Նորքի տուն ինտերնատում կորոնավիրուսով վարակված տարեցներից 3-ի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Նորքի տուն ինտերնատում նոր տիպի կորոնավիրուսով վարակված 17 տարեցից 3-ի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ այս մասին ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի խոսնակ Սոնա Մարտիրոսյանը։
«Ընդհանուր առմամբ, Նորքի տուն ինտերնատում կորոնավիրուսով վարակվել է 45 հոգի՝ նրանցից 28-ը՝ աշխատակից են, 17-ը՝ հաստատությունում խնամվող տարեց։ Տարեցներից 14-ը հոսպիտալացվել է, ևս 3-ը, ովքեր գրեթե ասիմպտոմ են, մեկուսացվել են հաստատության ներսում։ Հոսպիտալացված տարեցներից 3-ի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր։ Վարակված աշխատակիցները չունեն որևէ սիմպտոմ, այդ պատճառով նրանք մեկուսացվել են հյուրանոցներում»,- նշեց Մարտիրոսյանը և հավելեց, որ տուն ինտերնատում խնամվում է 230 տարեց։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի խոսնակը նաև նշեց, որ կատարվել է 70 թեստավորում, որոնցից դրական է եղել 45-ի պատասխանը։ Դեպքը հաստատվել էր սույն թվականի մայիսի 16-ին։

Состояние 3 заразившихся COVID-19 в доме-интернате Норка граждан крайне тяжелое
Состояние 3 из 17 пожилых людей, инфицированных новым типом коронавируса в доме-интернате Норка, оценивается как крайне тяжелое. Об этом в беседе с Арменпресс сказала пресс-секретарь министра труда и социальных вопросов Сона Мартиросян.
«В целом, 45 человек заразились коронавирусом в доме-интернате Норка: 28 сотрудников и проживающих там 17 пожилых людей. 14 пожилых людей были госпитализированы, а 3 из них, у которых почти нет симптомов заболевания, были изолированы внутри учреждения. Состояние 3 из госпитализированных пожилых людей оценивается как крайне тяжелое. Инфицированные работники не имеют симптомов, поэтому их изолировали в гостиницах», - сказала Мартиросян, добавив, что в доме-интернате проживает 230 человек.
Она также отметила, что проведено 70 тестирований, ответы на 45 из них были положительными.
В Республики Армения объявлено чрезвычайное положение с 18 марта 2020 года, с 18։30 часов, до 13 июня 2020 года, 17։00 часов.
Число подтвержденных случаев коронавируса в Армении достигло 4823, погибли 61 человек, выздоровели 2019 человека. Фактическое лечение получает 2718 пациентов. Проведено 41 850 тестирований.