Երուսաղեմում անցկացվել է Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված արարողություն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երուսաղեմում ապրիլի 24-ին կայացել է Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցին նվիրված արարողություն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի դիվանապետ Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում նշել է, որ կորոնավիրուսի համավարակի տարածման պատճառով, այս տարի արարողությունն անցկացվել է համեստ պայմաններում:
«Ժամը 10­­-ին հինգ րոպե տևողությամբ հնչեցին Սուրբ Երկրում բոլոր հայկական եկեղեցիների զանգերը, որոնց միացան նաեւ ուրիշ համայնքների եկեղեցիների զանգեր: Հայֆա քաղաքում, ի հիշատակՑեղասպանության նահատակների, քրիստոնեական բոլոր համայնքները ևս հնչեցրեցին իրենց զանգերը»,-նշել է Կորյուն վարդապետը:
Այնուհետև Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձանի մոտ «Հայր մերը» հնչելուց հետո Երուսաղեմի հայոց պատրիարքության եւ միությունների անունից ծաղկեպսակներ են դրվել: Ավարտին ներկաներին իր խոսքն է ուղղել Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի դիվանապետը:
Օսմանյան կայսրության կողմից 1915թ. հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճրագործությունն էր: Աշխարհասփյուռ հայությունը նշում է Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը: Օսմանյան կառավարության իրականացրած Հայոց ցեղասպանության փաստը հիմնավորվել, ճանաչվել ու հաստատվել է ականատեսների վկայություններով, օրենքներով, բանաձևերով և բազմաթիվ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների որոշումներով:

В Иерусалиме состоялась церемония, посвященная 105-летию Геноцида армян
В Иерусалиме состоялась церемония, посвященная 105-летию Геноцида армян. Как передает «Арменпресс», архимандрит Корюн Багдасарян на своей странице в социальной сети Facebook отметил, что из-за эпидемии коронавируса в этом году церемония прошла в скромных условиях.
“В 10 часов пять минут зазвучали колокола всех армянских церквей в Святой Земле, к которым присоединились и колокола церквей других общин. Колокола всех христианских общин зазвучали и в городе Хайфа, в память о жертвах Геноцида армян”, - отметил вардапет Корюн.
Затем к памятнику, посвященному Геноциду армян, после того, как прозвучал “Отче наш”, были возложены венки от имени Армянского патриархата и Союзов Иерусалима. В завершение выступил глава Армянской патриархии Иерусалима.
Геноцид, совершенный в отношении армян в 1915 году Османской империей, был величайшим преступлением начала 20-го века. Армяне всего мира отмечают 105-ю годовщину Геноцида армян. Факт Геноцида армян, осуществленного османским правительством, был обоснован, признан и подтвержден свидетельствами очевидцев, законами, резолюциями и решениями многих штатов и авторитетных международных организаций. Геноцид армян признали и осудили около трех десятков государств.