ՊՆ փոխնախարարն անդրադարձավ զենքի անօրինական վաճառքում Հայաստանի ներգրավվածության մասին լուրերին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը հերքում է այն լուրերը, թե 2018թ. հետո ձևավորված կառավարությունը ներգրավվել է զենքի անօրինական վաճառքի մեջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Բալայանն ասաց հունիսի 3-ին, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում:
«2018թ. ի վեր, երբ ներկայիս կառավարությունը ձևավորվել է վարչապետի գլխավորությամբ, որևէ երրորդ երկրի հետ Հայաստանի մասնակցությամբ, այդ թվում ի դեմս ՊՆ-ի, որևէ նմանատիպ գործարք տեղի չի ունեցել»,- ասաց Բալայանը:
Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը ներգրավվել է զենքի անօրինական վաճառքի մեջ:
Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակում Վատիկանում Հայաստանի նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանին մեղադրանք է առաջադրվել ապօրինի հարստացման, հայտարարագրման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերի տվյալները թաքցնելու և առանձնապես խոշոր չափերի հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելու համար։ Մինասյանը չի ընդունում առաջադրված մեղադրանքը։ Միքայել Մինասյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել։

Заместитель министра обороны Армении Габриел Балаян опроверг слухи о том, что сформированное в 2018 г. правительство вовлечено в незаконную продажу оружия. Как передает Арменпресс, об этом Балаян сказал 3 июня в беседе с журналистами в Национальном собрании.
“С 2018 г. с тех пор, как было сформировано нынешнее правительство, во главе с премьер-министром, с участием какой-либо третьей страны, в том числе в лице Минобороны, подобной сделки не было”, - сказал Балаян.
Зять третьего президента Армении Сержа Саркисяна, бывший посол Армении в Святом Престоле Микаел Минасян заявил, что Армения вовлечена в незаконную продажу оружия.
В рамках уголовного дела, расследуемого в следственном управлении Комитета по государственным доходам, экс-послу Армении в Ватикане Микаелу Минасяну предъявлено обвинение в незаконном обогащении, сокрытии данных в особо крупных размерах, подлежащих декларированию, и легализации имущества, полученного преступным путем в особо крупных размерах. Минасян не признает предъявленное обвинение. Микаел Минасян объявлен в розыск.