Կարճաղբյուրում կիրականացվի 48 միլիոն դրամի սուբվենցիոն ծրագիր
ԳԱՎԱՌ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի Կարճաղբյուր գյուղում ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակներում այս տարվա ընթացքում կասֆալտապատվեն թիվ 3 եւ 15 փողոցների հատվածներ՝ մոտ 1 կիլոմետր ընդհանուր երկարությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գեղարքունիքի մարզպետարանի զարգացման ծրագրերի, զբոսաշրջության եւ վերլուծության բաժնից՝ ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 48 միլիոն դրամ, որի 60 տոկոսը կամ 28 միլիոն 800 հազար դրամը հատկացնում է ՀՀ կառավարությունը, 40 տոկոսը կամ 19 միլիոն 200 հազարը՝ Կարճաղբյուրի համայնքապետարանը:
Կարճաղբյուր համայնքի ղեկավար Տարոն Քոչարյանի հավաստմամբ՝ այս ծրագրի իրականացմամբ ամբողջանում է գյուղի կենտրոնական ճանապարհի հիմնանորոգման ծրագիրը, որն ընթացել է նախորդ տարիների ընթացքում, մի քանի փուլերով: «870 գծամետր ասֆալտապատում կարվի կենտրոնական փողոցում, որով եւ կավարտվի այս ճանապարհի հիմնանորոգման ծրագիրը: Եվս 180 գծամետր երկարությամբ կասֆալտապատվի գյուղի գերեզմանոց տանող ճանապարհը: Շինարարական աշխատանքների մրցույթը կհայտարարվի առաջիկայում»,- ընդգծեց համայնքի ղեկավարը:

В Карчахпюре будет реализована субвенциальная программа на 48 млн драмов
В рамках субвенциальных программ, осуществляемых правительством Армении в селе Карчахбюр Гегаркуникской области, в течение этого года будут заасфальтированы участки 3 и 15 улиц общей протяженностью около 1 км.
Как сообщили «Арменпресс» в отделе программ развития, туризма и анализа администрации Гегаркуника, общая стоимость программы составляет 48 млн драмов, 60% или 28 млн 800 000 драмов выделяет правительство Армении, 40% или 19 млн 200 000 - муниципалитет Карчахбюра.
По словам главы общины Карчахбюра Тарона Кочаряна, реализацией этой программы завершается программа капитального ремонта центральной дороги села, которая началась в предыдущие годы и проходила в несколько этапов. “870 м асфальта будет проложено на центральной улице, этим и завершится программа капитального ремонта этой дороги. Еще 180 метров будут проложено на дороге, ведущий к сельскому кладбищу. Тендер на строительные работы будет объявлен в ближайшее время”, - подчеркнул глава общины.