Շուշիի հրթիռակոծման հետևանքով վիրավորված ռուս լրագրողներին կտեղափոխեն Մոսկվա
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Շուշիի ՍուրբՂազանչեցոց եկեղեցու հրթիռակոծման հետևանքով վիրավորված երկու ռուս լրագրողներին Ռուսաստանի Դաշնություն կտեղափոխեն կառավարական պատվիրակության հետ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, նույն ինքնաթիռով Մոսկվա են վերադառնալու նաև Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի աշխատանքային այցը լուսաբանած լրագրողները։
Հոկտեմբերի 8-ին Ադրբեջանի Զինված ուժերը երկու անգամ հրթիռակոծել են Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցին: Եկեղեցու հրթիռակոծությունից վիրավորված երեք ռուս լրագրողներից մեկի վիճակը ծայրահեղ ծանր է: ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունն հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի Զինված ուժերի կողմից Արցախում լրագրողների թիրախավորումը միտված է Ադրբեջանի բանակի ռազմական հանցագործությունների լուսաբանմանը խոչընդոտելուն:

Russian reporter injured by Azerbaijani bombing if Shushi church to be taken to Russia
YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. The two Russian journalists injured by Azerbaijani bombing of the Ghazanchetsots Cathedral of Artsakh’s Shushi town will taken to Russia with the governmental delegation, ARMENPRESS reports, citing Ria Novosti, the reporters covering Russian PM Mikhail Mishustin’s working visit to Yerevan will return to Moscow with the same plane.
On October 8 the Azerbaijani forces bombed Shushi’s Ghazanchetsots Cathedral twice. One of the Russian reporters has been critically injured. The Armenian Foreign Ministry has announced that the regular targeting of international reporters in Artsakh by Azerbaijan is aimed at preventing them from covering the war crimes committed by Azerbaijan. Earlier two French reporters had been injured. Azerbaijan has banned international reporters to cover the developments from the territory of Azerbaijan.