Ամերիկահայերի անվտանգությունն ապահովված է
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ի Մինեապոլիս քաղաքում մայիսի 25-ին ոստիկանի կողմից Ջորջ Ֆլոյդի սպանության հետեւանքով բողոքի ալիք տարածվեց երկրով մեկ։ Ցույցերը վերածվեցին անկարգությունների, որի պատճառով ԱՄՆ մի շարք քաղաքներում հայտարարվեց պարետային ժամ։ Միացյալ Նահանգներում տիրող իրավիճակի եւ հայ համայնքի խնդիրների մասին «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթի թղթակիցը զրուցել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանի հետ։
–Երեք շաբաթից ավելի ԱՄՆ-ի մի շարք քաղաքներում տեղի են ունենում բողոքի ցույցեր եւ բախումներ։ Որքանո՞վ է ամերիկահայ համայնքը ներգրավված այս գործընթացներում։
–Ինչպես ԱՄՆ այլ քաղաքացիների, այնպես էլ Միացյալ Նահանգների հայ համայնքի ներկայացուցիչների մասնակցությունը խաղաղ ցույցերին հիմնականում պայմանավորված է ռասայական խտրականության դեմ պայքարով, ինչը ընդհանրական առումով բոլոր մասնակիցների շարժառիթն է։ Հայերը չեն մասնակցել անկարգություններին։
–Բողոքի ցույցերի ժամանակ վնասվել են խանութներ, այդ թվում՝ հայերին պատկանող։ Ի՞նչ տեղեկություններ ունեք հայ համայնքին հասցված վնասների մասին։
–Հայ համայնքին անկարգություններից հիմնականում վնաս չի հասցվել։ Արեւմտյան ափի հայկական հոծ բնակչությամբ քաղաքները դուրս են մնացել անկարգությունների կենտրոնացման շրջաններից։ Տուժել են մոտ մեկ տասնյակ հայերի պատկանող խանութներ, որոնք թալանվել են։
–Որքանո՞վ է ապահովված հայերի անվտանգությունը։ Ինչպիսի՞ն է դրությունը ներկայումս։
–Դրությունն այժմ խաղաղ է եւ ամբողջությամբ վերահսկվում է իշխանությունների կողմից։ Հայերի անվտանգությունն ապահովված է։
–Այս օրերին բազմաթիվ քաղաքացիներ են դիմում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություններ տարբեր խնդիրներով, այդ թվում՝ Հայաստան վերադառնալու ցանկությամբ։ Որքա՞ն ՀՀ քաղաքացի է վերադարձել, եւ քանիսի՞ վերադարձը դեռ պետք է ապահովվի։
–Համավարակի բռնկումից ի վեր ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը եւ Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունն աջակցել են ՀՀ քաղաքացիներին տվյալ իրավիճակով պայմանավորված բազմաթիվ խնդիրների շուրջ, այդ թվում՝ նրանց վերադարձի կազմակերպման։ Մայիսի 2-ից ցայսօր Լոս Անջելեսից հայրենիք է վերադարձել մոտ 370 ՀՀ քաղաքացի։ ԱՄՆ արեւելյան ափից Հայաստան է վերադարձել 150—ից ավելի ՀՀ քաղաքացի, այդ թվում՝ 37 ուսանող եւ 35 աշակերտ։
–ԱՄՆ Դենվեր քաղաքում բողոքի ակցիայի մասնակիցների կողմից վանդալիզմի էր ենթարկվել Հայոց ցեղասպանության ու մարդկության դեմ կատարված բոլոր հանցագործությունների զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքար-հուշարձանը։ Վերականգնվա՞ծ է այսօր այն։
–Ցավով պետք է նշենք, որ ընթացող ցույցերի արդյունքում պղծվել-վնասվել է Կոլորադո նահանգի Դենվեր քաղաքում տեղադրված եւ Հայոց ցեղասպանությանը, եւ մարդկության դեմ կատարված բոլոր հանցագործությունների զոհերին նվիրված խաչքարը։ Իրադրության հանդարտեցումից հետո ամերիկահայ համայնքի մասնակցությամբ քայլեր կձեռնարկվեն խաչքարի նախնական տեսքի վերականգնման ուղղությամբ։ ԱՄՆ-ում մեր դիվանագիտական եւ հյուպատոսական ներկայացուցչությունների միջոցով մշտական կապ ենք պահպանում Ամերիկայի հայկական համայնքային կառույցների եւ անհատների հետ։

Безопасность армян США обеспечена
В результате убийства Джорджа Флойда полицейским в американском городе Миннеаполис 25 мая волна протеста прошла по всей стране. Протесты переросли в беспорядки, из-за которых в ряде городов США был объявлен комендантский час. О ситуации в Соединенных Штатах и проблемах армянской общины корреспондент газеты “Айастани Анрапетутюн” говорила с пресс-секретарем МИД Армении Анной Нагдалян.
- Более трех недель в ряде городов США проходят акции протеста и столкновения. Вовлечена ли армянская община Америки в эти процессы?
- Участие как других граждан США, так и представителей армянской общины США в мирных митингах в основном обусловлено борьбой с расовой дискриминацией, что в общем плане является мотивом для всех участников. Армяне не участвовали в беспорядках.
- Во время протестов пострадали магазины, в том числе и принадлежащие армянам. Какие у Вас сведения об ущербе, нанесенном армянской общине?
- Армянская община от беспорядков не понесла особого ущерба. Города с многочисленным армянским населением западного побережья выпали из районов централизации беспорядков. Пострадали около десятка магазинов, принадлежащих армянам, они были разграблены.
- Обеспечена ли безопасность армян? Какова ситуация в настоящее время?
- Положение сейчас спокойное и полностью контролируется властями. Безопасность армян обеспечена.
- В эти дни многие граждане обращаются в дипломатические представительства Армении с различными проблемами, в том числе и с желанием вернуться в Армению. Сколько граждан Армении уже вернулись, и возвращение скольких еще должно быть обеспечено.
-После вспышки эпидемии посольство Республики Армения в США и генеральное консульство Республики Армения в Лос-Анджелесе содействовали гражданам Армении в связи с многочисленными проблемами, связанными с данной ситуацией, в том числе и в организации их возвращения. Со 2 мая из Лос-Анджелеса на родину вернулись около 370 граждан Армении. С восточного побережья США в Армению вернулись более 150 граждан Армении, в том числе 37 студентов и 35 учеников.
- В американском городе Денвер участники акции протеста подвергли вандализму памятник-хачкар, посвященный памяти жертв Геноцида армян и всех преступлений против человечества. Восстановлен ли он?
- С сожалением хочу отметить, что в результате проходящих демонстраций осквернен и поврежден установленный в городе Денвер штата Колорадо хачкар, посвященный Геноциду армян и жертвам всех преступлений против человечества. После нормализации ситуации при участии армянской общины США будут предприняты шаги по восстановлению первоначального вида хачкара. Посредством наших дипломатических и консульских представительств в США мы поддерживаем постоянную связь с армянскими общинными структурами и с частными лицами Америки.