Տոնոյանը Կասպրշիկի ուշադրությունն է հրավիրել հայ սպայի մասնակցությամբ ադրբեջանական տեսաուղերձին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը օգոստոսի 26-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
Ստեփանյանը նշել որ, որ զրույցի ընթացքում Տոնոյանը դեսպան Կասպրշիկի ուշադրությունը հրավիրել է ինչպես այսօր ադրբեջանական լրատվամիջոցներում շրջանառության մեջ դրված հայկական բանակի սպա Գուրգեն Ալավերդյանի մասնակցությամբ տեսաուղերձին, այնպես էլ հրապարակված նախորդ տեսահոլովակին՝ ընդգծելով, որ վերոնշյալ տեսագրությունները միջազգայնորեն ամրագրված իրավունքների, այդ թվում նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում են:
«Ժնևյան կոնվենցիաները երաշխավորում են ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանությունը, նրանց պատվի և արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի իրավունքը, որը պետք է բացառի ցանկացած տեսակի նվաստացնող վերաբերմունք անկախ նրանից, թե ինչ պայմաններում և ինչ տեղանքում է անձը հայտնվել հակառակ կողմի իրավազորության ներքո: Զինծառայող Գուրգեն Ալավերդյանն ակնհայտորեն կարդում է իրեն պարտադրված թերի հայերենով մշակված տեքստը», - գրել է Ստեփանյանը։
Գուրգեն Ալավերդյանը Ադրբեջանի տարածքում հայտնվել է օգոստոսի 24-ին: ՀՀ ՊՆ-ն հայտնել էր, որ նախնական տվյալներով նա մոլորվել է:

Defense Minister Tonoyan condemns footage released by Azerbaijan in a conversation with Kasprzyk
YEREVAN, AUGUST 26, ARMENPRESS. Defense Minister of Armenia Davit Tonoyan held a telephone conversation with Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk, ARMENPRESS reports MoD spokesperson Shushan Stepanyan wrote on her Facebook page.
Shushanyan noted that during the conversation the Defense Minister drew the attention of Ambassador Kasprzyk on the two footages released by the Azerbaijani media outlets today and earlier with the participation of Armenian officer Gurgen Alaverdyan. Tonoyan emphasized that the footages are a gross violation of international laws, including humanitarian law.
‘’The Geneva Conventions guarantee the protection of the rights of war prisoners, respect for their honor and dignity, which must preclude any form of degrading treatment, regardless of the circumstances in which the person is placed under the jurisdiction of the other party. Serviceman Gurgen Alaverdyan is obviously forced to read the text in imperfect Armenian’’, Stepanyan wrote.
Gurgen Alaverdyan appeared in the Azerbaijani territory on August 24. The Defense Ministry of Armenia announced that according to preliminary data, he has been disoriented due to bad weather conditions.