Պիտեր Օմզիխտը առաջարկել է հետաքննել Ադրբեջանի կողմից ֆոսֆորային զինամթերքի կիրառման տեղեկությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդերլանդների Քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցության փոխնախագահ, խորհրդարանի պատգամավոր Պիտեր Օմզիխտը Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի գործողությունների համար այդ երկրի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու հնարավորության վերաբերյալ հարցադրմամբ դիմել է Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարար Ստեֆ Բլեկին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ պատգամավորն ընդգծել է, որ Թուրքիան Սիրիայից ջիհադիստների է տեղափոխում ԼՂ հակամարտության գոտի, կիրառում է ֆոսֆոր պարունակող զինատեսակներ: «Այսպիսով, ես կցանկանայի հարցնել՝ արդյո՞ք կառավարությունը ցանկանում է պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ՝ բռնությունները և մարդու իրավունքների ոտնահարումները չդադարեցնելու դեպքում:
Առաջարկում եմ Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությանը՝ պաշտոնական հետաքննություն սկսել ֆոսֆորի օգտագործման վերաբերյալ, ինչը միջազգայնորեն, իսկապես, արգելված է»,- ասել է նա:
Պատգամավորը ՄԱԿ-ին հորդորել է ԼՂՀ օդային տարածքը հայտարարել ոչ թռիչքային գոտի և Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական ազգաբնակչությանը տրամադրել մարդասիրական օգնություն:
Նա հավելել է, որ ըստ Genocide Watch-ի Գրեգորի Ստանտոնի՝ Լեռնային Ղարաբաղի պարտության պարագայում ակնկալվում է ցեղասպանություն: «Արդյո՞ք կառավարությունը մտադիր է պաշտոնապես դիմել ՄԱԿ-ին` ցեղասպանության հետաքննություն սկսելու համար: Չնայած, ըստ մեր տեղեկությունների, ցեղասպանություն որպես այդպիսին տակավին չկա, սակայն, սպառնալիքն առկա է: Իրավիճակը պարզապես չափազանց լուրջ է»,- եզրափակել է Օմզիխտը:

Нидерландский депутат призвал ОЗХО начать расследование использования Азербайджаном фосфора
Заместитель председателя Христианско-демократической партии Нидерландов, член парламента Петер Омзихт направил министру иностранных дел Нидерландов Стефу Блоку запрос о возможности введения санкций против Азербайджана за его действия в Нагорном Карабахе.
Как сообщает Арменпресс, депутат подчеркнул, что Турция перебрасывает джихадистов из Сирии в зону нагорно-карабахского конфликта и использует фосфорные боеприпасы. «Следовательно, я хотел бы спросить, хочет ли правительство ввести санкции против Азербайджана, если насилие и нарушения прав человека не прекратятся.
Предлагаю Организацию по запрещению химического оружия начать официальное расследование использования фосфора, которое действительно запрещено на международном уровне», - отметил он.
Депутат призвал ООН объявить воздушное пространство НКР бесполетной зоной и оказать гуманитарную помощь мирному населению Нагорного Карабаха.
Он добавил, что, по словам Грегори Стентона из Genocide Watch, в случае поражения Нагорного Карабаха ожидается геноцид. «Собирается ли правительство официально обратиться в ООН для начала расследования геноцида? Хотя, по нашим данным, геноцида как такового пока нет, но есть угроза. Ситуация слишком серьезная», - заключил Омзихт.