Ամերիկյան ընկերությունը նախատեսում է Հայաստանում հիմնել տեխնոլոգիական լուծումների գլոբալ կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2020 թվականի սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը հանդիպում է ունեցել ամերիկյան SADA Systems տեխնոլոգիական ընկերության հիմնադիր, խորհրդի նախագահ Հովիկ Սաֆոյանի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Հակոբ Արշակյանը տեղեկացրել է, որ նախարարությունը վերակազմավորվել է մեկ տարի առաջ և ներկայումս ներառում է կապի, բարձր տեխնոլոգիաների, ռազմարդյունաբերության և թվայնացման ոլորտները, բարձր տեխնոլոգիական բլոկը համախմբվել է նախարարության հովանու ներքո:
Ամերիկյան SADA Systems տեխնոլոգիական ընկերության հիմնադիր Հովիկ Սաֆոյանը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին ընդունելության համար՝ նշելով, որ իրենք ակտիվ հետևում են նախարարության գործունեությանը և շատ տպավորված ու ոգևորված են նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերով: Նա նշել է, որ կարևորելով Հայաստանում տաղանդների բացահայտումն ու ներգրավումը՝ SADA Systems տեխնոլոգիական ընկերությունը նախատեսում է Երևանում Տեխնոլոգիական լուծումների գլոբալ կենտրոն հիմնել, որի վերաբերյալ մանրամասները կներկայացվեն առաջիկայում:
Նախարարը շատ է կարևորել նման կենտրոնի հիմնումը Հայաստանում և տաղանդի ներհոսքի հստակ մեխանիզմների անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ այդ կարևոր նպատակին են ուղղված նախարարության գլոբալ ծրագրերն ու ձևավորվող ենթակառուցվածքները:
Անդրադառնալով նախարարության կողմից իրագործվող ծրագրերի բովանդակությանն ու ռազմավարությանը՝ նախարարը նշել է, որ դրանք բոլորը մարդակենտրոն են, որ ամեն բան արվում է նոր ընկերություն ստեղծելու, լավ գաղափարներ գեներացնելու, ընկերություն հիմնելու, սփյուռքի հայրենակիցների փորձառությունն ու կորպորատիվ մշակույթը հայ ձեռներեցներին փոխանցելու, կապեր հաստատելու, ստեղծագործ ու ստեղծարար մարդկանց համար լավագույն էկոմիջավայր ձևավորելու ուղղությամբ:
Սփյուռքի դերին անդրադառնալով՝ նախարար Արշակյանը նշել է, որ փոխշահավետ համագործակցության համար անհրաժեշտ է ճիշտ գնահատել ռեսուրսները և երկուստեք փոխշահավետ պայմաններով գործակցություն իրականացնել: Նա մատնանշել է վարչապետի Սիլիկոնյան հովիտ այցը, որը հիմք է հանդիսացել «Հայկական վիրտուալ կամուրջ» ծրագրի համար:
Հովիկ Սաֆոյանը շատ տպավորիչ է համարել նախարարության ծրագրերը, ռազմավարությունը, ուղղությունները, վերլուծությունները, համադրությունները, նշել, որ նախարարությունը գլոբալ տեսլական ունի, որը սփյուռքում շատ բարձր է գնահատվում:
«Սա կարծես թե թարմ օդ լինի, նոր մոտեցում, որ նախկինում չի եղել, կառավարությունը ցույց է տալիս, որ Հայաստանը երկիր չէ բարեգործություն անելու, այլ՝ փոխշահավետ գործակցությամբ նոր ընկերությունների և հնարավորությունների ստեղծման կենտրոն»,֊ նշել է Սաֆոյանը:
SADA Systems ընկերության հիմնադիր Հովիկ Սաֆոյանը նշել է, որ լավագույն ներդրումը տեղում նոր ձեռնարկության հիմնումը կլինի, որը կներառի տեխնիկական և ինժեներական, մասնագիտական, կառավարման ծառայություններ և աջակցություն, կիրառական ծրագրերի մշակում և կոչված կլինի բացահայտելու և կրթելու տաղանդներ: Ըստ հիմնադրի՝ նախատեսվում է ստեղծել իրական բիզնես, ուր փորձառություն ձեռք կբերեն, կաշխատեն հայ տաղանդները՝ ի նպաստ Հայաստանի զարգացման:
«Ոգևորիչ է կառավորության աջակցությունն ունենալ ընկերության ընդլայնման և Հայաստանում հիմնադրման գործում: Սփյուռքում ապրելով մեր հայրենիքն ամեն օր է մեր մտքերում, ամեն օր ենք մենք այստեղ մտքով վերադառնում, և հաջողակ օրինակների ականատես լինելու կարիք ունենք: SADA Systems-ի համար շատ կարևոր է ներկայություն ունենալ այստեղ, կրթել տաղանդներ, ոլորտի գիտակներ ու փորձագետներ: Առաջադրանքը հեշտ չէ, բայց՝ իրագործելի»,- նշել է Սաֆոյանը և հավելել, որ իր ծրագրերը երկարաժամկետ են և հեռանկարային:
Ամփոփելով, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը շնորհակալություն է հայտնել հայ գործարարին իր պատրաստակամության և հայրենանվեր մոտեցումների համար, ընդգծել՝ մեկտեղելով ջանքերը սփյուռքի հետ հնարավոր է հասնել ավելի մեծ արդյունքների:

Американская компания планирует основать в Армении глобальный центр технологических решений
22 сентября 2020 года министр высокотехнологичной промышленности Акоп Аршакян встретился с основателем американской компании “SADA Systems Technology”, председателем правления Овиком Сафояном. Об этом Арменпресс сообщили в Министерстве высокотехнологичной промышленности Армении.
Приветствуя гостя, министр Акоп Аршакян сообщил, что министерство было реорганизовано год назад, в настоящее время оно включает сферы связи, высоких технологий, военной промышленности, оцифровки. Под эгидой министерства объединен весь блок высоких технологий.
Основатель американской технологической компании “SADA Systems” Овик Сафоян поблагодарил министра за прием, отметив, что они внимательно следят за деятельностью министерства, очень впечатлены ею и воодушевлены программами, реализуемыми министерством. Он отметил, что придавая важность выявлению и привлечению талантов в Армении, технологическая компания “SADA Systems” планирует основать в Ереване глобальный центр технологических решений, детали проекта будут представлены в ближайшее время.
Министр подчеркнул важность создания подобного центра в Армении и необходимость четких механизмов притока талантов, отметив, что этой важной цели служат глобальные программы и формирующаяся инфраструктура министерства.
Коснувшись содержания и стратегии программ, реализуемых Министерством, министр отметил, что все они ориентированы на человека, что делается все для создания новых компаний, генерации хороших идей, передачи опыта и корпоративной культуры соотечественников из диаспоры армянским предпринимателям, налаживания связей, формирования лучшей среды для творческих и креативных людей.
Говоря о роли диаспоры, министр Аршакян отметил, что для взаимовыгодного сотрудничества необходимы правильная оценка ресурсов и сотрудничество на взаимовыгодных условиях. Он упомянул визит премьер-министра в Силиконовую долину, который послужил основой программы “Армянский виртуальный мост”.
Овик Сафоян программы, стратегию, направления, анализ, комбинации министерства счел очень впечатляющими. Он отметил, что министерство имеет глобальное видение, которое в диаспоре очень высоко ценится.
“Мне кажется, это будет глотком свежего воздуха, новым подходом, которого раньше не было. Правительство показывает, что Армения не страна для благотворительности, а центр создания новых компаний и возможностей посредством взаимовыгодного сотрудничества”, - отметил Сафоян.
Основатель компании “Sada Systems” Овик Сафоян отметил, что лучшим вкладом станет создание нового предприятия, которое будет включать в себя технические и инженерные, профессиональные, управленческие услуги и содействие, разработку прикладных программ и будет призвано выявлять и обучать таланты. Из слов Сафояна следует, что планируется создание бизнеса, в котором армянские таланты будут набираться опыта и работать во благо Армении и ее развития.
“Важно заручиться поддержкой правительства в расширении компании, и ее создании в Армении. Живя в диаспоре, мы каждый день думаем о нашей Родине, мы возвращаемся сюда, нам нужны успешные примеры. Для “SADA Systems” очень важно присутствовать здесь, обучать таланты, отраслевых специалистов и экспертов. Задача непростая, но выполнимая”, - заключил Сафоян, добавив, что его планы долгосрочные и многообещающие.
Подводя итоги, министр высоких технологий Акоп Аршакян поблагодарил армянского бизнесмена за его готовность и патриотический подход, подчеркнув, что совместными усилиями можно будет добиться больших результатов.