Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդանոցում ավելացել է պացիենտների թիվը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդանոցում ավելացել է կորոնավիրուսով վարակված պացիենտների թիվը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Շիրակի մարզպետարանի տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, մայիսի 2-ի դրությամբ Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդանոցում կորոնավիրուսով 85 հիվանդ է բուժվում, նրանցից 79-ը Շիրակի մարզի բնակիչ է․ մայիսի 1-ի դրությամբ հիվանդների թիվը 68 էր: Թվի ավելացումը կապված է մեկուսացված հիվանդների նմուշառման հետ: «Մեկուսացման ցուցում ստացած շիրակցի 16 քաղաքացիների մոտ, որոնք 14 օր մեկսացման վայրում գտնվելուց հետո, ըստ ցուցման, անցել են թեստավորում, նմուշառումը դրական արդյունք է ցույց տվել։ 16 հիվանդներն այժմ Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդանոցում են։
Երևան տեղափոխված հիվանդների թիվը 19-ն է, ընդհանուր առմամբ առողջացել և հիվանդանոցից դուրս է գրվել 18 պացիենտ»,-նշում են մարզպետարանից։
Շիրակի մարզում այս պահին մեկուսացման և ինքնամեկուսացման ցուցում ունի 305 քաղաքացի։
Հայաստանի կառավարությունն ապրիլի 14-ին կայացած արտահերթ նիստում ընդունեց hանրապետությունում 2020 թվականի մարտի 16-ին հայտարարված արտակարգ դրության ժամկետը 2020 թվականի ապրիլի 14-ից ժամը 17:00-ից` 30 օրով՝ մինչև 2020 թվականի մայիսի 14-ը ժամը 17:00-ն երկարաձգելու որոշում։Երկրումգործում է խիստսահմանափակումներիռեժիմ:

В Гюмрийской инфекционной клинике увеличилось число пациентов
Как сообщили Арменпресс в отделе информации и общественных связей Ширакской областной администрации, по состоянию на 2 мая 85 человек проходят лечение от коронавируса в Гюмрийской инфекционной больнице, 79 из них - жители Ширакской области. По состоянию на 1 мая, число пациентов составило 68. Увеличение количества связано с тестированием изолированных пациентов.
«Согласно инструкции, 16 граждан Ширака, которые получили инструкции по изоляции и находились в месте изоляции 14 дней после тестирования, сдали пробы, и отбор образцов показал положительный результат. 16 пациентов в настоящее время находятся в Гюмрийской инфекционной больнице.
Число пациентов, перевезенных в Ереван, составляет 19, в целом они выздоровели, 18 пациентов выписаны из больницы», - отмечают в областной администрации.
На данный момент в Ширакской области 305 граждан имеют инструкции по изоляции и самоизоляции.
На внеочередном заседании правительства 14 апреля объявленное 16 марта 2020г. чрезвычайное положение с 17.00 часов 14 апреля продлено еще на 30 дней – до 17.00 часов 14 мая 2020г. В стране действует режим строгих ограничений.