Թուրքիայի խորհրդարանն ընդունել Է օրինագիծ սոցցանցերի նկատմամբ վերահսկողության ուժեղացման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովն ընդունել Է օրինագիծ օտարերկրյա սոցիալական ցանցերի նկատմամբ վերահսկողության ուժեղացման մասին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 29-ին այդ մասին հաղորդել Է NTV հեռուստաալիքը:
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ սույն որոշումն օտարերկրյա ընկերություններին, մասնավորապես, Facebook-ին, Twitter-ին, Instagram-ին, կպարտավորեցնի բացելու իրենց ներկայացուցչությունները Թուքիայում: Այդ իրավական անձինք պատասխանատվություն կկրեն իրենց հարթակներում հակաիրավական կոնտենտի հրապարակման համար:
Դրանք նաեւ պարտավոր կլինեն միջոցներ ձեռնարկելու նման տեղեկատվության տարածումը կանխարգելելու համար: Եթե ընկերությունները հրաժարվեն Թուրքիայում ներկայացուցչություններ բացելուց, ապա Անկարան մտադիր Է սահմանափակել սոցիալական ցանցերից օգտվելու հնարավորությունն, ընդհուպ մինչեւ Թուրքիայում դրանցից օգտվելու լիակատար արգելումը: Սույն օրինագծի նախաձեռնողներ են հանդես եկել կառավարող Արդարության եւ զարգացման կուսակցությունը եւ Ազգային շարժման կուսակցությունը:
Կառավարող վերնախավի կողմից օտարերկրյա սոցցանցերի քննադատության տարփն սկսվել Է հունիսի վերջին այն բանից հաիո, երբ Թուրքիաի ֆինանսների եւ գանձապետարանի նախարար Բերաթ Ալբայրաքը, որը նաեւ Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի փեսան Է, Twitter-ում հրապարակել Է հաղորդագրություն չորրորդ երեխայի ծնվելու մասին: Բացի դրականից, այն ստացել Է բազմաթիվ բացասական մեկնաբանություններ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: парламент Турции принял законопроект об усилении контроля за соцсетями
Великое национальное собрание Турции приняло законопроект об усилении контроля за иностранными социальными сетями. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в среду телеканалNTV.
По его данным, данное решение обяжет иностранные компании, в частностиFacebook,Twitter,Instagram, открыть свои представительства в Турции. Такие юридические лица будут нести ответственность за публикацию на их платформах противоправного контента. Они также будут обязаны принимать меры для пресечения распространения подобной информации.
Если компании откажутся открывать турецкие представительства, то Анкара намерена ограничивать доступ к социальным сетям, вплоть до полного закрытия доступа к ним в Турции.
Инициаторами данного законопроекта выступили правящая Партия справедливости и развития и Партия националистического движения. Критика со стороны правящей элиты на иностранные соцсети обрушилась в конце июня после того, как министр финансов и казначейства Турции Берат Албайрак, который также является зятем президента Тайипа Эрдогана, опубликовал вTwitterсообщение о рождении четвертого ребенка.Кроме положительных, он получил массу негативных комментариев.