ՏԿԵ նախարարությունը նախատեսում է փոփոխել ավտոմեքենաների տեխզննության համակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում նախատեսվում է փոփոխություններ կատարել ավտոմեքենաների տեխզննության գործընթացում և ներդնել կառավարման էլեկտրոնային համակարգ:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում այս մասին ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը:
«Մինչև 4 տարեկան ավտոմեքենաների վարորդները կարիք չեն ունենա տեխզննություն անցնել: Մինչև 10 տարեկան ավտոմեքենաները պետք է անցնեն տեխզննություն 2 տարին մեկ անգամ, իսկ դրանից ավելի երկար շահագործված ավտոմեքենաները՝ տարին 1 անգամ: Նախատեսում ենք ներդնել կառավարման էլեկտրոնային համակարգ, որը թույլ կտա ազատվել դիմապակուն փակցվող կտրոններից: Դրանք շատ դեպքերում ձևական բնույթ են կրում, քանի որ այսօր մարդիկ այդ կտրոնները կարող են ձեռք բերել բանկերից»,- նշեց Սիմոնյանը:
Նրա խոսքով՝ տվյալ նախագծով մարդիկ պարտավորված կլինեն գնալ տեխնիկական զննության կայան: ՏԿԵ փոխնախարարը հայտնեց, որ տեխնիկական զննությունը լինելու է հնարավորինս ավտոմատացված և հնարավոր կլինի առցանց հետևել այդ գործընթացին:
«Առցանց հետևելով` մենք կկարողանանք խուսափել ոչ պատշաճ տեխնիկական զննության անցկացումից»,- ասաց Սիմոնյանը:
Ավտոմեքենաների տեխզննության գործընթացի ընթացակարգերում փոփոխությունների համար Կառավարությունը հուլիսի 23-ի նիստում հավանություն է տվել«Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» և մի շարք այլ օրենքներում ու օրենսգրքերում փոփոխությունների ու լրացումների նախագծերի փաթեթին:

Министерство ТУ планирует изменить систему техосмотра автомобилей
В Армении планируется внести изменения в процесс техосмотра автомобилей и внедрить электронную систему управления.
Об этом в пресс-центре Арменпресс сказал замминистра территориального управления и инфраструктур Армен Симонян.
“Автомобили, с года выпуска которых прошло меньше 4 лет, не будут нуждаться в техосмотре. Автомобили в возрасте до 10 лет должны проходить техосмотр раз в два года, а автомобили, эксплуатируемые дольше этого, - 1 раз в год. Мы планируем внедрить электронную систему управления, которая позволит избавиться от купонов, прикрепленных к лобовому стеклу. Они во многих случаях носят формальный характер, поскольку сегодня люди могут приобретать эти чеки и из банков”, - отметил Симонян.
По его словам, данный проект вынудит водителей идти на станцию технического осмотра. Замминистра ТУ сообщил, что технический осмотр будет по возможности автоматизирован и возможно будет проследить за этим процессом онлайн.
“Так мы сможем избежать проведения ненадлежащего технического осмотра”, - сказал Симонян.
Для внесения изменений в процедуры техосмотра автомобилей правительство на заседании 23 июля одобрило пакет проектов изменений и дополнений в Законы Республики Армения “Об обеспечении безопасности дорожного движения” и в ряд других законов и кодексов.