ԱՄԷ-ի որդեգրած ռազմավարությունը նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դեսպանության առաջին քարտուղար Ահլամ ալ-Սալամին ներկայացրել է ԱՄԷ-ի որդեգրած ռազմավարությունը կորոնավիրուսի դեմ պայքարում։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ-ում ԱՄէ դեսպանության առաջին քարտուղար Ահլամ ալ-Սալամիի հետ հարցազրույցը։
Հայտնի է, որ ԱՄէ-ն համարվում է աշխարհի ամենակարևոր տուրիստական ուղղություններից մեկը, ինչպես նաև հանդիսանում է օդային և ծովային հաղորդակցության գլոբալ լոգիստիկ կենտրոն։ Նմանատիպ պայմաններում ինչպե՞ս է երկիրը պայքարում նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ։
Աշխարհում նոր տիպի կորոնավիրուսի համաճարակի բռնկումից ի վեր ԱՄԷ-ն պայքարում է վիրուսի տարածման դեմ ազգային և միջազգային մակարդակներում՝ կերտելով ճգնաժամի կառավարման սեփական ուղին, որը համահունչ է երկրի քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական և մշակութային համակարգի առանձնահատկություններին։
Կորոնավիրուսային վարակի տարածման կանխարգելման ԱՄԷ-ի որդեգրած ռազմավարությունը հիմնվում է հետևյալ սկզբունքների վրա.
- Հետևել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հորդորներին և ապահովել դրանց անհապաղ և ամբողջական կիրառումը։
- Պահպանել ճգնաժամի հաղթահարման և համաճարակային իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկությունների թափանցիկությունը։
- Ապահովել հասարակության ներգրավվածությունը հիվանդության տարածման դեմ պայքարում։
- Օգտվել այլ երկրների արդյունավետ և օրինակելի փորձից։
- Իրականացնել ճգնաժամային իրավիճակի դինամիկ և շարունակական գնահատում և ձեռնարկել իրավիճակին համապատասխան հավասարակշռված միջոցառումներ։
- Ջանք չխնայել կորոնավիրուսային համաճարակի տնտեսական, հասարակական և կրթական հետևանքների հաղթահարման համար։
Ի՞նչ ձեռքբերումներ է ունեցել ԱՄԷ-ն նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարում։
Կորոնավիրուսի ախտորոշման համար անցկացվող թեստերի քանակն ավելացնելու ազգային ռազմավարության շրջանակներում ԱՄԷ-ն ավելի քան 1 մլն 22 հազար թեստ է անցկացրել, ինչը գերազանցում է արևմտյան երկրների կողմից անցկացված թեստերի քանակը։ ԱՄԷ-ում 14 օրվա ընթացքում կառուցվել է կորոնավիրուսի ախտորոշման աշխարհում ամենամեծ լաբորատորիան Չինաստանից հետո։ Աբու Դաբի էմիրությունը գործարկել է հեռախոսային նոր հավելված, որը հնարավորություն է տալիս հետևել պարտադիր մեկուսացման ենթարկված մարդկանց տեղաշարժին և պարզել նրանց գտնվելու վայրը։ ԱՄԷ-ն զբաղեցրել է աշխարհում 5-րդ հորիզոնականը մեքենաներում վիրուսի ախտորոշման ծառայություն տրամադրելու առումով։ Բացի այդ, ԱՄԷ-ն ցողունային բջիջների միջոցով կորոնավիրուսի բուժման նորարական մեթոդ է մշակել։ Այս ամենի արդյունքում մեր երկիրն արժանացել է միջազգային կազմակերպությունների գնահատանքին։
ԱՄԷ-ն մշտապես հաստատում է իր հանձնառությունը՝ նպաստելու կնոջ դերի ամրապնդմանն ուտարբեր ոլորտներում նրանց ներգրավվածության ապահովմանը։ Իսկ ո՞րն է կնոջ դերը կորոնավիրուսային ճգնաժամի պայմաններում։
Էմիրաթացի կանայք մշտապես բոլոր հարցերում վայելել են երկրի ղեկավարության աջակցությունն ու վստահությունը, այդ թվում նաև երկրի ապագան կերտելու գործում։ Համաճարակի այս պայմաններում ևս էմիրաթցի կանայք առաջնագծում են և՛ որպես ուսուցչուհիներ, ովքերհեռավար ուսուցման համակարգը կիրառելովկրկնակի պատասխանատվություն են ստանձնում, և՛ որպես տարբեր ոլորտների աշխատակցուհիներ, ովքեր ձգտում են սրտացավորեն և նվիրվածությամբկատարել իրենց վստահված պարտականությունը:Էմիրաթցի կանայք նույնիսկ ամենադժվարին պահերին վստահ են իրենց ուժերին և կարողություններին։
Իսկ ի՞նչ կասեք հեռավար ուսուցման Էմիրաթական փորձի մասին։
ԱՄԷ-ում կրթությունը համարվում է առաջնահերթություն և գտնվում է ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում։ Ճգնաժամային պայմաններում կրթության շարունակականության ապահովման, ինչպես նաև ուսանողների և աշակերտների առողջության և անվտանգության պահպանման նպատակով որոշում է կայացվել հեռավար կրթությունը շարունակել մինչև ընթացիկ ուսումնական տարվա ավարտը։
Կառավարությունը մշտապես աշխատանքներ է տանում երկրում հեռավար ուսուցման փորձի բարելավման և զարգացման համար`ավելացնելով խելացի լուծումների և ինտերակտիվ կիրառական տարբեր կրթական համակարգերի կրառումը: Գնահատման և քննությունների անցկացման մեխանիզմները ներկայումս թարմացվում և մշակվում են երկրի բոլոր կրթական համակարգերի համար։ Բացի այդ, Կրթության նախարարությունը ծնողների համար պարբերաբար խորհրդատվական դասընթացներ է կազմակերպում հեռավար կրթության համակարգում կիրառվող հավելվածների վերաբերյալ՝ հնարավորություն ընձեռելով նրանց աջակցել և վերահսկել իրենց երեխաների մասնակցությանը հեռավար դասերին:
Հիմնադրումից ի վեր մարդասիրական սկզբունքներն իրենց ուրույն տեղն են ունեցել ԱՄԷ արտաքին քաղաքականության մեջ: Արդյո՞ք ԱՄԷ-ն շարունակում է հավատարիմ մնալ այս սկզբունքներին կորոնավիրուսային ճգնաժամի պայմաններում։
Կորոնավիրուսային ճգնաժամն ուժեղացրել է կամավորական և մարդասիրական գործողությունների մշակույթը ԱՄԷ-ում, նպաստել հասարակության կայուն համերաշխության ամրապնդմանը և ամրագրել է այն հումանիտար սկզբունքներն ու արժեքները, որոնցով աչքի է ընկնում ԱՄԷ-ն իր ստեղծման պահից ի վեր։
Վիրուսի բռնկման առաջին օրերից սկսած` ԱՄԷ-ն անհրաժեշտ օգնություն և բժշկական պարագաներ է տրամադրել բազմաթիվ երկրների, որոնք առավելապես տուժել են վիրուսի հետևանքներից:
ԱՄԷ-ն մինչ օրս ավելի քան 314 տոննա օգնություն է ուղարկել 27-ից ավելի պետության, որից օգտվել է շուրջ 314 հազար բուժաշխատող։
2020 թվականի մարտի 25-ին ԱՄԷ-ն հիմնել է «Էմիրությունները` որպես մարդասիրության երկիր» հիմնադրամը՝ նպատակ ունենալով միավորել ազգային ջանքերը համաճարակի հաղթահարման գործում։

Стратегия ОАЭ в борьбе с коронавирусом нового типа
Первый секретарь посольства Объединенных Арабских Эмиратов в Армении Ахлам Аль-Салами представила стратегию ОАЭ в борьбе с коронавирусом. «Арменпресс» представляет интервью с первым секретарем посольства ОАЭ в Армении Ахлам Аль-Салами.
- Известно, что ОАЭ являются одним из самых важных туристических направлений в мире, а также и глобальным логистическим центром воздушных и морских сообщений. Как такая страна борется с коронавирусом нового типа?
- С начала пандемии коронавируса нового типа ОАЭ борются с распространением вируса на национальном и международном уровнях, создавая собственный путь управления кризисом, созвучный особенностям политической, экономической, социальной и культурной системы страны.
Стратегия ОАЭ по предотвращению распространения коронавирусной инфекции основывается на следующих принципах:
Следовать призывам Всемирной организации здравоохранения и обеспечивать их немедленное и полное применение.
Сохранять прозрачность информации о преодолении кризиса и эпидемиологической ситуации.
Обеспечивать вовлеченность общества в борьбу с распространением болезни.
Пользоваться эффективными и образцовыми опытами других стран.
Осуществлять динамичную и последовательную оценку кризисной ситуации и предпринять соответствующие ситуации сбалансированные меры.
Не жалеть усилий для преодоления экономических, общественных и образовательных последствий коронавирусной эпидемии.
- Каких достижений добились ОАЭ в борьбе с коронавирусом нового типа?
- В рамках Национальной стратегии по увеличению количества тестов для диагностики коронавируса ОАЭ провели более 1 млн 22 тыс. тестов, что превышает количество тестов, проведенных западными странами. В ОАЭ за 14 дней была построена самая большая в мире после Китая лаборатория диагностики коронавируса. Эмират Абу-Даби запустил новое телефонное приложение, позволяющее следить за перемещением людей, подвергшихся обязательной изоляции, и выяснять их местонахождение. ОАЭ заняли пятое место в мире по предоставлению услуг по диагностике вируса в машинах. Кроме того, ОАЭ разработали инновационный метод лечения коронавирусного заболевния с помощью стволовых клеток. В результате всего этого наша страна удостоилась высокой оценки международных организаций.
- ОАЭ постоянно подтверждают свою приверженность укреплению роли женщины в обеспечении ее вовлеченности в развитие различных сфер. А какова роль женщины в условиях коронавирусного кризиса?
- Эмиратские женщины всегда пользовались поддержкой и доверием руководства страны во всех вопросах, в том числе и в деле построения будущего страны. В условиях пандемии женщины Эмиратов находятся на передовой также как и учительницы, которые взяли на себя ответственность за систему дистанционного обучения, как и сотрудницы различных сфер, которые от всего сердца, с преданностью выполняют свои обязанности. Женщины Эмиратов даже в самые трудные моменты уверены в своих силах и способностях.
- А что скажете об эмиратском опыте дистанционного обучения?
- Образование в ОАЭ является приоритетом и находится в центре внимания руководства. С целью обеспечения продолжительности образования в кризисных условиях, а также сохранения здоровья и безопасности студентов и школьников было принято решение продолжить дистанционное образование до конца текущего учебного года.
Правительство постоянно ведет работу по улучшению и развитию в стране опыта дистанционного обучения, увеличивая использование смарт решений и различных интерактивных прикладных образовательных систем. Механизмы оценки и проведения экзаменов в настоящее время обновляются и разрабатываются для всех образовательных систем страны. Кроме того, Министерство образования периодически организует для родителей консультационные курсы по применяемым в системе дистанционного образования приложениям, предоставляя им возможность поддерживать и контролировать участие своих детей в дистанционных уроках.
- С момента основания ОАЭ гуманитарные принципы имели свое особое место во внешней политике. Остаются ли ОАЭ приверженными этим принципам в условиях коронавирусного кризиса?
- Коронавирусный кризис усилил культуру волонтерских и гуманитарных действий в ОАЭ, способствовал укреплению устойчивой солидарности общества и закрепил гуманитарные принципы и ценности, которыми отличаются ОАЭ с момента создания.
С первых дней вспышки вируса ОАЭ предоставляли необходимую помощь и медицинские принадлежности многим странам, которые в наибольшей степени пострадали от последствий вируса.
ОАЭ по сегодняшний день направили более 314 тонн помощи более 27 государствам, которыми воспользовались около 314 000 медработников.
С целью объединения национальных усилий в деле преодоления эпидемии 25 марта 2020 года в ОАЭ учрежден Фонд “Эмираты как страна гуманизма”.