով օդանավ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքի «Սյունիք» օդանավակայանի վերականգնման աշխատանքներն ավարտվել են, նախատեսվում է օդանավակայումշահագործել մինչև 19 նստատեղով L-410 տիպի օդանավ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն:
«ՀՀ-ում փոքր ավիացիայի զարգացման ծրագրի շրջանակներում ավարտվել են ՀՀ Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքի «Սյունիք» օդանավակայանի վերականգնման աշխատանքները։Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի անմիջական աջակցությամբ «Սյունիք» օդանավակայան» ՍՊ ընկերության կողմից ամբողջությամբ վերանորոգվել է օդանավակայանի վազքուղու և կառամատույցի արհեստական ծածկույթը, կառուցվել է նոր ուղևորային համալիր, տեղադրվել է նոր պարագծային ցանկապատ՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան»,-հայտնում են կոմիտեից:
ՀՀ օրենսդրության և միջազգային պահանջներին համաձայն Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի կողմից իրականացվել է օդանավակայանի աերոդրոմի սերտիֆիկացման գործընթացը, ինչի արդյունքում կոմիտեի նախագահի 2020 թվականի նոյեմբերի 18-ի N 279-Ա հրամանով աերոդրոմին տրվել է սերտիֆիկատ:
«Սյունիք» օդանավակայանում նախատեսվում է շահագործել մինչև 19 նստատեղով L-410 տիպի օդանավ: Հարկ է նշել, որ թռիչք/վայրէջքների նոր մշակված սխեմաները չեն նախատեսում Ադրբեջանի օդային տարածքի օգտագործում»,-տեղեկացնում են կոմիտեից:

Завершена реконструкция аэропорта «Сюник» — для эксплуатации самолетов вместимостью до 19 мест
Завершена реконструкция аэропорта «Сюник» в городе Капан Сюникской области. Здесь планируется задействовать самолеты L-410 вместимостью до 19 мест.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Комитет гражданской авиации РА.
«В рамках программы развития малой авиации в Армении завершены реставрационные работы аэропорта «Сюник» в городе Капан Сюникской области Республики Армения. ООО «Аэропорт Сюник» при непосредственной поддержке Комитета гражданской авиации полностью отремонтировало искусственное покрытие взлетно-посадочной полосы и построило новый пассажирский комплекс, новое ограждение по периметру было установлено в соответствии с международными стандартами», - сказали в комитете.
В соответствии с международными требованиями и законодательством А, Комитет гражданской авиации провел процесс сертификации аэродрома аэропорта, в результате чего приказом председателя комитета от 18 ноября N 279-A аэродрому был выдан сертификат.
Планируется, что в аэропорту Сюник будут эксплуатироваться самолеты L-410 вместимостью до 19 мест. Следует отметить, что вновь разработанные схемы полета-посадки не предусматривают использование воздушного пространства Азербайджана», - сообщили в комитете.