Արցախի և ՀՀ կառավարությունները շարունակում են անօթևան մնացածների կեցության խնդիրը լուծելու քայլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի կառավարությունները շարունակում են գործադրել բոլոր ջանքերը հետպատերազմական ծանր շրջանի հետևանքները վերացնելու և անօթևան մնացած քաղաքացիների կեցության խնդիրները հիմնավորապես լուծելու համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ այս մասին «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Հարգելի՛ հայրենակիցներ, Արցախի և Հայաստանի կառավարությունները շարունակում են գործադրել բոլոր ջանքերը հետպատերազմական ծանր շրջանի հետևանքները վերացնելու և անօթևան մնացած քաղաքացիների կեցության խնդիրները հիմնավորապես լուծելու համար: Այդ ամենի կյանքի կոչումը պահանջում է որոշակի ժամանակ, ուստի խնդրում եմ ՀՀ այն տնտեսավարողներին ու անհատներին, որոնք հյուրընկալել են արցախցի անօթևան ընտանիքների, այս ընթացքում ևս շարունակեն պահել իրենց հարկի տակ»,- գրել է նախագահը:
Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել արցախցիներին այս ողջ ընթացքում հյուրընկալած անձանց՝ ցուցաբերած անշահախնդիր աջակցության ու պատրաստակամության համար:
«Շատ լավ հասկանալով ստեղծված դժվար իրավիճակը նաև հյուրընկալ սուբյեկտների համար՝ կեցության հետ կապված բոլոր ծախսերը, այդ թվում՝ սննդով ապահովումը, Արցախի Կառավարությունը պատրաստ է վերցնելու իր վրա»,- նշել է Հարությունյանը:
Արայիկ Հարությունյանը հավելել է, որ կառավարության կողմից լիազոր մարմին է հանդիսանում ՀՀ-ում գործող Արցախի կառավարության օպերատիվ շտաբը (ք. Երևան, Գարեգին Նժդեհի 23/1, կոնտակտային հեռախոսահամարներ՝ +374010590339, +374010440065):
«Խնդրում եմ կառույցի հետ կազմակերպել բոլոր քննարկումները՝ նշված խնդիրներին օպտիմալ լուծումներ գտնելու նպատակով: Բնակարաններից զրկված և ժամանակավորապես ՀՀ տեղափոխված մեր բոլոր այն հայրենակիցները, ովքեր, այնուամենայնիվ, կեցության հետ կապված խնդիրներ կունենան, խնդրում եմ անպայման դիմել օպերատիվ շտաբին»,- եզրափակել է Արցախի նախագահը:

Правительства Арцаха и Армении продолжают предпринимать шаги по решению проблем оставшихся без жилищ
Правительства Республики Арцах и Армении продолжают прилагать все усилия для ликвидации последствий тяжелого послевоенного периода и всестороннего решения проблем арцахцев, оставшихся без жилищ.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал президент Арцаха Араик Арутюнян.
“Уважаемые соотечественники! Правительства Арцаха и Армении продолжают прилагать максимум усилий для ликвидации последствий тяжелого послевоенного периода и всестороннего решения проблем граждан, оставшихся без жилищ. Для реализации всего этого требуется некоторое время, поэтому я прошу те предприятия и частных лиц в Армении, которые принимали семьи бездомных в Арцахе, продолжать содержать их под своей крышей в течение этого периода”, - написал президент.
Арутюнян поблагодарил людей, оказывающих арцахцам помошь за их бескорыстную поддержку и готовность.
“Очень хорошо понимая сложную ситуацию принимающих структур, правительство Арцаха готово взять на себя все расходы на проживание, включая и питание”, - написал Арутюнян.
Араик Арутюнян добавил, что действующий в Республике Армения оперативный штаб правительства Арцаха (ул. Гарегина Нжде, 23/1, контактные телефоны: +374010590339, +374010440065) является уполномоченным органом правительства Арцаха.
“Пожалуйста, организуйте все обсуждения со структурой, чтобы найти оптимальные решения упомянутых проблем. Все наши соотечественники, лишенные домов и временно перевезенные в Армению, у которых, тем не менее, есть проблемы с проживанием, обязательно обращайтесь в оперативный штаб”, - заключил президент Арцаха.