Ալեն Սիմոնյանն առաջարկում է բարձրացնել վիրավորանքի և զրպարտության համար նախատեսված պատժաչափերը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հավանություն տվեց Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագծին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` խորհրդարանի փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանն առաջարկում է բարձրացնել վիրավորանքի և զրպարտության համար նախատեսված պատժաչափերը:
«Այն պարագայում, երբ համացանցը թույլ է տալիս ընդամենը մի քանի րոպեի ընթացքում գրանցել էջեր, կայքեր, որոնք իբր հանդիսանում են լրատվական կայքեր, բայց տարածում են սուտ ու զրպարտություն, կարծում եմ, որ այս փոփոխությունով կկարողանանք հնարավորինս կանխել, նվազեցնել սուտն ու զրպարտությունը: Դրամային արտահայտությամբ առաջարկում եմ վիրավորանքի համար նախատեսված շեմը բարձրացնել մինչև 5 մլն, իսկ զրպարտության համար` մինչև 10 մլն դրամ»,- ասաց Սիմոնյանը:
Սիմոնյանը նշեց, որ այսօր տեղեկատվական դաշտում առկա է մի իրավիճակ, երբ գրեթե ամեն օր կարելի է հանդիպել վիրավորանքի և զրպարտության:

YEREVAN, SEPTEMBER 7, ARMENPRESS. A bill on setting stricter liability for insult and defamation has passed a parliamentary committee on Monday.
Vice Speaker of Parliament Alen Simonyan (My Step bloc) is proposing with the bill to amend the civil code and define higher penalties for insults and defamation.
“In times when the internet enables to register within minutes pages and websites which present themselves as news websites but are actually spreading defamation and fake news, I believe that we will be able to maximally prevent, reduce the fake news and defamation with these amendments,” he said.
Simonyan said he proposes to increase the envisaged penalty for insult up to 5 million drams, and the penalty for defamation up to 10 million drams.