ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը կարմիր գիծ է, որը չենք կարող անցնել. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է, որ Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շրջանակներում պատրաստ է փոխզիջումների, սակայն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն այն կարմիր գիծն է, որը «չի կարող անցնել»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին ասել է «Ռուսաստանն այսօր» միջազզային մեդիախմբի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին տված հարցազրույցում:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչ փոխզիջման է Հայաստանը պատրաստ և արդյոք կա գիծ, որից Հայաստանը չի նահանջի որևէ պարագայում՝ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է. «Այո, իհարկե կա այդպիսի գիծ, և այդ գիծը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն է: Եվ միշտ, բոլոր ժամանակներում Հայաստանը պատրաստ է եղել փոխզիջման: Ամենահայտնին կազանյան նախաձեռնությունն է, երբ Հայաստանը պատրաստ է եղել հստակ փոխզիջման: Բայց Ադրբեջանը հրաժարվել է ստորագրել այդ համաձայնությունները, որովհետև չէր ցանկանում և չի ցանկանում ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ինքնորոշման իրավունքը: Եվ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը մեզ համար գիծ է, կարմիր գիծ է, որից մենք չենք կարող անցնել»:
Անդրադառնալով հոկտեմբերի 10-ի մոսկովյան համաձայնությունների մեջ հիշատակված կարգավորման բազային սկզբունքների մասին հարցին՝ ՀՀ վարչապետն ասել է, որ այդ սկզբունքները հայտնի են՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունք, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն:
«Հարցը նրանում է, թե ինչպես են կողմերը մեկնաբանում այդ սկզբունքները: Որովհետև բանակցային գործընթացի ընթացքում պարզվեց, որ տարբեր կողմեր տարբեր կերպ են մեկնաբանում այդ սկզբունքները: Եվ հիմա մենք ունենք իրավիճակ, երբ այդ շատ կարևոր սկզբունքներից մեկը խախտված է: Ես արդեն խոսեցի դրա մասին: Դա Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծման համար ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքն է»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan says right to self-determination of people of Nagoro Karabakh unbreakable red line
YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan emphasizes that Armenia is ready for compromise for Nagono Karabakh conflict settlement, but the right of the people of Nagorno Karabakh to self determination is the red line that cannot be crossed, ARMENPRESS reports Prime Minister of Armenia said in an interview with Dmitry Kiselyov, Director General of Russia Today media group.
Referring to the question what compromise is Armenia ready for and is there a red line from which Armenia will never step back, Nikol Pashinyan answered, ‘’Yes, of course, there is a red line and that line is the right of the people of Ngorno Karabakh to self-determination. Armenia has always been ready for a compromise. The most important one is the Kazan initiative, when Armenia was ready for a clear compromise. But Azerbaijan denied to sign that agreement, because it did not want and now does not want to accept the right of the Armenians of Nagorno Karabakh to self-determination. And the right of self-determination of Nagorno Karabakh is the red line, a red line from which we can never step back’’.
Referring to the basic principles of the settlement mentioned in the October 10 Moscow agreement, the Armenian Prime Minister said that those principles are known: the right of nations to self-determination, non-use of force or threat of force, territorial integrity.
‘’The issue is how the sides interpret those principles. Because during the negotiation process it turned out that different sides differently interpret those principles. And now we have a situation when one of the key principles is distorted. I already spoke about that. It’s the non-use of force or threat of force’’, Pashinyan said.