Շավարշ Քոչարյանը չի կարծում, որ Մամեդյարովի հեռանալով կփոխվի Ադրբեջանի քաղաքականությունը
ՄԻՆՍԿ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը չի կարծում, որ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Էլմար Մամեդյարովի հեռանալուց հետո կփոխվի Ադրբեջանի քաղաքականությունը: «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ այս մասին Քոչարյանն ասաց Մինսկում լրագրողների հետ զրույցում:
«Ես չեմ կարծում, որ անձի փոփոխությամբ պետության քաղաքականությունը փոխվում է: Ցավոք, առ այսօր այն ապակառուցողական է, տեսնենք, թե ինչպես կլինի սրանից հետո»,- ասաց Քոչարյանը:
ԱԳ փոխնախարարն անդրադառնալով Մամեդյարովի պաշտոնանկությանը, կարծիք հայտնեց, որ այդտեղ խնդիրը ներքին է, ոչ թե արտաքին, որոնք կարող են վերաճել, անգամ, Ադրբեջանի նախագահի փոփոխության:
«Կարծում եմ, որ այստեղ խնդիրը ոչ թե արտաքին է, այլ ներքին: Ադրբեջանում տեղի են ունենում կադրային փոփոխություններ, այնպիսի տպավորություն է, որ այդ փոփոխություններն ունեն շատ հեռահար նպատակներ, ընդհուպ մինչև նախագահի փոփոխություն»,- նշեց Շավարշ Քոչարյանը:
Հուլիսի 16-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պաշտոնանկ է արել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնը 2004թ. զբաղեցնող Էլմար Մամեդյարովին: ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվել է Ջեյհուն Բայրամովը:

YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS. Armenian deputy foreign minister Shavarsh Kocharyan doesn’t think that Azerbaijan’s policy will change after the dismissal of Elmar Mammadyarov from the position of the foreign minister.
“I don’t think that with the change in person the state’s policy is also changing. Unfortunately, to date its [Azerbaijani] policy is unconstructive, let’s wait and see what will be after this”, he told reporters in Minsk.
Commenting on Mammadyarov’s dismissal, the deputy FM said here the problem is internal, not external, which can grow even to the change of the Azerbaijani president.
“Cadre changes are taking place in Azerbaijan. It’s an impression that these changes have further rising goals, up to the change of the president”, he said.
On July 16 Azerbaijani President Ilham Aliyev dismissed Foreign Minister Elmar Mammadyarov, who was serving in this post since 2004. Aliyev shortly appointed the education minister of Azerbaijan as new foreign minister.