ԱՄՆ-ը լրացուցիչ աջակցություն է տրամադրում Հայաստանին՝ COVID-19-ի դեմ պայքարի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների կառավարությունը՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) միջոցով լրացուցիչ 1 միլիոն 436 հազար դոլար է հատկացրել Հայաստանին՝ COVID-19-ի դեմ պայքարի համար։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի առաքելությունից, ընդհանուր առմամբ, ԱՄՆ կառավարությունը Հայաստանին մոտ 4 միլիոն դոլարի հրատապ օգնություն է տրամադրել 2020 թվականին: Միացյալ Նահանգները տրամադրում է կենսական անհրաժեշտության աջակցություն՝ գործակցելով ՀՀ կառավարության, միջազգային մարդասիրական գործընկերների և այլ շահագրգիռ կողմերի հետ՝ բացահայտելու ներդրման կարիք ունեցող ոլորտներն ըստ առաջնահերթության։
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն այս նոր՝ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարի օժանդակությամբ կաջակցի գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներին տնտեսապես վերականգնվել համավարակից և հարմարեցնել կարիքները հետկորոնավիրուսային աշխարհի իրողություններին:
Պետդեպարտամենտի կողմից տրամադրվող հավելյալ $436,000 դոլարը կհատկացվի այն խոցելի միգրանտների կարիքների բավարարմանը, որոնք համավարակի պատճառով չեն կարողանում վերադառնալ իրենց մշտական բնակավայր։ Այս օժանդակության շնորհիվ նրանք կունենան կացարան, մթերք, ինչպես նաև հնարավորություն՝ օգտվելու բժշկական և սոցիալական ծառայություններից։
Բացի COVID-19 համավարակի դեմ պայքարի համար տրամադրված վերոնշյալ աջակցությունից, անցած 20 տարիների ընթացքում Միացյալ Նահանգները Հայաստանում ներդրել է ավելի քան 1,57 միլիարդ դոլար, որից մոտ 106 միլիոն դոլարն՝ առողջապահության ոլորտում:

США для борьбы с COVID-19 предоставят Армении дополнительное содействие
Правительство Соединенных Штатов Америки посредством Госдепартамента США и Агентства США по международному развитию (USAID) Армении для борьбы с COVID-19 предоставят дополнительное содействие в размере 1 млн 436 000 долларов.
В миссии USAID в Армении «Арменпресс» сообщили, что, в целом, в 2020 году правительство США уже предоставило Армении срочное содействие в размере около 4 млн долларов. Соединенные Штаты предоставляя жизненно необходимое содействие, сотрудничают с правительством Армении, с международными гуманитарными партнерами и другими заинтересованными сторонами, чтобы выявить сферы, нуждающиеся в инвестициях, по приоритету.
Сумма оказываемого содействия в размере 1 миллиона долларов USAID будет направлена в сферы сельского хозяйства и туризма для, чтобы помочь им оправиться от последствий эпидемии и адаптироваться к новым реалиям посткоронавирусного мира.
Дополнительные $ 436 000, предоставляемые Госдепартаментом, будут направлены на оказание содействия мигрантам, которые из-за пандемии не могут вернуться на свое постоянное место жительства. Будет решена проблема их проживания, пропитания и пользования медицинскими и социальными услугами.
В течение прошедших 20 лет Соединенные Штаты предоставили Армении более $ 1,57 млрд, из которых около $ 106 млн - в сферу здравоохранения.