ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի Հանրապետության Խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի մի խումբ պատգամավորներ իրենց աջակցությունն ու համերաշխությունն են հայտնել հայ ժողովրդին` դատապարտելով հայ բնակչության և Ստեփանակերտի ու Լեռնային Ղարաբաղի այլ վայրերի քաղաքացիական օբյեկտների նկատմամբ ագրեսիվ հրետանային և օդային հարվածները, ներառյալ արգելված զենքերի կիրառումը, ինչպես նաև Թուրքիայի և ահաբեկչական կազմակերպությունների անդամների ներգրավվածությունը հակամարտությանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում այս մասին գրել է Հայաստան-Չեխիա խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար Գայանե Աբրահամյանը՝ ընդգծելով, որ պատգամավորները շեշտել են Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու անհրաժեշտությունը:
Գայանե Աբրահամյանը ներկայացրել է նաև հայտարարության տեքստը, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Մենք՝ Չեխիայի խորհրդարանի ստորին պալատի ներքոստորագրյալ պատգամավորներս, գիտակցելով, որ հայ ժողովուրդն առաջին քրիստոնեական թագավորության ժառանգն է, որին շատ հաճախ սպառնում էին արտաքին թշնամիները և հիշեցնելով քսաներորդ դարի սկզբին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին Պատգամավորների պալատի 2017 թ. ապրիլի 25-ի բանաձևը, արտահայտում ենք մեր աջակցությունն ու համերաշխությունը:
Սեպտեմբերի վերջին օրերին ադրբեջանական բանակի կողմից նախաձեռնած Լեռնային Ղարաբաղում զինված հակամարտության վերսկսման և պատերազմող երկու կողմերի միջև հրադադարի ռեժիմի կրկնակի խախտման առնչությամբ.
- դատապարտում ենք ագրեսիվ հրետանային և օդային հարվածները, ներառյալ արգելված զենքի կիրառումը հայ բնակչության և Ստեփանակերտի ու Լեռնային Ղարաբաղի այլ վայրերի քաղաքացիական օբյեկտների նկատմամբ,
- զգում ենք, որ ներկա իրավիճակն աղետալի է և կարող է դառնալ վերջին տարիների ամենամեծ հումանիտար աղետներից մեկը,
-հասկանում ենք, որ «Իսլամական պետության» կամ այլ ահաբեկչական կազմակերպությունների անդամների մասնակցության հաստատումը վտանգի տակ կդնի ողջ աշխարհի անվտանգությունը,
-համաձայն չենք այս հակամարտությանը Թուրքիայի մասնակցությանը, քանի որ դա կարող է ապակայունացնել իրավիճակն ամբողջ Կովկասյան տարածաշրջանում, և կոչ ենք անում Թուրքիայի կառավարությանը դադարեցնել ռազմական մասնակցությունը հակամարտությանը,
-կոչ ենք անում հակամարտության բոլոր կողմերին դադարեցնել մարտերը, հետևել զինադադարի պայմանավորվածություններին և հնարավոր դարձնել աճյունների արժանապատիվ հուղարկավորությունը,
-խնդրում ենք, որ բոլոր դերակատարները վերադառնան զինադադարի նախնական գծին և բանակցային սեղանին, ինչը թույլ կտա գտնել փոխադարձ վեճերի գործուն և կայուն լուծում,
լիովին աջակցում ենք Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու անհապաղ անհրաժեշտությանը,
-խնդրում ենք Չեխիայի կառավարությանը Եվոպական Միությունում և ՄԱԿ-ում, ինչպես նաև միջազգային այլ կազմակերպություններում առաջնորդվել վերոհիշյալ սկզբունքների ոգով»:
Գայանե Աբրահամյանը երախտագիտություն է հայտնել Չեխիայի Պատգամավորների պալատի Չեխիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մարեկ Բենդային և աջակցություն ու համերաշխություն հայտնած մյուս բոլոր պատգամավորներին:

Группа депутатов Парламента Чехии выразила солидарность и поддержку армянскому народу
Группа депутатов Палаты депутатов парламента Чешской республики выразила свою поддержку и солидарность армянскому народу, осудив агрессивные артиллерийские и воздушные удары по мирному армянскому населению и гражданским объектам Степанакерта и других районов Нагорного Карабаха, включая и применение запрещенного оружия, а также вовлеченность Турции и членов террористических организаций в конфликт.
Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написала руководитель парламентской группы дружбы Армения-Чехия Гаяне Абраамян, подчеркнув, что депутаты подчеркнули необходимость оказания гуманитарной помощи мирному населению Нагорного Карабаха.
Гаяне Абраамян опубликовала текст заявления, который представляем ниже.
“Мы, нижеподписавшиеся депутаты Парламента Чехии, осознавая, что армянский народ является преемником первого христианского государства, которому очень часто угрожали внешние враги и напоминая о резолюции о признании Геноцида армян 1915 года в Османской империи, принятой 25 апреля, выражаем нашу поддержку и солидарность.
В связи с возобновлением вооруженного конфликта в Нагорном Карабахе, инициированного азербайджанской армией в последние дни сентября, и нарушениями режима прекращения огня между двумя воюющими сторонами
- осуждаем агрессивные артиллерийские и воздушные удары, включая применение запрещенного оружия в отношении армянского населения и гражданских объектов Степанакерта и других территорий Нагорного Карабаха
- осознаем, что нынешняя ситуация катастрофична и может стать одной из самых больших гуманитарных катастроф последних лет
- понимаем, что участие членов организации “Исламского государства” или других террористических организаций ставит под угрозу безопасность всего мира
- выражаем наше несогласие с участием Турции в этом конфликте, поскольку это может дестабилизировать ситуацию во всем кавказском регионе, и призываем правительство Турции прекратить военное участие в конфликте
- призываем все стороны конфликта прекратить бои, соблюдать договоренности о перемирии и сделать возможным достойные захоронения погибших
- просим, чтобы все участники вернулись к изначальной линии прекращения огня и к переговорному столу, что позволит найти действенное и стабильное решение взаимных споров
- мы полностью поддерживаем необходимость оказания гуманитарной помощи мирному населению Нагорного Карабаха.
- просим правительство Чехии в Европейском Союзе и в ООН, а также в других международных организациях руководствоваться духом вышеупомянутых принципов”.
Гаяне Абраамян выразила признательность руководителю группы дружбы Чехия-Армения Палаты депутатов Чехии Мареку Бенде и всем другим депутатам, оказавшим содействие и солидарность.