Ռումինիան հայկական, ադրբեջանական կողմերին կոչ է անում վերսկսել քաղաքական երկխոսությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարար Բոգդան Աուրեսկոն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի ուղղությամբ սանձազերծված գործողություններին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Աուրեսկոն այս մասին գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում:
«Անհանգստացնող զարգացումներ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի շփման գծում: Ռումինիան կոչ է անում երկու կողմերին դեէսկալացնել և վերսկսել քաղաքական երկխոսությունը՝ բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծումներ գտնելու համար՝ միջազգային իրավունքին համապասխան»,- նշել է արտգործնախարարը:
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվ հրետակոծություն է սկսել: Հրետակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Ադրբեջանական զինուժը կորցրել է 2 ուղղաթիռ, 14 ԱԹՍ, ունի զրահատեխնիկայի կորուստներ: Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով Մարտունու շրջանում մեկ կին և մեկ երեխա են զոհվել: Քաղաքացիական անձանց շրջանում կան տասնյակ վիրավորներ տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով։ Արցախա-ադրբեջանական սահմանին մարտական գոծողությունների ընթացքում հայկական կողմից տասը զինծառայող է զոհվել:

Румыния призывает армянскую и азербайджанскую стороны возобновить политический диалог
Министр иностранных дел Румынии Богдан Ауреску прокомментировал действия, развязанные Азербайджаном в направлении Арцаха.
Как передает Арменпресс, Богдан Ауреску написал об этом в своем микроблоге в Twitter.
«Тревожные события на линии соприкосновения между Арменией и Азербайджаном. Румыния призывает обе стороны к деэскалировать ситуацию и возобновить политический диалог, чтобы найти исключительно мирные решения ситуации - в соответствии с международным правом», - сказал он.
Рано утром 27 сентября Азербайджан начал активные обстрелы на линии соприкосновения с Арцахом. Обстрелу подвергаются и мирные населенные пункты, в том числе столица Степанакерт. Вооруженные силы Азербайджана потеряли 2 вертолета, 14 БПЛА, есть потери в бронетехнике. В результате нападения Азербайджана в Мартунинском районе погибли одна женщина и один ребенок. Среди мирных жителей десятки раненых с телесными повреждениями различной степени. Противник обстреливал школы, в том числе в Степанакерте. С армянской стороны во время военных действий погибли 10 военнослужащих