ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը կարմիր գիծ է, որը չենք կարող անցնել. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է, որ Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շրջանակներում պատրաստ է փոխզիջումների, սակայն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն այն կարմիր գիծն է, որը «չի կարող անցնել»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին ասել է «Ռուսաստանն այսօր» միջազզային մեդիախմբի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին տված հարցազրույցում:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչ փոխզիջման է Հայաստանը պատրաստ և արդյոք կա գիծ, որից Հայաստանը չի նահանջի որևէ պարագայում՝ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է. «Այո, իհարկե կա այդպիսի գիծ, և այդ գիծը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն է: Եվ միշտ, բոլոր ժամանակներում Հայաստանը պատրաստ է եղել փոխզիջման: Ամենահայտնին կազանյան նախաձեռնությունն է, երբ Հայաստանը պատրաստ է եղել հստակ փոխզիջման: Բայց Ադրբեջանը հրաժարվել է ստորագրել այդ համաձայնությունները, որովհետև չէր ցանկանում և չի ցանկանում ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ինքնորոշման իրավունքը: Եվ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը մեզ համար գիծ է, կարմիր գիծ է, որից մենք չենք կարող անցնել»:
Անդրադառնալով հոկտեմբերի 10-ի մոսկովյան համաձայնությունների մեջ հիշատակված կարգավորման բազային սկզբունքների մասին հարցին՝ ՀՀ վարչապետն ասել է, որ այդ սկզբունքները հայտնի են՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունք, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն:
«Հարցը նրանում է, թե ինչպես են կողմերը մեկնաբանում այդ սկզբունքները: Որովհետև բանակցային գործընթացի ընթացքում պարզվեց, որ տարբեր կողմեր տարբեր կերպ են մեկնաբանում այդ սկզբունքները: Եվ հիմա մենք ունենք իրավիճակ, երբ այդ շատ կարևոր սկզբունքներից մեկը խախտված է: Ես արդեն խոսեցի դրա մասին: Դա Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծման համար ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքն է»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

"Красной чертой" для Армении является право народа Нагорного Карабаха на самоопределение: Пашинян
"Красной чертой" для Армении является право народа Нагорного Карабаха на самоопределение, отказаться от этого Ереван не может. Как передает Арменпресс, об этом заявил РИА Новости премьер-министр Армении Никол Пашинян.
"Есть такая черта, и эта черта - право на самоопределение народа Нагорного Карабаха. И всегда во все времена Армения была готова на такой компромисс. И самая известная инициатива - Казанская инициатива, когда Армения была готова на конкретный компромисс. Но Азербайджан отказался подписывать эти соглашения, потому что Азербайджан не хотел и не хочет принять право на самоопределение армян Нагорного Карабаха. И право на самоопределение Нагорного Карабаха - это для нас "красная черта", за которую мы не можем перешагнуть", - заявил Пашинян в ходе параллельного интервью лидеров Армении и Азербайджана, которое они дали в четверг гендиректору МИА "Россия сегодня" Дмитрию Киселеву.
Пашинян также отметил, что Ереван для урегулирования в Нагорном Карабахе готов реализовать те шаги, о которых договорились в Москве на трехсторонних консультациях глав МИД Армении, России, Азербайджана.
“Вопрос в том, как эти принципы интерпретируются сторонами. Потому что в ходе переговорного процесса оказалось, что разные стороны по-разному интерпретируют эти принципы. И сейчас мы имеем ситуацию, когда один из этих очень важных принципов уже нарушен. Я уже говорил о нем — это неиспользование силы или угрозы силы для решения нагорно-карабахской проблемы”, - отметил Никол Пашинян.