Խափանման միջոցների ճկուն համակարգ սահմանող օրենսգիրք է անհրաժեշտ. Արման Թաթոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի կարծիքով, պետք է ընդունել Քրեական դատավարության նոր օրենսգիրք, որը խափանման միջոցների համար ճկուն համակարգ կսահմանի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Թաթոյանը նման տեսակետ հայտնեց՝ ԱԺ-ում պատասխանելով «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանի հարցին:
Սուրեն Գրիգորյանը հիշեցրեց, որ ԱԺ-ի կողմից ապրիլի 14-ին ընդունվել և ապրիլի 24-ին ուժի մեջ է մտել ՍԴ համապատասխան որոշման հիման վրա օրենքը: Դա գրավի և կալանքի ինստիտուտները վերաիմաստավորել և այլ կերպ է կարգավորել: Նա հետաքրքրեց, թե ՄԻՊ-ը կարծում է, որ օրենսդրական առումով դրական տեղաշարժ չկա՞:
«ԱԺ կողմից ընդունված այդ օրենքը հատվածական է, դրվագային է և չի լուծի կալանքների համակարգային հարցը: Պետք է անհապաղ ընդունենք Քրեական դատավարության նոր օրենսգիրք, որն ունի ճկուն համակարգ՝ տնային կալանքներ, հսկողության հանձնելու հատուկ խափանման միջոց, որը հսկվելու է էլեկտրոնային միջոցներով, մեկ մարդու նկատմամբ երկու խափանման միջոցի կիրառման հնարավորություն այն հաշվով, որպեսզի կալանքը լինի ամենավերջինը»,-ասաց Թաթոյանը:
Նա նշեց՝ ԱԺ-ի կողմից ընդունված այդ նախագծի հետ կապված մի շարք փաստաբան գործընկերներ մտահոգություններ են հայտնել, որ այն ոչ ամբողջությամբ է լուծում Սահմանադրական դատարանի որոշման հետ կապված հարցը: Լրացուցիչ ուսումնասիրելուց հետո միայն ՄԻՊ-ը կկարողանա դիրքորոշում հայտնել, սակայն համակարգային առումով այն բավարար չի համարում:
ՀՀ ազգային ժողովը ապրիլի 14-ին երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել էր կառավարության կողմից ներկայացված օրենքի նախագիծը, որով, մասնավորապես, առաջարկվում է, որ գրավը կիրառվի ոչ միայն որպես կալանավորման այլընտրանքային խափանման միջոց, այլ նաև ինքնուրույն խափանման միջոց:

В Армении нужен кодекс, устанавливающий гибкую систему мер пресечения: Арман Татоян
По мнению омбудсмена Армении Армана Татояна, необходимо принять новый Уголовно-процессуальный кодекс, который установит гибкую систему для мер пресечения.
Как передает «Арменпресс», Татоян сказал об этом в Национальном собрании, отвечая на вопрос депутата от фракции “Мой шаг” Сурена Григоряна.
Сурен Григорян напомнил, что 14 апреля парламент принял закон, который на основе соответствующего решения КС вступил в силу с 24 апреля. Он касается переосмысления институтов залога и содержания под стражей и их иного регулирования. Он спросил у омбудсмена его мнения относительно положительных сдвигов в законодательств.
“Этот закон, принятый НС является фрагментарным, эпизодическим и он не решит системного вопроса арестов. Мы немедленно должны принять новый Уголовно-процессуальный кодекс, который будет иметь более гибкую систему - домашний арест, специальную меру пресечения под стражей, которая будет контролироваться электронными средствами, возможность применения двух мер пресечения в отношении одного человека с тем расчетом, чтобы арест был произведен в самую последнюю очередь”, - сказал Татоян.
Он отметил, что в связи с принятым парламентом проектом ряд адвокатов выразили обеспокоенность тем, что он не полностью решает вопрос, связанный с решением Конституционного суда. Омбудсмен сможет высказать свою позицию после дополнительного изучения, однако в системном плане он не считает закон удовлетворительным.
14 апреля Национальное собрание Армении во втором чтении и полностью приняло представленный правительством законопроект, которым, в частности, предлагается, чтобы залог был применен не только в качестве альтернативной меры пресечения, но и в качестве самостоятельной меры пресечения.