Ձորագյուղում կհիմնանորոգվեն մշակույթի տունը եւ երկու փողոց
ԳԱՎԱՌ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի Ձորագյուղ համայնքում ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակներում կհիմնանորոգվեն մշակույթի տունը եւ երկու փողոցի առանձին հատվածներ՝ շուրջ 700 գծամետր ընդհանուր երկարությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գեղարքունիքի մարզպետարանի զարգացման ծրագրերի, զբոսաշրջության եւ վերլուծության բաժնից՝ Ձորագյուղի մշակույթի տան հիմնանորոգման ծրագրի նախնական ընդհանուր արժեքը կազմում է 49 միլիոն 790 հազար դրամ, որի 45 տոկոսը կամ 22 միլիոն 405 հազար դրամը հատկացնում է ՀՀ կառավարությունը, 55 տոկոսը կամ 27 միլիոն 385 հազար դրամը՝ Ձորագյուղի համայնքապետարանը:
Սուբվենցիոն մեկ այլ ծրագրով ասֆալտապատման աշխատանքներ կիրականացվեն Ձորագյուղի 11 եւ 12-րդ փողոցների առանձին հատվածներում: Փողոցների ասֆալտապատման ծրագրի նախնական ընդհանուր արժեքը կազմում է 55 միլիոն 910 հազար դրամ, որի 60 տոկոսը կամ 33 միլիոն 546 հազար դրամը հատկացնում է ՀՀ կառավարությունը, 40 տոկոսը կամ 22 միլիոն 364 հազար դրամը՝ Ձորագյուղի համայնքապետարանը: Ձորագյուղ համայնքի ղեկավար Լեւիկ Գրիգորյանի հավաստմամբ՝ այս ծրագրերի իրականացմամբ ամբողջանում է մշակույթի տան եւ թիվ 11 փողոցի հիմնանորոգումը, որոնք ընթացել են նախորդ տարիների ընթացքում, մի քանի փուլերով: «Ձորագյուղի մշակույթի տունը նախորդ տարիների ընթացքում հիմնանորոգման է ենթարկվել մոտ 50-60 տոկոսով: Ծրագրի իրականացման արդյունքում այն կդառնա ամբողջական: Հիմնականում կկատարվեն հատակի նորոգման եւ ներքին հարդարման աշխատանքներ: Թիվ 11 փողոցը կասֆալտապավի մոտ 350 գծամետր երկարությամբ: Այս փողոցն ավարտվում է հայ միջնադարյան պատմաճարտարապետության կարեւոր հուշարձաններից մեկը համարվող «Մասրուց անապատ» եկեղեցու մոտ: Նախորդ տարիներին եւս այստեղ իրականացվել են ասֆալտապատման աշխատանքներ, իսկ մնացած 350 մետրը կասֆալտապատենք ու կավարտենք այս տարվա ընթացքում: Եվս 150 գծամետր ճանապարհ կասֆալտապատվի 11-րդ փողոցին հարող թաղամասում:Թիվ 12 փողոցում, որը տանում է դեպի գյուղի հիմնական դպրոց, կասֆալտապատվի շուրջ 200 գծամետր: Շինարարական աշխատանքները կավարտվեն այս տարվա ընթացքում»,-ներկայացրեց համայնքի ղեկավարը:

В Дзорагюхе будут отремонтированы Дом культуры и две улицы
В рамках субвенциальных программ, осуществляемых правительством Армении в общине Дзорагюх Гегаркуникской области, будут отремонтированы Дом культуры и отдельные участки двух улиц общей протяженностью около 700 метров. Как сообщили Арменпресс в отделе развития, туризма и анализа администрации Гегаркуника, предварительная общая стоимость программы капитального ремонта Дома культуры Дзорагюха составляет 49 млн 790 000 драмов, 45% или 22 млн 405 000 драмов выделяет правительство Армении, 55% или 27 млн 385 000 драмов - муниципалитет Дзорагюха.
По другой субвенциальной программе работы по асфальтированию будут проводиться на отдельных участках 11-й и 12-й улиц Дзорагюха. Предварительная общая стоимость программы асфальтирования улиц составляет 55 млн 910 000 драмов, 60% из которых или 33 млн 546 000 драмов выделяет правительство, 40% или 22 млн 364 000 драмов - муниципалитет Дзорагюха. По словам руководителя общины Дзорагюх Левика Григоряна, реализация этих программ завершается капитальным ремонтом Дома культуры и улицы номер 11, которые проходили в течение предыдущих лет, в несколько этапов. “Дом культуры Дзорагюха в предыдущие годы был отремонтирован на 50 - 60%. В результате реализации программы ремонт будет завершен. В основном будут проведены работы по ремонту пола и внутренней отделке. Также будут асфальтированы почти 350 метров улицы 11. Эта улица заканчивается у церкви “Масруц анапат”, считающейся одним из важных памятников средневекового армянского историко-архитектурного зодчества. Здесь проводились работы по асфальтированию и в предыдущие годы, будут заасфальтированы оставшиеся 350 метров, работа завершится в течение этого года. На улице номер 12, которая ведет к школе села, будет заасфальтировано около 200 метров. Эта работа также завершится в течение этого года”, - представил глава общины.