Ապրիլի 24-ը երկար տարիներ հայ ազգային միասնության, կարգապահության խորհրդանիշ է եղել. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլի 24-ը երկար տարիներ հայ ազգային միասնության, համախմբման, կարգապահության խորհրդանիշ է եղել, և այսօր այս խորհրդանիշը պետք է արտահայտվի շատ ավելի ուժեղ, լինի շատ ավելի տեսանելի: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ տիկին Աննա Հակոբյանի հետ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելության ընթացքում հայ ժողովրդին հղված իր ուղերձում՝ համոզմունք հայտնելով, որ միասնականությունը կերևա հենց այս տարի, երբ ապրիլի 24-ն անցնում է բացառիկ պայմաններում:
«Նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակը բոլորիս դրել է աներևակայելի մի իրավիճակում, երբ 55 տարի շարունակ տեղի ունեցող ապրիլքսանչորսյան երթը՝ հարյուր հազարավոր քաղաքացիների մասնակցությամբ՝ պիտի տեղի չունենա այս տարի, որովհետև դա համաճարակային ընթացիկ լարված իրավիճակը չվատթարացնելու պարտադիր և անխուսափելի պայման է: Նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր բոլոր հայրենակիցներին՝ կառավարության այս որոշմանը ըմբռնումով վերաբերվելու համար: Հարկ է արձանագրել, որ նմանատիպ իրավիճակում են նաև Սփյուռքի մեր հայրենակիցները, որոնք կրկին կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով չեն իրականացնելու աշխարհի տարբեր երկրներում ավանդաբար տեղի ունեցող բազմահազարանոց երթերը, հիշատակի բազմամարդ միջոցառումները: Բայց ճգնաժամային այս իրավիճակում մենք փորձել ենք գտնել ապրիլքսանչորսյան հիշատակի միջոցառումներին նույնիսկ ավելի մեծ մասշտաբ և ընդգրկում հաղորդելու հնարավորություն, և այս տարի միլիոնավոր մարդիկ աշխարհի տարբեր հատվածներից ապրիլքսանչորսյան երթին մասնակցելու հնարավորություն կունենան, որովհետև այս տարի երթը տեղի կունենա վիրտուալ տարածքում: Երթին մասնակցելու համար պետք է շարունակեք մնալ տանը, և պարզապես այս պահից սկսած ձեր անուն ազգանունը ուղարկեք 1915 կարճ համարին, եթե Հայաստանում եք, և +374 33 19 15 00 համարին, եթե արտերկրում եք, ինչը կնշանակի, որ այսօր երեկոյից մինչև լուսաբաց ձեր անունները կարտապատկերվի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի սյուների վրա»,-նշեց վարչապետ Փաշինյանը:
Վիրտուալ երթը կմեկնարկի երեկոյան ժամը 22.00-ին, կշարունակվի մինչև լուսաբաց, և նրան մասնակցելու հնարավորություն ունեն նաև հազարավոր օտարերկրացիներ:

‘April 24 has been symbol of Armenian national unity, discipline for many years’ – PM Pashinyan
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. April 24 has been a symbol of the Armenian national unity, consolidation and discipline for many years, and today this symbol must be much stronger, much more visible, Prime Minister Nikol Pashinyan said in his address from the Tsitserenakaberd Memorial on the occasion of the 105th anniversary of the Armenian Genocide.
“This year we are marking April 24 in exceptional conditions. The new type of coronavirus has put us all in an unimaginable situation when the 55-year-old April 24 march of hundreds of thousands of citizens shall not be held in a bid to avoid the current epidemic. First of all, I would like to thank all our compatriots for their understanding of the government’s decision. Note that our compatriots are facing a similar situation in the Diaspora. Amid the ongoing crisis, we have tried to find an opportunity to ensure a greater coverage of April 24 events: this year millions of people from around the world will have the opportunity to attend the April 24 march that will take place in a virtual space. To participate in the march, you must continue to stay at home, and just send your name to the short number 1915, if you are in Armenia, and to +374 33 19 15 00, if you are abroad, which means that your names will be displayed from this evening until dawn on the pillars of Tsitsernakaberd Memorial”, the PM said.
The virtual march will start at 22:00 tonight. It will continue until dawn, and thousands of foreign nationals will have the opportunity to participate in it.