Տալլինում կայացել է Հայկական սննդի բարեգործական փառատոն՝ ի աջակցություն Արցախի երեխաների
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էստոնիայի մայրաքաղաք Տալլինի Kultuurikatel մշակութային կազմակերպության կենտրոնում hոկտեմբերի 24-ին տեղի է ունեցել Հայկական սննդի առաջին փառատոնը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ միջոցառումը ներառել է տեղի հայկական մի շարք ռեստորանների և հացի փռերի տարբեր ավանդական հայկական ճաշատեսակների ցուցադրություն։
Ըստ միջոցառման կազմակերպիչների՝ սննդի փառատոնը կազմակերպվել է Էստոնիայի հայ համայնքի կողմից՝ տեղի բնակչությանը հայկական մշակույթին ծանոթացնելու, ինչպես նաև դրամահավաքի նպատակով, որի ողջ հասույթը տրամադրվելու է Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի հետևանքով տեղահանված երեխաներին:
Մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել ոչ միայն ավելի մոտիկից ծանոթանալու հայկական ազգային խոհանոցին, այլև ճաշակելու սիրված կերակրատեսակներ, ինչպիսիք են տոլման, ղափաման, փախլավան, գաթան և այլ ուտեստներ: Հյուրերի շրջանում մեծ ժողովրդականություն են վայելել հայկական քաղցրավենիքները։
Միջոցառման ընթացքում անցկացվել են դեկորատիվ-կիրառական արվեստի տարբեր վարպետության դասեր՝ երեխաների համար և այլ ժամանցային միջոցառումներ, որոնք:
Փառատոնի շրջանակներում խաղարկվել են մրցանակներ, որոնց թվում եղել են բալետի տոմսեր, հայկական գինիներ, գեղեցկության սրահների և այլ աբոնեմենտներ: Հյուրերի զվարճության մեջ ոչ պակաս դեր են խաղացել դիջեյ Դառնոն ու Նորիկ Գրիգորյանը, որոնք հայկական ազգային մոտիվներով ժամանակակից երաժշտությամբ հիանալի տրամադրություն են ստեղծել։
Armenia Food Fest-ում ներկայացված սնունդն ամբողջությամբ սպառվել է, իսկ միջոցառումն ընդհանուր առմամբ 5 ժամում հավաքել է մոտ 6 մլն դրամ: Հասույթի 100%-ը որպես մարդասիրական օգնություն ուղղվելու է այն երեխաներին, որոնք զրկվել են տնից կամ ապրուստի միջոցից Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի պատճառով։

В Таллине состоялся благотворительный Фестиваль армянской еды в помощь детям Арцаха
В центре культурной организации “Kultuurikatel” 24 октября состоялся первый Фестиваль армянской еды в Эстонии, в городе Таллин.
Мероприятие включало демонстрацию различных аутентичных армянских блюд из ряда местных армянских ресторанов и пекарен.
Как сообщили Арменпресс организаторы мероприятия, фестиваль еды был организован армянской общиной Эстонии для сбора средств детям, перемещенных в результате войны в Нагорном Карабахе, а также для ознакомления с армянской культурой местного населения.
У участников была возможность не только поближе познакомиться с национальной кухней, но еще отведать любимые блюда, такие как: долма, капама, пахлава, гата и многие другие. Особой популярностью среди гостей пользовались армянские сладости.
Мероприятие включало в себя различные мастер-классы по декоративно-прикладному искусству для детей и другие развлекательные мероприятия. Оно призывало к объединению, давая возможность людям сделать или создать что-то вместе.
В рамках фестиваля проводился розыгрыш призов, среди которых были билеты на балет, армянские вина, абонементы в салоны красоты и другие. Не последнюю роль в развлечении гостей сыграли диджеи Дарно и Норик Григорян, которые создавали прекрасное настроение современной музыкой с армянскими национальными нотками.
Мероприятие посетило более 3 тысяч человек. Вся еда, представленная на Armenia Food Fest была распродана полностью, а мероприятие в общей сложности собрало около 6 млн драм за 5 часов. 100% выручки будет направлено на гуманитарную помощь детям, лишившимся дома или средств к существованию из-за войны в Нагорном Карабахе.